57 окрема мотопіхотна бригада

57th Separate Infantry Brigade
29.01.16 | оновлено: 09.06.18
57 омпбр
Військова частина А1736 (раніше: польова пошта В4533)
м. Нова Каховка Херсонської області[1]

Підпорядкування:
оперативне командування «Південь»
Сухопутних військ Збройних Сил України.

Військова частина сформована у 2014 році на основі окремих мотопіхотних батальйонів[2].

Структура частини

 • управління
 • 17 окремий мотопіхотний батальйон, А4279 (раніше пп В2304)
 • 34 окремий мотопіхотний батальйон, А4395 (раніше пп В5509)
 • 42 окремий мотопіхотний батальйон, А4472 (раніше пп В4750)
 • артилерійський дивізіон
 • протитанковий артилерійський дивізіон
 • зенітний ракетно-артилерійський дивізіон
 • танкова рота
 • розвідувальна рота
 • інженерна рота
 • медична рота
 • польовий вузол зв'язку
 • ремонтна рота
 • рота матеріального забезпечення
 • взвод снайперів
 • комендантський взвод
 • інші підрозділи


Історія частини

Мотопіхотні бригади створені у Сухопутних військах у 2014 році, уперше. Від «стандартних» механізованих бригад відрізняються меншою кількістю бронетехніки (підрозділи на автомобілях), відсутністю самохідної артилерії та відповідно штатною структурою. В перспективі повинні бути трансформовані у механізовані.

У 2015 році до штату мотопіхотних бригад додали танкові роти[3].

57 окрема мотопіхотна бригада сформована у листопаді-грудні 2014 року на Кіровоградщині. Основою для формування бригади стали окремі мотопіхотні батальйони (раніше до переформування батальйони територіальної оборони):
 • 17 окремий мотопіхотний батальйон (колишній 17-й бТрО Кіровоградської області «Кіровоград-»), в/ч польова пошта В2304
 • 34 окремий мотопіхотний батальйон (колишній 34-й бТрО Кіровоградської області «Кіровоград-2», «Батьківщина»), в/ч польова пошта В5509
 • 42 окремий мотопіхотний батальйон (колишній 42-й бТрО Кіровоградської області «Рух Опору»), в/ч польова пошта В4750

Батальйони територіальної оборони (бтро), були сформовані у травні 2014 року, відповідно до плану територіальної оборони[2] та мобілізаційного плану за територіальним принципом. Але вже влітку 2014 року, майже відразу після проведення бойового злагодження, були направлені в зону проведення антитерористичної операції, або на посилення загрозливих напрямків кордону.

17 бтро був направлений на підсилення Приазовського напрямку у Запорізьку область. Частина батальйону виявила бажанні вибути у зону АТО, в результаті було сформовано зведену року яка й вирушила на передову. У зону бойових дій були направлені і 34 бтро та 42 бтро. Першим завданням 42-го батальйону стала охорона Краматорського аеродрому.

Підрозділи батальйонів приймали активну участь у бойових діях на різних напрямках, в тому числі на Савур-Могилі та під Іловайськом.

Так, зведений підрозділ (до 20 осіб) зі складу 42 бтро у взаємодії з підрозділами спеціального призначення висувалися в район Савур-Могили для посилення підрозділів, що його обороняли.

27 серпня 2014 року, підрозділ 42 бтро та розвідувальна рота (110 осіб) на чотирьох вертольотах був перекинутий для посилення Іловайського угруповання. Незважаючи на те, що під час посадки вертоліт зазнав аварії в районі сел. Березове, і 15 військовослужбовців отримали травми, зведений підрозділ виконував завдання в районі Іловайська спільно із військовослужбовцями 92 омбр, 93 омбр та 51 омбр.

Читати також: Аналіз бойових дій в районі Іловайська

Восени, Генеральним штабом ЗС України, було змінено концепцію територіальної оборони та прийнято рішення, щодо переформування батальйонів ТрО протягом жовтня-листопада, у окремі мотопіхотні батальйони з передачею їх до існуючих бригад, або для формуванням нових мотопіхотних частин.

17-й, 34-й та 42-й батальйони, після переформування у мотопіхотні батальйони, стали основою новоствореної 57 окремої мотопіхотної бригади.

57 омпбр Танкова рота 57 омпбр на навчаннях, травень 2017 року, фото © Прес-служба ОК «Південь»

У червні 2018 року, 57-а мотопіхотна бригада отримала постійне місце дислокації у Херсонській області. Так, 5 червня, відбувся урочистий вхід підрозділів бригади у місто Нова Каховка[1]. Штаб і деякі підрозділи бригади розмістилися в приміщеннях Новокаховської школи-інтернату №1.

Зустрічаючи частину, Голова Херсонської обласної державної адміністрації Андрій Гордєєв, повідомив, що буде клопотати перед Президентом України про присвоєння 57-й бригаді імені Костя Гордієнка, кошового отамана Запорозької Січі.

Наступного дня, 6 червня, 34-й батальйон бригади прибув до Новоолексіївки[4], що у Геніченському районі, де він отримав пункт постійної дислокації. Військова Частина розмістилися на території училища №23.

34 омпб 57 омпбр 34 омпб 57 омпбр
34 омпб 57 омпбр 34 омпб 57 омпбр


Виконання завдань

Окремі батальйони територіальної оборони залучалися для виконання завдань в зоні АТО в тому числі на Савур-Могилі та під Іловайськом.

Від моменту створення бригади, її підрозділи продовжили виконання бойових завдань у зоні проведення антитерористичної операції та в подальшому в ході операції Об’єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації на території Донецької та Луганської областей.

Читати також:

Аналіз ГШ ЗСУ бойових дій в ході зимової кампанії 2014-2015 років

Аналіз ГШ ЗСУ бойових дій на Дебальцевському плацдармі з 27 січня до 18 лютого 2015 року

17 омпб 17 омпб
17 омпб 17 омпб
17 омпб в зоні АТО (Дзержинськ), лютий 2015 року, фото © gre4ka.info


Infantry Brigade
NATO Military Symbols for Land Based Systems


Використані джерела:
[1]. 57-а мотопіхотна бригада відтепер дислокується на Херсонщині та може отримати ім'я Костя Гордієнка
[2]. Окремі мотопіхотні батальйони (раніше батальйони територіальної оборони)
[3]. Танки «Оплот» наступного року надійдуть у ЗСУ – генерал Мельник
[4]. Генический район встретил легендарний 34 батальон ВСУ // www.vizit.ks.ua