Американська 155-мм гаубиця вперше збила крилату ракету

Американська 155-мм гаубиця вперше збила крилату ракету

У США, 3 вересня, вперше було практично знищено мішень-імітатор крилатої ракети експериментальним 155-мм гіперзвуковим снарядом гаубиці М109А6 Paladin.

Про це повідомляє Defense Express з посиланням на американські військові ЗМІ.

Повітряні Сили США 2-3 вересня 2020 року провели експериментальні випробування-навчання з використанням елементів створюваної перспективною мережевої системи бойового управління ВПС США Advanced Battle Management System (ABMS).

На полігоні Уайт-Сендс, що у Нью-Мексико, вперше було продемонстровано практичне знищення мішені-імітатора крилатої ракети BQM-167 Skeeter експериментальним 155-мм високошвидкісним снарядом HVP (Hypervelocity Projectile), який розроблений ВАЕ Systems. Для стрільби використосувалась 155-мм / 39 самохідна гаубиця М109А6 Paladin армії США.

Програма HVP здійснюється під егідою Управління стратегічних можливостей (Strategic Capabilities Office - SCO) міністерства оборони США з 2013 року. Експериментальний снаряд HVP спочатку створювався ВАЕ Systems як кінетичний снаряд для електромагнітних гармат ("рейлганів"). Згодом він був перероблений у активно-реактивний постріл для корабельних артилерійських установок ВМС США у калібрі 127 мм. Далі він був адаптований під калібр 155 мм для сухопутної артилерії.

Така легка адаптація можлива з огляду на його особливості: сам снаряд має незмінну конструкцію, відрізняються є лише піддони для стрільби з гармат різних калібрів.

Американська 155-мм гаубиця вперше збила крилату ракету

Снаряд HVP має конічну форму і оснащений реактивним двигуном, що дозволяє розвивати швидкість до М = 5. Гранична дальність стрільби для 155-мм снаряду становить 80 км. Снаряд не має вибухової речовини, знищення цілі – кінетичним влученням. Хоча є варіанти з бойовою частиною з вибухівкою масою до 0,9 кг. Вартість снаряда HVP у цінах 2018 року $86 тисяч.

Американська 155-мм гаубиця вперше збила крилату ракету

Під час випробування 2 вересня цілевказування по мішені BQM-167 Skeeter, яка імітувала крилату ракету, було здійснено з використанням повного потенціалу системи ABMS. Повідомляється, що у системі ABMS для швидкої передачі масивів даних використовувався новий протокол CommandONE (на основі системи Link 16), а також мережеві технології 4G і 5G.

Теоретично система ABMS повинна отримувати і обробляти масиви інформації з різноманітних засобів виявлення у всіх середовищах і забезпечити у реальному масштабі часу "повну міжвидову картинку" своїх сил і сил противника. Причому з точністю і швидкістю, що дозволяє здійснювати централізоване цілевказування і наведення на будь-яку обрану ціль різних засобів ураження.

Сценарій навчань 2-3 вересня передбачав захисті території США від масованої атаки з боку противника, який був окреслений як "реальна нація з відомими можливостями". Агресор застосовував проти США крилаті ракети повітряного і наземного базування, а також гіперзвукові ракети. Також противник вдавався до кібератак і атак на американські супутникові системи. Очевидно, що такою реальною країною може бути Росія або Китай, чий військовий потенціал розглядається як такий, що загрожує безпеці США.

Американська 155-мм гаубиця вперше збила крилату ракету

Всього у рамках навчань на полігоні Уайт-Сендс було запущено шість мішеней BQM-167 Skeeter авіаційного базування, які, за висновками експертів, імітували російські крилаті ракети. Ці цілі мали бути вражені різними вогневими засобами.

Відомо, що три інші мішені повинні були бути цілями для керованих ракет AIM-9X Sidewinder малої дальності, що запускалися, відповідно, з наземної пускової установки, винищувача F-16 і БпЛА MQ-9 Reaper.

Також, окрім 155 мм снарядів HVP з самохідної гаубиці М109А6 Paladin, для знищення цілей застосовувалась 127 мм версія цього снаряду з артилерійської установки есмінця типу Arleigh Burke, який виконував завдання, знаходячись у морі.

Навчання стали другими експериментальними дослідними навчаннями з елементами перспективної мережевої системи бойового управління Advanced Battle Management System (ABMS). Перший подібний захід було проведено у грудні 2019 року.