Євген Межевікін. Легендарний Адам про танкову справу, бої і життя на фронті

Адам фото © Роман Ніколаєв (Roman Nikolayev)

"Адам врятував мені життя". Таких зізнань військових про Євгена Межевікіна десятки. Хтось називає його ангелом-охоронцем, хтось безстрашним кіборгом, а противник - "льотчиком": так швидко, несподівано і чітко працював танк Адама.

Позивний "першої людини" товариші дали йому ще на самому початку війни. Євген скрізь був попереду - розвідати ситуацію, прикрити позиції, відремонтувати танк і вийти в бій.

Кажуть, військові черстві і скупі на похвалу. Але, якщо послухати їхні розповіді про Адама, відразу стає зрозуміло, чому крім Героя України і орденів Богдана Хмельницького, у нього є ще одна, особлива - "Народного героя".

Її присуджують військові спільно з волонтерами та експертами. Тут складно запідозрити чиїсь інтереси - це визнання в любові і поваги до конкретного бійцеві. В даному випадку - легендарному Адаму.

Ми зустрічаємося в Києві відразу після указу президента про присудження йому найвищої державної нагороди - "Золотої зірки" героя. За час АТО такої нагороди удостоїлися 23 бійця, 12 з них - посмертно.

Майору Євгену Межевікіну 33 року. Народився в Росії в шахтарській сім'ї, на початку 90-х сім'я переїхала в Дніпропетровську область. Він і уявити не міг, що доведеться воювати з росіянами - вони адже "друзі і брати". Все змінилося після перших обстрілів. Друзі - не вбивають.


У нас тоді бригада на 90-95% мала проросійський настрій. Але після першого обстрілу все змінилося

Адам Саша Олійник "Олень" (зліва) з "Адамом" Евген Межевікін (справа) 24 липня 2014 року у Пісках. Фото © Олександр Клименко

Надивившись патріотичних фільмів про Велику вітчизняну, я ще в дитинстві вирішив стати військовим. Мріяв поїхати куди-небудь повоювати, але тільки не на своїй землі. А потім повернутися з орденами - ну, як у фільмах. Така дурна дитяча мрія.

Батькам про своє рішення стати військовим нічого не говорив - я ж дорослий. Вирішив вступати до Харківське льотне, але мене забракували через невеликі проблеми зі здоров'ям.

Прийшов у військкомат, а мені кажуть: "Дурнів багато скрізь, а в танкових військах їх чимало, в танкісти не хочеш?"

Так я опинився в Харківському інституті танкових військ. А після нього потрапив в 93-у бригаду як заступник з озброєння. Я добре розумівся на техніці, за перші місяці ми відремонтували дві БМП.

З часом мені дали командувати танковим взводом. Але як зампотех, я не вмів стріляти, вирішив вчитися. "Діставав" заступника командира батальйону, постійно намагався сісти з ним у офіцерський екіпаж, - все вбирав, запам'ятовував.

Потім я прийняв другу танкову роту. Привели в порядок всі машини - вони були готові йти в бій у будь-який момент. Коли після Майдану усіх вперше підняли по тривозі - моя рота була єдина, яка могла вийти.

3 березня 2014 ми вже завантажилися на ешелон і виїхали на українсько-російський кордон. Спочатку в Станицю-Луганську. Але місцеві не дали нам розвантажитися на платформі - заблокували шляхи, почали шуміти, кричати, лаятися, навіщо ми, такі нехороші, сюди приїхали.

Я тоді вийшов у натовп і кажу: "Ви на кого кричите? Це - солдати, строковики, це не найманці. Ви краще подивіться, як вони одягнені, і запитайте, може, голодні?" Вони кинулися тягти консерви.

Так от, один вагон закидали камінням, а в іншій несли продукти. Але розвантажитися не дали.

На початку війни я не розумів: з російськими воювати? Зі своїми? Це ж всі друзі. У нас тоді бригада на 90-95% була проросійські налаштована. Всі знали, що коли прийдуть росіяни, ніхто стріляти не буде.

З такими думками ми приймали в квітні мобілізованих. Але після перших обстрілів все помінялося. Адже друг не вбиває.

Яка різниця, хто стріляв - шахтар чи сепар? Якщо це людина з незаконним зброєю, він - бандит. Коли в аеропорту взяли в полон декілька росіян, все вже було зрозуміло.

У травні мене відправили зі зведеною механізованої ротою на БТРах. Тоді ще танкістів не чіпали, висмикнули мене і замкомбата. Нас кинули на донецький напрямок.

Поставили завдання - висуватися вперед, зайняти блокпост в Лисівці. Не пояснили нічого, сказали: "Їдьте сюди, займіть кинутий кілька днів тому блокпост, по дорозі забезпечте собі охорону". Ми і поперли.

Зупинилися біля переїзду подивитися, куди далі їхати. Дивлюся - в повітрі піднялася біла ракета. Всі стоять, дивляться на неї, нічого не розуміємо.

Потім пішла червона. Всі присіли, почалася стрілянина. Ми не знали, що це наші. Ми повинні були у відповідь теж запустити білу ракету, але нас ніхто не попередив.

Та й сигнальних ракет ніхто не дав. Адже червона - це вже сигнал до бою.

Ми розсіялися, почалася хаотична стрілянина, всі перелякались. Це я тепер розумію, що на марші навіть на коротких зупинках машини треба ставити ялинкою, щоб всі БТРи могли працювати, а ми ж все навряд сталі.

У якийсь момент я крикнув: "Не стріляти!" Дивлюся, з того боку теж затихли. Кажу: "Давай, кричимо:"93-я!" І звідти відповідь - "93-я!", ми адже в метрах 100-150 стояли. А вони вже беху завели, збиралися по нам влупити.

У нас трьохсотий. Живіт в крові, ноги в крові, і всі стоять, дивляться ... Підбіг з того боку медик. У нашого хлопця кулі в ноги увійшли. Ну, і кого лаяти?

Ми у них переночували. Допомогли охорону виставити, та й поїхали.

Наш блокпост був крайнім. За нами - сепари. У той час ми постійно навчалися на власному досвіді - при нападах я брав механіка, навідника, виїжджали вночі, маневрували.

Охорону табору взяв на себе, нікому не довіряв. Скільки ми стояли, я ні одну ніч не спав - постійно з бійцями. Лягав вранці години на три-чотири - і далі займаємося.

Потім нас перемістили на Розівку, ближче до Донецька.

Щоб збити противника з пантелику, ми брали БТРи, викочувалися десь на кілометр-дві від нашої позиції і робили тимчасові блокпости. Встали - і починаємо перевіряти: зброя-боєприпаси-документи. Тут постояли - перемістилися трохи далі, там постояли - пересунулися. Але, мабуть, ми когось розлютили - нас потім міцно накрили мінометами.

Пам'ятаю, починається обстріл. Паніка, всі біжать в найближчий бліндаж. Одягаю бронік, каску, беру автомат, думаю стрибнути в окоп. А там вже солдати, піднімають на мене голову, кажуть: "Командир, роби що-небудь". Я зрозумів, що в окопі мені робити вже нічого. Скажуть адже - боягуз.

Розвертаюся. Біжу до мінометників. Але по Розівці відповідати не можна - там же мирні жителі. Біжу до танкістам через все поле. Чую свист - розрив. Чик - присів. Поруч. Я знову - тик-тик-тик.

Підбігаю до танка. Кричу: "Заводь! Бачиш, посадка? Там трохи лівіше, метрів 200 за нею, дай чотири снаряди".

Відбігаю, танк завівся, бачу, добре відпрацював. Я знову до мінометників. Чую, летить. А там єдина яма - туалет. Думаю, якщо що, перекочуся в яму, і вже хрін з ним.

Ці всі снаряди лягли по околиці Розівки, щоб не зачепити мирних, але ми налякали сепарів, вони поїхали.

Вже потім по відео в інтернеті знайшли, що вони стріляли з машини в центрі Розовки.

З тих пір солдати мене вже слухалися беззаперечно. Якщо раніше я бігав з палицею і всіх змушував "копай окоп", то після цього вони почали битися за лопати і бензопили.

Ми тоді були без води. Тепер я точно знаю, що три літри вистачає, щоб повністю купуватися з шампунем.

Бій показав, що перше- зв'язок, друге - все повинно бути заправлене і відремонтоване. Том ми зайнялися машинами

Адам

При першій спробі взяти Піски ми втратили два танки - загиблих хлопців сепарів повернули нам через пару днів.

Після поранення комбата "Кощія" мені довелося приймати танковий батальйон замість БТРів, на яких ми воювали до того.

Відразу ставлять завдання - ти заходиш з батальйоном, займаєш оборону, і з одного боку втримуєш Піски. Я слухаю, і думаю, про те, що ось, наші хлопці загинули. Скільки їх загинуло, я не знаю, для мене навіть одна людина - це багато.

Страшно. Важко. Іду до батальйону і розумію, що в такому стані до нього йти не можна. Викурив 5 сигарет, заспокоївся.

Бачу, в батальйоні починається масова паніка, що їх кинули. Підійшов, чую - хтось кричить: "Так нахер воно вам треба!" Мене пересмикнуло, я прийшов до тями. Вишукував усіх.

Згадав, як ми стояли на блокпостах. Що деякі місцеві і правда нам пальці тикали, дебілами називали, але більша частина привозила їжу, просила йти далі. Жінки плакали, казали: "Ви не уявляєте, що вони з нами роблять".

Тому пацанам сказав: "Ви що, це забули? Це ваша земля!"

Умовляти нікого не хотів. Сказав просто: "Хто готовий іти в бій, помститися за загиблих пацанів, ставай на лівий фланг, хто ні - на правий".

Дивлюся, один екіпаж перейшов, потім ще. Хто наліво, хто - направо. Було десь 50 на 50.

Перший же бій показав, що перше - зв'язок, друге - все повинно бути заправлене та відремонтоване. Тому ми зайнялися машинами.

Вночі рвонули на завдання трьома танками, плюс піхота - "Дніпро".

Я хлопцям змалював тактику. "Йдемо ялинкою". Першого прикриває друга машина, третя йде ззаду. І працюємо: перша робить постріл, тоді йде друга і відходить, а третя в резерві. Ведеться безперервна стрілянина, противник не встигає підняти голову.

Я їхав першим, але в мене була затримка - гармата перестала стріляти. Вийшов, витягаю заряд, дивлюся, а він цілий, накола немає. Засовую руку, а там іржа. Почистити нічим.

І ось в Пісках я виїжджаю на перехрестя. Йде бій, а я шукаю наждачку. На мене дивляться, як на дурня. Знайшов щось швидко, почистив, заряд дістав, поїхали.

Ми довго так колошматити. Спека, в машині духотіща. Бій іде, в машині курю.

Батальйонам ТрО дали команду уходити. Але куди йти, якщо треба утримати Піски?

"Дніпро" молодці, сказали: "Ми танкістів не кинемо". І ось як вони зайняли оборону на перехресті з нашими танками, так вони і стояли.

Потім почався обстріл. Я застрибнув на машину, думаю, візьму бронежилет і каску, які на броні лежали. Поруч розірвалася міна. Мене скинуло з башти вибуховою хвилею.

Лежу, не розумію, що сталося, вдихнути не можу, ніг не відчуваю. Руками гребу вперед, щоб виповзти. Чую, як хлопці кричать: "Командира поранило!"

Хлопці з машини почали вистрибувати. Я кричу: "У машину! Працювати".

Тут правосекі підбігли, мене витягують, взяли під плечі, потягли, закинули в джип і поїхали. Обстріл такий, що виїхати неможливо. Ми зупинились. Сидимо і чекаємо.

Мені важко вдихнути. Укол зробили, я зміг дихати. Потім виявилося, що була тріщина в ребрі, а збоку звисала гематома 15 на 17 см.

Бачу, як піхота кучкується в ямці біля паркану: "Нас кинули, нас кинули, ми зараз все тут здохнемо!"

Підходжу до піхоті, питаю: "Хто старший?" - "Та старший поранений, його відвезли".

"Як оборону організували?" - "Яку оборону? Нас, нас ... Ми зараз йдемо звідси, ми тікаємо".

Я кажу: "Там зараз знаходяться два взводи. Якщо ви кидаєте цю ділянку, то їх беруть в кільце і вбивають. Ось цей танк бачите? Чому його ніхто не прикриває? Якщо його спалять, це буде на вашій совісті".

... Загалом, сказав, що вони нехороші люди. Кажу: "Хто готовий зі мною вперед йти? Зараз будемо виставляти там пости". Двоє зголосилися. Ми пішли вперед, розставив їх на позиції.

Потім підходжу до правосекам і кажу: "Везіть мене назад до танкістів". Відвезли. Залажу в машину. Кожен постріл - наче тобі всередину вставили арматуру ...

У підсумку Піски ми взяли.

Потім пішло наступ на Авдіївку. Комбриг дзвонить: "Твої бойові поїдуть далі воювати. Вони не очкуют".

Я до медиків підійшов, взяв ще п'ять уколів. Не пам'ятаю, що за уколи, але слабші, ніж у правосеків.

Спати не можу, лежати не можу. Встав, думаю, походжу. Я в трусах, а праворуч така гематома висить. Підходжу до "Дозору", вони не дуже хотіли йти на завдання. Ми просто поговорили. А коли я пішов, його бійці сказали: "Якщо навіть він побитий піде, ми теж готові". Це мені Дозор потім через рік розповів.

Після бою мене змінив командир роти, я відправився в госпіталь. Приїхав і кажу: "Давайте, полікуюся амбулаторно". Вдома не зміг всидіти, а тут ще й пацани дзвонять: "Ніхто в бій йти не хоче". Так що я через тиждень повернувся.

У Донецькому аеропорту ми створювали маленькі мобільні групи. Такого наказу не було - це все з досвіду

Адам фото © Олександр Клименко

Наприкінці листопада було чергове наступ. Ми відпрацювали, старий термінал залишили, перейшли в новий. Планувалося знову відбити старий термінал. Ми завалили половину будівлі, там ще багато спецназерів російських всередині загинуло.

На черговий вихід я взяв із собою дві машини. Перед тим просив відправити ввечері саперів на дорогу, по який ми будемо йти, адже там до цього була ворожа ДРГ. Ніхто нічого не зробив.

Я плюнув, вирішив їхати. Я - першим, а за мною дві машини. На вулиці дубаріна, сніг. Чую вибух ззаду. Машина, яка їхала за мною, зійшла з мого сліду і потрапила на міну. Я по радіостанції питаю: все нормально? "Так-так-так, механік трохи контужений".

Кажу третьому екіпажу - давай відтягуй машину, а я пішов самостійно працювати.

Вискочив на летовище, пішов уздовж нього. Отримав ПТКР в крайню "шоколадку" - це ми так динамічний захист називаємо. Пощастило, що в динаміку попало і машину не пробило. Але вона зупинилася і заглохла - на відкритій ділянці, який прострілюється.

Дивлюся - ще кілька ПТКР потрапило в паркан, а цілили в нас. Завестися не виходить. Кажу екіпажу, виходьте і повзіть до наших, а я залишаюся. Але пацани: "Ми з тобою". Після бою, сміючись, пояснювали: "Він нам говорить, виходьте! Куди виходити, там валять! Вже краще в машині".

Стоїмо, чекаємо танки. Штурман по зв'язку каже: "Адам, ми йдемо до тебе". А тоді в аеропорт, крім мене, самостійно ніхто не заходив. Я ще подумав: "О, мужиками стали".

Підкочуються до мене. Я виліз, дивлюся на свою машину - а у мене немає жодного троса. Приїжджає танк - у них теж тільки один, другий втратили по дорозі, коли тягнули першу машину. І ось вони мене тягнуть цим одним тросом, а я ще по сепарам вдарив.

Але тоді чітко артилерія спрацювала. Вони як почули: "Адам підбитий на летовищі", - все навколо мене закрили, і ніхто не підійшов. Після цього я перевірив машину, завів її і поїхав далі під ДАП.

Ми тоді допрацювали добре. Старий термінал не відбили, але вони зазнали великих втрат.

Чи проблема в армії з боягузтвом танкістів? Інколи так. Але мені досі прикро таке чути.

Ось дивіться, мені ставлять завдання: "Адам, треба вийти і попрацювати мішенню. Нехай по тобі повалять, а ми будемо знати, звідки - і потім по ним попрацюємо". Тобто, мені задачу описують.

А був випадок, коли нібито танкісти не пішли. Їм сказали, що потрібно вийти, розвалити термінал, постріляти, потім вийти на летовище, знову постріляти.

Є завдання, його потрібно виконати, але ти подумай, як його виконати. Вони подумали і кажуть: "А навіщо нам саме заїжджати, куди вказують? Ми відпрацюємо по тим точкам".

Поїхали, відпрацювали і пішли. А їх знову женуть на летовище: "Навіщо? Ми відпрацювали. Можемо ще раз виїхати та відпрацювати за тим точкам, які ви сказали".

У кінцевому рахунку, їх назвали трусами. Якби їм сказали: "Хлопці, ви повинні попрацювати наживкою, щоб виманити їх танки", - то вони б вийшли, знаючи повну картину.

Це армія - і завдання, навіть погані, потрібно виконувати. Але з головою.

Наприклад, ми загнали танки в аеропорт. Артилерія криє день і ніч, поранило екіпажі. Я починаю думати, що треба щось міняти. Ніхто ж нічого не говорить, як і що робити.

Пригадую, що коли територія аеропорту була велика, машини стояли всередині, cепари не знали, де саме, тому крили скрізь. Але якщо йшов наступ, танкісти займали місця і виходили на потрібну точку.

Тепер територія зменшилася, все проглядалося - і cепари вже валили прямою наводкою.

Тоді я забрав танкістів з аеропорту на "підлітну" відстань.

Далі ми працювали так: піхота на своїх об'єктах приймає удар на себе і відволікає противника. А в цей час виходять танки. Екіпажі вже знають, де противник, які позиції краще зайняти, щоб по ньому відпрацювати. Йде спокійна робота: побачив, потрапив, знищив.

Це вийшло випадково, але створилася маленька мобільна група.

Танки цілі, піхота все одно нахрапом не піде. Поки вони йдуть, промацують, починають виходити, ми вже про це знаємо - машини заводяться, і протягом 10 хвилин ми вже на місці, починаємо працювати.

Далі, коли мені привели підкріплення, я створив мобільні групи і придумував тактику. Виходить один танк, робить 5-6 пострілів, розвертається і йде. Поки робить перший постріл, противник наводить артилерію, але танка там вже немає. А їм, щоб перенавестісь, потрібен час. У цей момент виходить ще одна група з іншої точки і починає працювати. Третя група заходить з флангу і розбиває. Це навіть не те, щоб я сам придумав. Вночі або ж під час затишшя я перечитав все про чеченської кампанії, бо там бої велися в місті.

Потім замість відпочинку об'їздив точки, нові рубежі, маршрути, всі шляхи відходу, виходу, продумав всі варіанти наступів супротивника - і у мене були заготовки, як діяти.

Несподіванок не буде, і вони отримають по шиї. Отримували вони? Напевно, так, раз вони мене ловили (сміється).

Коли не вистачало машин, ми з екіпажем постійно одні каталися, ніхто з нами не хотів. Якось чуємо з перехоплення: "Льотчик, льотчик йде, с**буємо". Вони мене льотчиком називали. Іноді намагалися мене зловити. Мої мені передають: "Адам, Адам, тебе ловлять, міняй маршрут!"

А куди міняти? Там засідка, там ловлять, а тут їх штатні позиції. Я говорю механіку: "Давай прямо підемо". Ми вирішили нахабно через поле на їх базу. Вискакуємо на асфальт, мчимо на Авдіївку. Вони не очікували, тому жодного пострілу не зробили. І таких випадків багато.

Мені навіть складно зрозуміти, за який бій мене нагородили. Тому що бої були постійно

Адам Зараз Адам сам сів за парту у Національній академії оборони, фото © pravda.com.ua

Ті пацани, які там залишилися після перших обстрілів у серпні - самі бойові, це сім'я. Але були й такі, які при першому обстрілі "Градами" викликали таксі. Воно приїжджало з Красноармійська за потрійним тарифом.

Чому трусів не карали? Після першого обстрілу у нас і дехто поїхав, не кажучи вже про комендатуру. А в Піски взагалі ніхто не заглядав.

Одного разу ми витягали піхоту з аеропорту. Тоді беха зайшла і навернулася на летовищі. Мені кажуть: "Адам, треба витягнути". Ми приїхали туди, на їх машині тросів не виявилося.

Кажу командиру бехи: "Давай своїх бійців, чіпляємо машину". Навколо розриви, свист. Дивлюся, його бійці, які займали кругову оборону, пірнають в беху і закривають за собою двері.

А ми удвох з командиром, чіпляємо БМП на танкові троси. На шляху з аеропорту, двигун бехи починає працювати, знову глухне, і так кілька разів. Коротше, я не знаю, як нас не розстріляли.

Коли Беха знову заглохла, кажу механіку: "Вмикай термодимову апаратуру" (ТДА). Це на розігріту турбіну з дуже високою температурою, впорскується паливо. Воно не загоряється, але виходить густий дим, який задимлюють велику ділянку місцевості.

Сепари потім у нас навчилися дими закидати і користуватися ТДА при виході, раніше вони такого не робили.

Загалом, ми задиміли все летовище. Беха знову заглухла - запустили. Дивлюся, задимілась, починає горіти. Десант всередині сидить, не відкриває.

Загалом, ледве витягли ми беху в Піски. Вибігли, відкриваємо люк, а там полум'я. Снігом його загасили. Десант здуло знову, навіть спасибі не сказали. Командиру потім потиснув руку: "Молодець, мужик".

Страх пропав, коли вже морально втомився. Без ротації важко, тобто, ти звикаєш, перестаєш думати про це. Бувало навіть, що я засинав в танку під час бою - пацани будили. Я знав, що вони зі мною, і все буде добре.

Надійшло якось завдання два відділення супроводити в старий термінал. Вони завантажилися в БТРи і поперли туди. В аеропорту, щоб пішки не ходити, я вирішив на танку заїхати до Редуту привітатися і уточнити обстановку.

Заліз на броню, дивлюся вліво - танк йде. У мене навіть не було ніякої думки, що це сепарський. Цей танк побачив наші БТР-и і влупив по ним. Це все у мене на очах. Ми пірнаємо в машину, я повертаю башту і бачу, як перший БТР вибухає.

Починаємо рухатися вперед, цей БТР перекриває нам сектор стрільби. Пішов наш другий БТР, в нього теж попали, і він теж загородив нам сектор стрільби.

Ми трохи відкотилися назад, а в цей час сепари зробили наступний постріл по рукаву аеропорту прямо над нами. Я відповів - пряме попадання. За 8 секунд, поки я перезаряджався, командир і навідник з пiдбитої сепарской машини вистрибнули. Їх вже наша піхота добила.

Потім я побачив ще один їхній танк, він почав відходити, сховався за "КамАЗ". Двома пострілами підбили і те, і інше. Сепари після цього відразу відійшли. Атака була відбита.

Дивлюся в приціли - до нас біжить Редут. Я вийшов йому назустріч. Він за плечі так мене схопив, струснув, але нічого не сказав. Хоча видно було, що хотів подякувати.

У листопаді-грудні ми відбили наступ сепарів в аеропорту. Мені навіть складно зрозуміти, за який саме бій мене нагородили. Тому що вони були постійно.

Одного разу був наступ. Мені кричать: "Адам, виходь!" - А я розумію, що не встигаю. На вулиці ніч, але я знаю місцевість. Заїхав з Дослідного і далеко побачив ліхтарик десь у Донецьку.

Навів на цей ліхтарик, взяв трохи правіше і трохи нижче, дальність знаю, і зробив перший постріл. Виходжу: "Курінь, допомагай. Куди попав?".

Вони кажуть: "Поки тиша". Я ж починаю хвилюватися: "Блін, по своїм ще лупанул, приїхав, називається, допомогти".

Потім чую: "Давай, давай, відмінно! 50 м правіше і насипай!" Кажу: "Прийняв, добре, продовжую". І я туди висипав. Нічний наступ зупинили.

Я не рахував, скільки у мене на рахунку підбитих машин. Я знаю - дві бехи, один БТР. Але перевіряти-то ніхто не ходив - купа машин з боєприпасами, міномети, детонацій багато було. Валили й не питали, що ми там у них підірвали.

Я можу поцілувати машину, коли сідаю в неї

Я вчу хлопців, що треба любити машину, обслуговувати її. Я можу поцілувати машину, коли сідаю в неї (сміється). Розмовляю і прошу, щоб не підвела.

Я її ніяк не називав і не підписував, ніякі емблеми не малював. Чому? Буває, їдеш і бачиш чийсь підписаний автомат, і всі знають, хто його власник і що він загинув. А так, залізяка валяється - ну, нехай і валяється.

Я вчу, що повинна йти безперервна стрілянина: гармата - кулемет на башті - гармата - кулемет на башті. Якщо так працюють дві або три машини, то взагалі ніхто голови не підніме. Але цьому мене ніхто не вчив.

Взагалі я інженер-механік за фахом. Тому я не вивчав те, чого навчають командирів. У мене всі знання з практики і книжок. Потім вже я вчив новеньких.

Танкіста, який може працювати, можна підготувати за три дні. А танкіста, який буде працювати добре, - за п'ять. У мене так виходило. Але щоб у нього це все закріпилося, йому потрібно після цих п'яти днів постійно працювати.

Хоча починати доводиться з того, що виводиш багатьох зі стану запою, а потім починаєш вчити. Як?

У першу чергу, людину треба зацікавити. Звичайно, після півроку ведення бойових дій люди вже приблизно знали, хто я такий. Давав їм максимальне навантаження. Люди постійно працювали, їм подобалося, бажання пити вже не було.

Всі говорять, що без артилерії було б неможливо, а без танків було б непереливки. Танк - це броньована машина, призначена для знищення техніки, броньованих цілей, дотів, дзотів і живої сили противника.

З досвіду всі зрозуміли, що піхота без танків нікуди не піде і не буде тримати оборону. Тому вони завжди кричать: "Дайте танк!" Але якщо ти даєш танк, і танк підбивають, то вони теж кричать: "Ми не будемо стояти, танк підбитий".

Тому я завжди піхоту вчив і танкістам говорив: "Хлопці, якщо ви хочете залишитися живими, і щоб танк вас прикривав і працював, танк повинен стояти де-небудь у сторонці, не під вогнем артилерії. Навіть не обов'язково, щоб ви його бачили.

Ви знайте, що він - є. Але коли буде наступ, цей танк вийде, відпрацює і вас прикриє ".

Залежно від виду бою танк може виконувати різні функції і завдання.

В оборонному бою це дуже хороший засіб для підтримки піхоти. Ми ж майже не наступали, найчастіше танк використовувався для оборони. Зараз машин стало більше. Та й бойових підрозділів більше, досвіду, офіцерів.

Перейшовши в березні в першу танкову, я став боротися з пияцтвом - серйозних боїв вже не було. Спочатку в ями садили, по шиї давали. Не допомагає. У Волновасі комендант допоміг. Якщо потрібно було, ми аватарів відвозили до нього на день-два.

Далі карали грошима. Перший заліт - позбавлення половини відсотків і додому родині лист із поясненням, чому він не отримав повну зарплату.

Наступний заліт - позбавляємо повної премії і відправляємо лист всім: на роботу, в школу, садок, сільраду. Щоб знали, що це не герой, який їх захищає, а алкаш.

Так ми результатів домоглися. Залишилися одиниці, які не розуміли. Але, відверто кажучи, ми так нікому жодного листа і не відправили - шкода їх було.

Але премій позбавляли. А цими грошима, з дозволу, почали віддавати премії іншим бійцям. Працюєш добре - ось тобі премія, якщо бухаешь - поділися премією з товаришем.

Чи сильний ворог? Це противник з яким можна боротися, можна по ньому працювати

Адам фото © Іван Начовний

Рівень противника відчувається по роботі, по тому, як ведеться артилерійський обстріл, полювання на танки, наступ.

Раніше вони йшли тупо, в повний зріст, обколені, обкурені. А потім почали думати, використовувати професійних снайперів з хорошими гвинтівками, хороші протитанкові засоби, правильно їх розставляти.

У серпні нам було простіше, у вересні - складніше, у жовтні - ще складніше. У листопаді-грудні взагалі не знаю, як ми утримали позиції - працювали по максимуму.

У лютому вже було видно, як професійно працюють їхні танки. Це не "колишні шахтарі", які з підвалу дістали машини і навчилися за півроку на них їздити.

Чи сильний ворог? Це противник з яким можна боротися, можна по ньому працювати.

У мене було правило - з цивільних не стріляти. Сумніваєшся, є цивільний в будинку чи ні, - не стріляй, поки не побачиш, звідки атакують.

Це наша земля, це наш дім, це наші люди. Якщо по тобі відкриють вогонь, тоді ти відкриєш.

Наша сила в правді. Це наша земля.

Що ще мені давало сили? .. Та нічого, за хлопців там був. З першого блокпоста я зрозумів, що моя мета - зберегти їх життя.

Про будинок не думав. Такі думки гальмують. Відсікати від себе все, думаєш тільки про роботу - і тоді спокійно і добре.


Оксана Коваленко, Галина Титиш, Українська правда