Топ ОПК – 2021: Щорічний рейтинг підприємств ОПК України

останнє оновлення 07.09.21 Щорічний рейтинг українських підприємств, які виробляють продукцію (надають послуги) військового та ...

четвер, 17 серпня 2017 р.

Сили спеціальних операцій Польщі. Досвід, який може бути цікавим

17.08.17 | Володимир Паливода, НІСД, Київ
Ukrainian Military Pages

Стаття Володимира Паливоди, старшого наукового співробітника відділу проблем національної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень.

У липні 2017 р. виповнилося 10 років з часу створення Сил спеціальних операцій (ССО) Збройних сил (ЗС) Республіки Польща[1]. Польські ССО є одним із небагатьох формувань у світі, яке становить окремий вид ЗС РП і не входить до складу сухопутних військ, ВПС чи ВМС[2]. ССО у цій країні були сформовані після внесення відповідних змін до закону «Про загальний обов’язок оборони Республіки Польща»[3]. Тоді до їх складу увійшли три військові частини, які вже існували протягом довгого часу: 1-й полк спеціального призначення; морський підрозділ спеціальної дії «Formoza»); група «GROM»). Дещо пізніше ССО поповнилися ще двома підрозділами – військовими частинами «Nil» і «Agat».

Варто окремо зупинитися на характеристиці складових ССО Польщі.

1-й полк спеціального призначення (в/ч 4101) сформований у 1961 р. як 26-й диверсійно-розвідувальний батальйон, головними завданнями якого є: здійснення спеціальної розвідки (зокрема, збору розвідувальної інформації тактичного характеру, оцінка ефективності нанесення ударів на оперативні і стратегічні цілі противника); проведення акцій прямої дії (диверсії, засідки, ліквідація командного складу противника); ведення боротьби з партизанами, диверсантами і терористами; пошук і евакуація військовослужбовців, які зникли або були захоплені у полон під час бойових дій; навчання і тренування спеціалістів для армій союзників; операції кризового реагування; звільнення заручників; охорона VIP-персон. Особовий склад полку проходить загальновійськову та спеціальну підготовку, яка включає тактику ближнього бою, альпінізм, стрибки з парашутом, підводне плавання, ведення бою в умовах міста, засвоєння програми SERE[4].

У 1993-2007 рр., після реорганізації батальйону в полк, частина знаходилась у підпорядкуванні командування сухопутних військ.

Військовослужбовці цього полку у складі польського військового контингенту перебували у закордонних відрядженнях в Афганістані, Іраку, Пакистані, Конго, Македонії, Сирії та Камбоджі. Бойові втрати склали 3 особи (2 – у Македонії, 1 – в Афганістані).

У серпні 2016 р. 18 військовослужбовців полку та 1 співробітник Служби військової контррозвідки прибули в зону проведення АТО з метою надання допомоги у підготовці персоналу українських підрозділів спеціального призначення[5].

Місце постійної дислокації в/ч 4101 — м. Люблінець Сілезького воєводства. Організаційна структура: командування; штаб; 4 бойові групи («ZB[6] A», «ZB B», «ZB C», «ZB D»); група інформаційної підтримки; відділ управління і забезпечення; Центр підготовки кадрів ССО.

Морський підрозділ спеціальних дій «Formoza»[7] (в/ч 4026) сформований у листопаді 1975 р. за ініціативою розвідувального відділу штабу ВМС як невелика група бойових пловців, підпорядкована командуванню 3-ї флотилії. У 1990-2004 рр. підрозділ діяв у складі окремого з’єднання розвідувальних кораблів, а у 2007 р. впродовж кількох місяців підпорядковувався командуванню ВМС.

За чисельністю особового складу «Formoza» є найменшим підрозділом у ССО, але у разі необхідності його можливості можуть бути розширені за рахунок груп бойових пловців 1-го полку спеціального призначення та військової частини «GROM», з якими цей підрозділ проводить спільні навчання.

Бійці «Formoza» у складі польського військового контингенту двічі відряджалися до Перської затоки, брали участь у бойових діях в Афганістані («Task Force 50»).

У січні-червні 2013 р. група військовослужбовців в/ч 4026 була задіяна у бойовому чергуванні у рамках 20-ї зміни Сил реагування НАТО. Крім цього бійці «Formoza» у складі екіпажу ракетного фрегата «Генерал Тадеуш Костюшко» залучалися на ротаційній основі до патрулювання акваторії Середземного та частини Адріатичного морів, яке здійснюється одним із компонентів Сил реагування НАТО — 2-ю постійною військово-морською групою (SNMG2).

Місце постійної дислокації в/ч 4026 — м. Гдиня.

Група «GROM»[8] (в/ч 2305) сформована у липні 1990 р. у відповідь на вбивство терористами у Бейруті двох громадян Польщі, причиною якого стала допомога уряду РП в організації еміграції євреїв з СРСР до Ізраїля. Професійну допомогу при створенні цього спецпідрозділу надавали інструктори із США, Великої Британії та Німеччини.

Бійці «GROM» підготовлені для проведення широкого спектру спеціальних операцій (аналогічно з особовим складом 1-го полку спеціального призначення). Головним завданням підрозділу є боротьба з тероризмом та звільнення заручників (зокрема, й в умовах закордону).

У 1990-1999 рр. «GROM» був підрозділом поліцейського типу і підпорядковувався безпосередньо міністру внутрішніх справ.

У жовтні 1999 р. «GROM» був переданий під юрисдикцію міністерства національної оборони, що було викликано необхідністю достосування польського права до стандартів Євросоюзу, за якими військові формування можуть бути лише у складі оборонного відомства. Перебуваючи у такому статусі до жовтня 2007 р., підрозділ виконував службові доручення міністра, а не накази, що було однією зі специфічних особливостей в/ч 2305.

Ще однією особливістю, зважаючи на попередню службу кількох організаторів «GROM» у розвідці, було використання оперативних прізвищ та відповідних документів прикриття[9].

У 1994 р. 55 військовослужбовців «GROM» брали участь у санкціонованій ООН операції «Uphold Democracy» на Гаїті, спільно із американськими «зеленими беретами» охороняючи там Генерального секретаря ООН Б. Галі, міністра оборони США У. Перрі та інших VIP-персон. За це спецпідрозділ отримав «Медаль честі» (США), вперше вручену іноземному формуванню[10].

У 1996-1998 рр. бійці групи у складі місії UNTAES[11] проводили демілітаризацію території східної Хорватії, пошук озброєння, техніки і військового спорядження.

У червні 1997 р. «GROM», нейтралізувавши посилену охорону, без жодного вистрілу затримав на території колишньої Югославії сербського військового злочинця генерала Славка Докмановича, відомого як «різник Вуковара». У відповідь його прибічники захопили у заручники жителів села Ілок і під загрозою їх розстрілу вимагали звільнення генерала. Бійці «GROM» провели спецоперацію, у результаті якої противник був повністю знищений (кілька поляків отримали легкі поранення). Оскільки роль польського підрозділу у цих подіях не афішувалась, ЗМІ помилково приписали затримання сербського воєначальника російським найманцям, яким заплатив Міжнародний суд ООН у Гаазі, а звільнення селян – хорватській поліції спільно з американцями чи британцями з місії UNTAES[12].

У 2000 р. військовослужбовці «GROM» проходили «стажування» у Північній Ірландії, де вивчали специфіку боротьби з терористами з Ірландської революційної армії.

Восени 2001 р. частина підрозділу перебувала у відрядженні у Косові, де у складі миротворчих сил KFOR брала участь у роззброєнні албанських партизанів. Деякий час бійці «GROM» діяли при українсько-польському батальйоні, розквартированому у містечку Ракаа, і займалися виявленням контрабанди зброї у Македонію і Косово через так званий балканський наркотрафік[13].

У 2001 р. «GROM» брав участь в операції «Enduring Freedom» в Афганістані, а у 2003 р. — в операції «Iraki Freedom», діючи в районі м. Басра на півдні Іраку.

За неофіційною інформацією, «GROM» у рамках ССО Сил швидкого реагування Європейського Союзу становить ядро 2-ї Бойової групи східної зони[14].

Місця постійної дислокації в/ч 2305 — м. Варшава і м. Гданськ. Організаційна структура: командування; штаб; підрозділи забезпечення; 3 бойові групи. Перша — «ZB A» призначена для виконання наземних завдань, дислокується у столиці, друга — «ZB B» спеціалізується на виконанні завдань на морі, — у приморському Гданську, третя — «ZB C» не має визначеної спеціалізації.

При створенні «GROM» за взірець була взята структура британського 22-го полку SAS і американського 1-го оперативного загону спеціального призначення «Delta». Однак, на відміну від британських колег, поляки діють шестиособовими командами (секціями), яким придається пара снайперів. Кожен з бійців бойових груп володіє суміжними спеціальностями (наприклад, радист, снайпер, сапер, хімік, парамедик, водій).

До складу підрозділів забезпечення входять аналітики, спеціалісти ІТ-технологій, програмісти, вибухотехніки та інші фахівці. На першому етапі існування у «GROM» були й власні пілоти. Підрозділ має можливості самостійного отримування інформації, яка накопичується у банку даних (містить відомості про іноземні спецслужби, терористичні та екстремістські організації, об’єкти потенційної загрози тощо). Відомо, що «GROM» використовує службових собак (тренованих не лише на пошук, але й на захоплення злочинців).

Точна чисельність особового складу в/ч 2305 засекречена. За даними ЗМІ, наприкінці 1990-х рр. штат підрозділу становив понад 250 осіб, а у 2012 р., — вже майже 800 військовослужбовців[15].

До 2013 р. «GROM» залишався одним із небагатьох (якщо не єдиним) активних підрозділів спеціального призначення у світі, який не зазнав смертельних втрат під час проведення бойових операцій. Але четверо бійців загинули у ході навчань або ж займаючись екстремальними видами спорту. Для одного з них, досвідченого інструктора, трагічним став 2001-й стрибок з парашутом[16]. Першою бойовою жертвою став капітан Кшиштоф Возьняк, який загинув у січні 2013 р. у ході вогневого контакту з противником в Афганістані[17].

Загинули також два колишні військовослужбовці в/ч 2305. Після звільнення у запас вони повернулися до Іраку як співробітники відомої приватної охоронної фірми «Blackwater USA». У червні 2004 р. їх конвой потрапив у засідку у Багдаді, у результаті чого крім поляків були вбиті ще два американські охоронці[18].

Військова частина «Agat»[19] (в/ч 3940) створена у березні 2011 р. на основі розформованого Спеціального відділу Військової жандармерії. Цей підрозділ призначений для виконання завдань бойової підтримки ССО, а також проведення самостійних дій щодо виявлення і знищення важливих об’єктів в тилу противника. Крім цього, до завдань підрозділу входить боротьба з партизанами і терористами, охорона об’єктів критичної інфраструктури. «Agat» є своєрідною базою підготовки кадрів для комплектування спеціальних бойових груп елітних підрозділів ССО.

Місце постійної дислокації в/ч 3940 — м. Глівіце. Організаційна структура: командування; штаб; штурмові групи; артилерійська, протитанкова, протиповітряна групи; група наведення авіації та управління вогнем артилерії[20].

Військова частина «Nil»[21] (в/ч 4724) створена у 2009 р. як підрозділ підтримки і забезпечення ССО. Відповідає за організацію і виконання завдань з інформаційного забезпечення спеціальних операцій за допомогою виділення засобів зв’язку бойовим групам і підрозділам ССО, забезпечення управління ними під час проведення місій і операцій у рамках контингентів союзних військ, фінансове, медичне та матеріально-технічне забезпечення, реалізацію закупівель для ССО[22].

Місце постійної дислокації в/ч 4724 — м. Краків.

7-а ескадрилья спеціального призначення 33-ї бази транспортної авіації забезпечує авіапідтримку ССО (входить до складу ВПС, але оперативно підпорядкована ССО). На ескадрилью покладені завдання повітряної розвідки району бойових дій, наведення на цілі, оцінки ураження об’єктів і корегування вогню, транспортування спецпідрозділів до заданого району та їх вогневої підтримки, ізоляції району бойових дій, доставки матеріально-технічних засобів, евакуації поранених, забезпечення пошуково-рятувальних операцій, включно з операціями у міських умовах, у горах та на морі.

Місце постійної дислокації — м. Повідз Великопольського воєводства.

На момент створення у 2007 р. Командування ССО не підпорядковувалось Оперативному командуванню ЗС РП, а ССО отримали право проводити спеціальні операції самостійно або спільно з іншими видами ЗС РП.

Після проведення у Війську Польському реформи системи управління і командування[23], яка вступила в дію у січні 2014 р., керівними органами ССО стали Інспекція та Командування ССО, підпорядковані Головному командуванню видів (ГКВ) ЗС РП. Останній орган пізніше був реорганізований у Центр спеціальних операцій (ЦСО) – Командування компоненту ССО, який підпорядковувався Оперативному командуванню видів (ОКВ)[24] ЗС РП. У травні 2015 р. Командування компоненту ССО (вже як окремий орган) перейшло у відання ГКВ ЗС РП, а ЦСО залишився під егідою ОКВ ЗС РП.

У 2015 р. Польща отримала статус так званої рамкової держави у сфері спеціальних сил НАТО. Належність до цієї елітної групи країн свідчить про те, що ССО готові взяти на себе відповідальність за організацію командування компоненту Спеціальних сил Альянсу, що діє у складі Сил реагування НАТО (NATO Response Force). На сьогодні такі можливості мають лише сім країн військово-політичного блоку (включаючи РП)[25].

У 2016-2017 рр. польські ССО виконували завдання в Афганістані у складі небойової місії НАТО з навчання і надання допомоги урядовим силам Афганістану («Resolute Support Mission»), брали участь у військовій операції США та їх союзників в Іраку проти терористів ІДІЛ («Operation Inherent Resolve»).


Примітки та джерела:

[1] Польською мовою цей вид Збройних сил РП має назву «Wojska Specjalne», що дослівно перекладається як «Спеціальні війська». Однак, фактично, це – аналог Сил спеціальних операцій, тому у статті вживається саме такий термін.

[2] Подібний статус мають також ССО у Литві.

[3] Ustawа o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19670440220

[4] SERE (Survival, Evasion, Resistance and Escape) — програма, створена у ВПС США наприкінці Другої світової війни, для оволодіння навичками уникнення захоплення у полон, втечі з нього та виживання.

[5] Polacy z misją szkoleniową na Ukrainie. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/19999?t=Polacy-z-misja-szkoleniowa-na-Ukrainie

[6] Скорочення від «Zespół Bojowy» (бойова група).

[7] Назву «Formoza» частина офіційно отримала у 2011 р. Так у 1950-і рр. моряки назвали свою навчальну базу, побудовану на острові біля м. Гдиня (за аналогією з історичною назвою острова Тайвань), яка потім стала базою в/ч 4026. У 2014 р. частині також присвоєно ім’я колишнього командувача ССО (2007-2010) генерала броні В. Потасіньського, який загинув під час авіакатастрофи президентського літака у квітні 2010 р. під Смоленськом.

[8] За однією з версій, назва «GROM» розшифровується як «Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego» («Група оперативно-маневрового реагування»). За іншою, — як «Grupа Realizacyjnа Operacji «Most»» («Група з реалізації операції «Міст»»), оскільки офіцери групи брали участь у забезпеченні безпеки транспортів з емігрантами з СРСР через територію Польщі до Ізраїля. Також існує версія, що назва походить від імені Громослава Чемпіньського, який у 1990 р. організував евакуацію декількох співробітників ЦРУ з Іраку (операція «Самум»). У 1995 р. частині присвоєна назва на честь так званих «тихотемних» парашутистів Армії Крайової – елітного загону Війська Польського на Заході, сформованого у Великій Британії у роки Другої світової війни для проведення спеціальних операцій на території окупованої Польщі.

[9] На початку 2000-х рр. після інциденту військовослужбовців групи з дорожньою поліцією ця практика була відмінена. Однак, вірогідно, що бійці спецпідрозділу отримують документи прикриття на час операцій поза межами Польщі.

[10] Ciechanowski G. Polskie kontyngenty wojskowe w operacjach pokojowych 1990-1999. — Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, 2010. – S. 19.

[11] Тимчасова адміністрація ООН для Східної Славонії, Барані та Західного Срема.

[12] GROM — Powstanie, rozwój, operacje. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.grom.mil.pl/powstanie_pliki/powstanie.htm

[13] Паливода В. Как «GROM» с ясного неба // Секретные материалы. — 2011. — № 6 (59). — С. 69-78.

[14] Zadania GROMU. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://sites.google.com/site/ grom11lomarta/classroom-news

[15] Grupa Realizowania Operacyjno Manewrowego (GROM). [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://specops.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=105&Itemid=107

[16] Czarna seria komandosów GROM. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3164728,czarna-seria-komandosow-grom,id,t.html

[17] W Afganistanie zginął żołnierz GROM-u. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/6178?t=w-afganistanie-zginal-zolnierz-grom-u

[18] Irak: Zginęło dwóch Polaków z firmy Blackwater USA. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.rmf24.pl/fakty/news-irak-zginelo-dwoch-polakow-z-firmy-blackwater-usa, nId,202413

[19] Wojska specjalne w Polsce. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.cihm2010.nl/ wojska-specjalne-polsce/

[20] Wojska specjalne w Polsce. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.cihm2010.nl/ wojska-specjalne-polsce/

[21] Названа на честь бригадного генерала Августа Еміля Фєльдорфа (псевдонім «Nil»), одного з керівників Армії Крайової.

[22] NATO Response Force. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nato.int/cps/pl/ natohq/topics_49755.htm

[23] У результаті цієї реформи були створені два нові органи: Головне командування видів ЗС РП і Оперативне командування видів ЗС РП. Перший орган відповідає за управління і командування військовими частинами у мирний час, другий – у час війни та кризових ситуацій.

[24] У січні 2014 р. Оперативне командування ЗС РП було реорганізоване в Оперативне командування видів ЗС РП.

[25] NATO Response Force. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nato.int/cps/pl/ natohq/topics_49755.htmДаний матеріал відноситься до авторських публікацій.
Думка редакції може не збігатися із точкою зору авторів матеріалів.


Читати новини від Ukrainian Military Pages у Telegram
Використані джерела:
Оборонно-промисловий кур’єр