Аваков просить розширити права поліції щодо застосування електрошокерів

Національна поліція тестує 200 електрошокерів Taser

Міністерство внутрішніх справ пропонує Верховній Раді розширити підстави застосування поліцейськими електрошокових пристроїв контактної та контактно-дистанційної дії.

Відповідний законопроєкт № 4375 зареєстровано 13 листопада 2020 року.

Наразі електрошокери дозволяється використовувати для відбиття нападу на поліцейського, іншу особу та/або об’єкт, що перебуває під охороною та для відбиття нападу тварини, що загрожує життю і здоров’ю особи чи поліцейського.

У МВС вважають, що зазначені підстави не повною мірою враховують усі можливі випадки застосування таких спеціальних засобів.

Зокрема, це стосується затримання особи, яка чинить збройний опір або намагається втекти з-під варти; затримання озброєної особи, яка погрожує застосуванням зброї та інших предметів, що загрожують життю чи здоров’ю людей, у тому числі поліцейського.

На сьогодні до цієї категорії осіб відповідно до положень Закону України «Про Національну поліцію» можливо застосовувати пристрої для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії та вогнепальну зброю.

У той же час застосування електрошокових пристроїв дозволяє ефективно припинити порушення із завданням порушнику меншої шкоди порівняно із застосуванням пристроїв для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, або вогнепальної зброї.

Аналогічною є ситуація, за якої на сьогодні для затримання особи, яка вчинила правопорушення і чинить злісну непокору законній вимозі поліцейського, можливо застосувати лише гумові та пластикові кийки.

Проєктом пропонується дозволити також застосовувати електрошокери у разі:

  • затримання особи, яка вчинила адміністративне або кримінальне правопорушення і чинить при цьому фізичну протидію поліцейському;
  • затримання особи, яка вчинила тяжкий або особливо тяжкий злочин і намагається втекти;
  • затримання особи, яка чинить збройний опір або намагається втекти з-під варти;
  • затримання озброєної особи, яка погрожує застосуванням зброї та інших предметів, що загрожують життю чи здоров’ю людей, зокрема поліцейського.

Також уточнюються пункт щодо застосування електрошокеру у разі нападу тварини, що несе загрозу здоров'ю осіб або самого поліцейського, але при цьому відсутня загроза власне життю (відповідно до чинної редакції загроза повинна бути одночасно життю і здоров’ю). Цей пункт викладається у новій редакції:

  • відбиття нападу тварини, що загрожує життю або здоров’ю особи чи поліцейського.

Національна поліція тестує 200 електрошокерів Taser

Нагадаємо, що раніше повідомлялось, що Нацполіція почала отримувати електрошокери Taser. Зокрема розпочались тренування із першими 200 спецзасобами електропровідної дії.