Топ ОПК - 2021: Щорічний рейтинг підприємств ОПК України

останнє оновлення 07.09.21 Щорічний рейтинг українських підприємств, які виробляють продукцію (надають послуги) військового та ...

середа, 10 червня 2020 р.

Козаки які стали карабінерами

10.06.20
Козаки які стали карабінерами

У червні 1783-го за наказом імператриці Катерини ІІ припинили своє існування 10 козацьких реєстрових полків Лівобережної України, які існували з часів Богдана Хмельницького. Вважається, що вони були переформовані у карабінерні, а відтак утратили свою ідентичність.

До недавнього часу ніхто з українських істориків процес ліквідації / переформування козацьких полків у 1782-1783 років не досліджував.

Але, в історичному архіві вдалось віднайти цікаві документи про це. А крім того – докладні списки козаків з перерахуванням членів родин, статку, худоби та майна.

Козаки які стали карабінерами

Виявилось, що козаки служили карабінерами на особливих правах, і потому вони та їх родини ставали вільними людьми.

Що цікаво, деякі з колишніх карабінерних полків проіснували аж до 1917 року, і до того часу вони частково комплектувались українцями.

Козаки які стали карабінерами

Як виявилось, ставши карабінерними, лише кілька полків зберегли свої назви (Переяславський, Чернігівський, Ніжинський та Стародубський).

А ось новий Київський карабінерний полк був сформований з козацьких сотень Гадяцького та Лубенського полків, водночас київські козацькі сотні у свою чергу склали Тверський карабінерний полк! (на честь російського міста Тверь).

Про участь козацьких, а потім – карабінерних полків у війнах останньої половини ХVIII ст., їх реформування, козацьку уніформу, прапори та традиції – можна дізнатись з книги Я. Тинченка, заступника директора Національного військово-історичного музею України – «Від козаків до гусарів. Як було зламано козацькі звичаї у ХVIII столітті», яка вийшла друком у 2018 році.Використані джерела:
Національний військово-історичний музей України