![Ukrainian Military Pages](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhDmGJDx3i8F5NSwAgqGe6wCm-J6YjJ3053VoZYef0I0kk9arus4X23cshdKI7nOPIuMG6GlDPgqzQl-mXXwNKc_w1c4IUWjtnezdYJ02eF5LHFxKOdF3HXgQb1uDAlvGOkj39nVpUBM-4r/s1600/ump-haz30_580x250.png)
Сьогодні, 3 липня, у рамках першої льотної практики курсанти 2-го курсу льотного факультету Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба приступили до польотів на легкомоторних літаках типу ХАЗ-30.
Знайомство із небом відбуватиметься протягом понад трьох місяців на літовищі Харківського аероклубу ТСО України імені Валентини Гризодубової. По завершенню навчання у кожного курсанта на особистому рахунку буде не менше ніж 45 годин польотного часу.
![Ukrainian Military Pages Курсанти Харківського національного університету Повітряних Сил знайомляться з небом на ХАЗ-30](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjjByRhD-S6G-aF_i3hyphenhyphenii66sLpKigGDDz3MHqt_aCIDrh7gxZvLWyIlDBe0F9dXEGS17g4OtNpj_3AQHySPQX8iymMgciSKKZdBKRil1WJxnXWQBfCGz7HTo7n0PKGgJ3YHAxJoRgM2_d3/s1600/09.jpg)
За словами керівництва аероклубу, для забезпечення льотної практики курсантів виділено п’ять літаків, декілька одиниць спеціальної автомобільної техніки, а також створено усі необхідні умови для навчання і відпочинку військовослужбовців.
![Ukrainian Military Pages Курсанти Харківського національного університету Повітряних Сил знайомляться з небом на ХАЗ-30](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhm7Cl4eYvrKxe43shECER4HmPqrFfmT70Ry5zA5m7SNqH_fLAYS2hpNH5JyzfL5NrrA5zCWSD6B3jDJyee6WSuaGhveGu5B7QT7y8ujOsePaicpHoej8kpQ9m7kgxpg60I3iF9CvdGiFu6/s1600/11.jpg)
До загальної програми першої льотної практики увійшло виконання таких вправ, як: політ по колу, у зону на простий пілотаж, політ за маршрутом на різних висотах, робота у складі пари тощо. Після виконання ознайомчої та вивізної програм разом із льотчиками-інструкторами, курсантам дозволять виконати самостійні польоти, що стане фінальним етапом усієї цьогорічної практики.
![Ukrainian Military Pages Курсанти Харківського національного університету Повітряних Сил знайомляться з небом на ХАЗ-30](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgd94bGaKPI36Mc4YV0ntiDJsPmjDJ-Fpdb6Pdk9ojfDpInNEKlmtMBZVf20syaIVyKEB7CCWx6ydDgPKGX5DiDyM4mI0EXupI1TJpIX-6I8KVN8AlMeRyZ2jUFIkfvhiBv_hdaZXGkaKUI/s1600/12.jpg)
Після передпольотної підготовки, «кожедубівці» у супроводі льотчиків-інструкторів по-черзі піднялися у небо на легкомоторному літаку.
![Ukrainian Military Pages Курсанти Харківського національного університету Повітряних Сил знайомляться з небом на ХАЗ-30](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiVXRxDy9n-fPwEAm0KiF-_djyOB_zz3VpU8rAcGWJin0pHRX4lL6izS99LQsamh01wmI5yNhuZkYD0wfC1ISRR4tRd6Z1l3K54N-Hs_YaPBfdXpRwqFlcrf7M_7SPof3V-wrxmZk5LaJnm/s1600/10.jpg)
— Перший політ був ознайомчим і тривав протягом 30 хвилин у діапазоні висот від 100 до 900 метрів на швидкості до 200 кілометрів за годину, — розповів Сергій Філатов. — До речі, майже усі льотчики-інструктори, які залучаються до навчання курсантів, мають досвід служби у Збройних Силах України. Тому їм було легко знайти підхід до другокурсників, розуміючи нестримну жагу курсантів до польотів.
За словами генерал-майора Олексія Котова, дана програма — це початковий етап підготовки військового пілота, який дозволяє визначити, готовий курсант до подальшого навчання на військових літаках, чи ні. Після ознайомлення хлопців із можливостями ХАЗ-30, їх допустять на другий рівень майстерності із залученням вже реактивного літака Л-39 «Альбатрос» та транспортного Ан-26. А на завершальній сходинці підкорення неба майбутні офіцери сідатимуть до кабін бойових літаків типу МіГ-29 чи Су-25.
![Ukrainian Military Pages Курсанти Харківського національного університету Повітряних Сил знайомляться з небом на ХАЗ-30](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEikjh-BTBREDWrDCt7oN3WdaUlOIkcBmQX3Pv2NFnMsRsfJRLhxd0Uv-4Gao0Kcy7qQEUbBE5RtnW_4Beqwifkj__AqowVshaOJSSMuxUpbUhonlhGlLhI7KvecFNsEj3Vv7omfXhtwMbJx/s1600/13.jpg)
Довідково. Літак ХАЗ-30 розроблений та зібраний на Харківському державному авіаційному виробничому підприємстві та призначений для первинного навчання пілотів аероклубів, льотних училищ військової і цивільної авіації, а також для виконання польотів приватними особами. Літак оснащений австрійським двигуном Rotax-912 ULS з тягнетрилопатевим повітряним гвинтом. Його максимальна швидкість — 200 км/год, довжина розбігу — 100 м, довжина пробігу — 100 м. Літак виконує зліт і посадку на повітряно-посадковій смузі з штучним чи ґрунтовим покриттям.
Читати також:
Використані джерела:
Офіційний веб-сайт Міністерства оборони України www.mil.gov.ua