Волонтери People's Project: проект «Кровомобіль»

Волонтери People's Project: проект «Кровомобіль» фото: www.peoplesproject.com

Втрата крові – одна з найпоширеніших причин смерті під час бойових дій. Достеменно невідомо, скільки військових АТО померли саме через втрату крові, та світова статистика свідчить, що від 25% до 45% військових втрат стається саме з цієї причини.

Для того, щоб збільшити шанси бійців на виживання, волонтери передають на передову кровоспинні препарати – під час війни вони на вагу золота. Та це лише тимчасове вирішення проблеми. Кровоспинне, якщо воно і є на позиції, зупиняє кровотечу, але щоб врятувати пораненого треба зробити набагато більше – як мінімум, компенсувати масштабні крововтрати.

Переливання крові – часто єдиний шанс «відтягнути час» та дати лікарям можливість надати необхідну допомогу. В таких випадках військові парамедики та госпітальєри намагаються якомога швидше доправити потерпілого до місця, де йому можуть зробити переливання.Та така можливість є не завжди, крім того, і сама дорога – теж дуже нелегке випробування для пораненого.

Вирішити цю проблему взявся лікар-трансфузіолог Ростислав Зауральский, саме він був ініціатором та натхненником розробки кровомобіля. Йому на допомогу прийшов благодійний фонд Благодійний фонд «Клуб Дивосвіт» та ВМГО «Асоціація молодих донорів України». People’s Project теж не міг лишитися осторонь, та запропонував свою онлайн-платформу для проведення прозорого збору коштів та надання детальної звітності по подальшим закупівлям. Нижче викладені всі деталі проекту.

Ukrainian Military Pages

Що таке «Кровомобіль»

Кровомобіль (або Bloodmobile) – це транспортний засіб, що доставляє донорську кров та її компоненти в зону АТО для надання невідкладної медичної догоспітальної допомоги тяжкопораненим бійцям. Автомобіль оснащено спеціальним обладнанням, що дозволяє перевозити кров, суворо дотримуючись температурних режимів – 2-6 °C для еритроцитної маси, та –40 °C для плазми. Адже якщо температурний режим буде порушено, кров моментально стане непридатною для переливання.

Як працює «Кровомобіль» та для чого він потрібен

Заявки від Медичного корпусу, Авдіївської Центральної міської лікарні та інших лікарень на лінії фронту надходять у режимі реального часу. Заявка містить інформацію щодо того, на коли та що саме потрібно – плазма, свіжа кров, гемакони (контейнери для забору донорської крові), крапельниці, медикаменти, спальні мішки, бронежилети, супутні товари, а також, в окремих випадках, – необхідні лікарі і фахівці. Кровомобіль тут же комплектують відповідно до потреб заявки, і він миттєво рушає в дорогу. Донорську кров та її компоненти надають переважно Кременчуцька та Харківська обласні станції переливання крові. Вже в дорозі відбувається розморожування плазми, що економить дорогоцінний час, тож на момент прибуття кровомобілю на місце компоненти крові готові до якнайшвидшого переливання.

Принцип роботи «Кровомобілю»

Принцип роботи кровомобілю – доставити кров до пацієнта з метою надання догоспітальної допомоги у так звану «золоту годину» (термін в реаніматології, що означає обмежений проміжок часу з моменту отримання травми, у який надання першої допомоги є максимально ефективним) після травми. Це дозволяє підвищити шанси на збереження життя людини. Цей принцип є альтернативою існуючому – спершу доставити пацієнта в лікарню, де лише там вже почнуть надавати комплексну допомогу. Тобто завдяки кровомобілю кров переливають коли це потрібно, а не тоді, коли з‘являється можливість.

Як все починалося

Єдиний в Україні автомобіль для доставки компонентів крові було впроваджено у 2014 році в Авдіївці з ініціативи лікаря-трансфузіолога Ростислава Зауральського, його силами та коштами та за підтримки інших небайдужих. Жодного іншого аналога кровомобілю наразі в Україні немає.

Зауральський Ростислав Валентинович – завідувач відділення трансфузіології та еферентної медицини. Працює в Кременчуцькому міському пологовому будинку. Має вищу кваліфікаційну категорію з трансфузіології, першу з акушерства та гінекології. Кандидат медичних наук. Член правління «Асоціації еферентологів України».

Автомобіль знаходиться на балансі БО Міжнародний благодійний фонд «Пульс надії», у якого укладені договори як зі станціями переливання крові, так і з кінцевими споживачами (лікарнями, шпиталями) Кременчука та Харкова.

За півтора роки роботи нинішнього кровомобілю він вже проїхав понад 40 000 км, було перевезено понад 100 літрів компонентів донорської крові – еритроцитної маси та плазми. (1 доза компонентів крові – це приблизно 300-500 мл, тобто до моменту надання госпітальної допомоги було стабілізовано понад 200 важкопоранених).

Чому саме «Кровомобіль»

У звичайному житті не завжди є час чекати на «швидку допомогу» і не завжди кількість машин «швидкої» достатня, щоб вчасно покрити усі виклики. Що вже казати про бойові дії. Життя солдата не може чекати транспортного засобу. Тому саме кровомобіль потрібен для того, щоб врятувати життя герою, а не втратити ще одного в дорозі.

Мета проекту

Основна мета проекту – врятувати життя якомога більшій кількості важкопоранених військових, котрі потребують негайного переливання крові. Звісно, переливання крові не вилікує людину, але допоможе відтягнути час та зберегти життя до надання профільної хірургічної та комплексної медичної допомоги.

Актуальність та перспективи проекту

Зібрати кошти на придбання та обладнання нового кровомобілю важливо тому, що нинішню машину, в силу зношеності, доводиться ремонтувати практично після кожного виїзду. Крім того, однієї машини недостатньо для своєчасного обслуговування усієї передової. В ідеалі такі транспортні засоби для перевезення крові та компонентів мають функціонувати вздовж всієї лінії фронту!

Саме такий транспорт медичного призначення, як кровомобіль для транспортування донорської крові і її компонентів, має величезний потенціал і в цивільних умовах, та має знаходитися при відділеннях санітарної авіації для здійснення підвозу запасів крові у ситуаціях, де є потреба в наданні медичної допомоги постраждалим (у медицині катастроф, при надзвичайних ситуаціях техногенного та природного характеру, наприклад, при ДТП або стихійних лихах).