Автоцивілка: якщо власник автомобіля - учасник бойових дій

23.10.16
автоцивілка для УБД

Якщо власник авто — учасник бойових дій, чи потрібен поліс страхування (цивільно-правової відповідальності)? А якщо за кермом вашого автомобіля інша особа?

Згідно статті 13 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів":

13.1. Учасники бойових дій та інваліди війни, що визначені законом, інваліди I групи, які особисто керують належними їм транспортними засобами, а також особи, що керують транспортним засобом, належним інваліду I групи, у його присутності, звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України. Відшкодування збитків від дорожньо-транспортної пригоди, винуватцями якої є зазначені особи, проводить МТСБУ у порядку, визначеному цим Законом.

учасники бойових дій звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України, і компенсацію збитку постраждалим з вини даної категорії автомобілістів проводить Моторне (Транспортне) Страхове Бюро України.

Тобто, якщо ви є учасником бойових дій, якщо ви їздите самостійно за кермом свого авто, вам не потрібно оформлювати "автоцивілку" (тільки треба постійно мати з собою посвідчення УБД).

Якщо власник автомобіля є учасником бойових дій і звільняється від обов'язкового страхування (цивільно-правової відповідальності), а користується цим автомобілем інша особа (скажімо, син, донька, дружина власника авто), то страхувати при цьому даний автомобіль не потрібно. Достатньо, окрім обов'язкових документів (посвідчення, свідоцтво про реєстрацію), «тимчасовому» водію мати при собі посвідчення учасника бойових дій або його копію власника автомобіля, тобто на того, на кого зареєстровано авто.

Додам, що мова йде про обов'язкове страхування, тобто таку цивільно-правову відповідальність, яка захищає інтереси третіх осіб, яким у разі дорожньо-транспортної пригоди, нанесено шкоду. А є ще інші види страхування, якими може скористатися власник автомобіля. Таке страхування здійснюється на умовах добровільності.

Дії осіб у разі настання дорожньо-транспортної пригоди (ДТП), яка може бути підставою для здійснення страхового відшкодування чітко визначені у статті 33 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів».

А саме учасники ДТП зобов’язані:

  • терміново повідомити про ДТП відповідний підрозділ Національної поліції України;
  • проінформувати один одного про себе, своє місце проживання, назву та місцезнаходження страховика та надати відомості про відповідні страхові поліси;
  • вжити всіх можливих заходів з метою запобігання чи зменшення подальшої шкоди;
  • невідкладно (не пізніше трьох робочих днів з дня настання ДТП) письмово надати страховику, з яким укладено договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності або у випадках, передбачених статтею 41 Закону про автоцивільну відповідальність, — МТСБУ, повідомлення про ДТП, а також відомості про місцезнаходження свого транспортного засобу та пошкодженого майна, контактний телефон та свою адресу.

Якщо водій транспортного засобу з поважних причин не мав змоги виконати зазначений обов’язок, він має підтвердити це документально.

Якщо не повідомити страховика у триденний термін, то після відшкодування збитків, заподіяних третій особі, страховик має право вимагати від свого страхувальника компенсації понесених витрат.

Під час оформлення відповідних документів про дорожньо-транспортну пригоду відповідний підрозділ Національної поліції України встановлює та фіксує необхідні відомості щодо обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності учасників цієї пригоди.

У разі настання ДТП за участю лише забезпечених транспортних засобів, за умови:

  • відсутності травмованих (загиблих) людей,
  • за згоди водіїв цих транспортних засобів щодо обставин її скоєння,
  • за відсутності у них ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції,

ці водії мають право спільно скласти повідомлення про ДТП (європротокол).

Після складення європротоколу водії мають право залишити місце ДТП та звільняються від обов’язку інформувати відповідний підрозділ Національної поліції України про її настання.

У разі оформлення документів про дорожньо-транспортну пригоду без участі відповідного підрозділу Національної поліції України розмір страхової виплати за шкоду, заподіяну майну потерпілих, не може перевищувати 50 тис. грн. — з 12 лютого 2016 року.

Важливо!

Водії та власники транспортних засобів, причетних до ДТП, власники пошкодженого майна зобов’язані зберігати пошкоджене майно (транспортні засоби) у такому стані, в якому воно знаходилося після ДТП, до тих пір, поки його не огляне призначений страховиком або МТСБУ аварійний комісар або експерт, а також забезпечити йому можливість провести огляд пошкодженого майна.

Учасники ДТП звільняються від обов’язку збереження пошкодженого майна (транспортних засобів) у такому стані, в якому воно знаходилося після дорожньо-транспортної пригоди, у разі якщо не з їхньої вини протягом 10 робочих днів після одержання страховиком (МТСБУ) повідомлення про ДТП його уповноважений представник не прибув до місцезнаходження такого пошкодженого майна.



Контакти Моторне (транспортне) страхове бюро України:

Офіс: м. Київ, Русанівський бульвар, буд. 8;
Поштова адреса: 02002, Київ-2, а/с 272

Тел.: +38044-239-2030 Факс (автомат): +38044-239-2031

Веб-сайт: https://www.mtsbu.ua

E-mail: mtibu@mtibu.kiev.ua

Facebook: https://www.facebook.com/mtsbu.ua



Використані джерела:
Всеукраїнський Центр допомоги учасникам АТО