Поставка «Дозор-Б» до ЗСУ знову відкладається

Ukrainian Military Pages

Поставка в Збройні сили України бойової машини "Дозор-Б" зривається у зв’язку з виявленим дефектом броні у зоні розташування двигуна.

Як повідомляє "Апостроф", в корпусах двох бронетранспортерів, у зоні розташування двигуна, були виявлені тріщини в броні, хоча ще в грудні 2015 року "Дозор-Б" пройшов державні випробування і був рекомендований до прийняття на озброєння. Перша партія з 10 машин повинна була надійти у війська до кінця березня 2016 року, однак тепер цього не станеться. Зазначимо, що це вже не перший випадок, коли постачання "Дозорів" у війська зриваються.

Перший демонстраційний зразок бронемашини "Дозор-Б" був представлений ще на збройовій виставці "Зброя та безпека-2004", але згадали про цю розробку Харківського конструкторського бюро з машинобудування ім. А. А. Морозова (ХКБМ) лише в 2014 році, коли проявився брак справної бронетехніки.

На початку лютого минулого року прозвучала заява прес-служби ДК "Укроборонпром" про те, що в 2015 році 50 "Дозорів" будуть поставлені у війська. Обіцянки не були виконані, більш того, у червні 2015 року стало відомо про звільнення з посади керівника ДП "Львівський бронетанковий завод" Олександра Остапця через затримку у налагодженні серійного виробництва бронемашин "Дозор-Б". Виконуючому обов'язки директора Віктору Андрощуку було доручено надолужити згаяне. Справа начебто пішла на лад, і в кінці листопада 2015 року міністр оборони Степан Полторак особисто випробував "Дозор-Б", повідомивши у своєму Facebook, що до кінця того ж року в армію надійдуть 10 бронеавтомобілів. Але реальність така, що до квітня 2016 року в армію не надійшло жодної машини "Дозор-Б".

Що ж сталося? В кінці минулого року державні випробування "Дозор-Б" завершилися. Дослідний зразок машини "Дозор-Б", поданий для випробувань, був виготовлений Львівським бронетанковим заводом. Разом з тим, 28 листопада 2015 року заступник міністра оборони України генерал-лейтенант Ігор Павловський повідомив в інтерв'ю, що державні випробування виявили 49 недоліків. Після цього було підписано спільне рішення між Міноборони та "Укробонпромом", в якому значилося, що машина буде прийнята на озброєння, але лише після усунення виявлених проблем і підготовки необхідної документації для виготовлення установочної партії з 10 машин. Очевидно, на цьому і ґрунтувалися обіцянки міністра оборони, що армія отримає 10 машин до кінця 2015 року (про те, що Полторак проїхався на "Дозорі" стало відомо 20 листопада 2015 року).

Проте вже 2 грудня 2015 року директор ХКБМ Яків Мормило пообіцяв, що виявлені недоліки будуть усунені до кінця січня 2016 року і повідомив, що на Львівському бронетанковому заводі під наглядом співробітників ХКБМ вже закладені на стапелях 10 бронемашин "Дозор-Б", які повинні вступити до війська в 2016 році.

У свою чергу, 6 грудня 2015 року прес-служба "Укроборонпрому" проінформувала про те, що "Дозор-Б" пройшов державні випробування і рекомендований до прийняття на озброєння ЗСУ, а 15 грудня 2015 року — вже про те, що Міноборони уклало контракт з Львівським бронетанковим заводом на виробництво бронемашин "Дозор-Б" для ЗСУ.

Спочатку для виготовлення доопрацьованих машин відводився термін до кінця січня 2016 року, потім, правда, цю дату перенесли на 31 березня. Однак, як стало відомо "Апострофу", при перевірці готовності цієї партії виявилися нові сюрпризи, що під час випробувань не виявлені, а саме — в корпусах двох бронетранспортерів на днищах з'явилися наскрізні тріщини довжиною близько 40-50 см в зоні розташування двигуна, при цьому машини, на яких були виявлені тріщини, пройшли трохи більше 400 і 100 км.

Ukrainian Military Pages фото © Апостроф (apostrophe.com.ua)

Броньований корпус "Дозор-Б" виготовлений зі сталі марки Armstal 500 польського виробництва. За вимогами конструкторської документації, спочатку передбачалося використовувати вітчизняну сталь марки "71", але, як виявилося, виробництво сталі необхідних товщин ускладнено, тому вибрали польську. Зміна була схвалена розробником. Броня поставлялася з усіма необхідними сертифікатами якості, але одна справа — бронестійкість, а інша — конструкційні навантаження, що вимагають необхідного розрахунку міцності. Причину виникнення дефекту треба з'ясовувати, тим більше, що передумови для утворення тріщин є вже і на третьому зразку.

За даними "Апострофа", Міноборони наполягає на створенні комісії для виявлення причин виникнення тріщин на корпусі бронемашини, з проведенням аналізу якості бронесталі і перевірки розрахунків міцності і жорсткості конструкцій деталей всього корпусу. Адже потрібно точно знати, чи немає ризику "розтріскування" всієї партії "Дозорів". Яким буде рішення "Укроборонпрому", стане відомо найближчим часом. Але вже цілком очевидно, що виготовлення і постачання у війська тактичної бойової колісної машини "Дозор-Б" знову відкладається.Використані джерела:
Defense Express