«Маяк» показав дослідний зразок гвинтівки «Нічний Хижак»

Маяк показав дослідний зразок гвинтівки Нічний Хижак

ПАТ «Завод «Маяк» знов дивує своїми розробками – цього разу це гвинтівка «Нічний Хижак» під набій 14,5х114 на основі змінного ствола великокаліберного кулемета Владімірова (КПВТ).

Про це повідомляє пресслужба київського підприємства.

«Теоретичні припущення, що викладені у даній статті, є особистою думкою розробників і не претендують на істину у кінцевій інстанції. Ми не позиціонуємо нашу розробку як єдину і найкращу у світі. Вона просто інша і має певні відмінності від існуючої у світі зброї під набої 14,5х114», – повідомляє FB-сторінка компанії.

«Ми вважаємо, що однією з характерних відзнак сучасних бойових дій, є широке застосування контрснайперських і контрбатарейних засобів, безпілотних літальних апаратів і розгалуженої мережі ворожих інформаторів», – йдеться у повідомленні.

Облаштування стаціонарних вогневих позицій стає відомим ворогу за даними аеророзвідки, від інформаторів або після першого пострілу, відповідно, з подальшим ураженням даної позиції артилерією ворога.

Переважна більшість світових аналогів такої зброї живляться набоями, що спеціально виготовляються під ці гвинтівки, що своєю чергоюу, позначається на вартості набоїв. Для зменшення віддачі застосовують дульне гальмо - компенсатор, при пострілі з якого вилітає величезний стовбур полум’я, піднімається курява на декілька метрів вгору і звук чути за кілька кілометрів, що дозволяє супротивнику легко виявити позицію стрільця.

При спілкуванні фахівців заводу з безпосередніми учасниками бойових дій, була виявлена гостра потреба у зброї, що була б здатна вражати легкоброньовану техніку, дзоти та інші цілі на відстані понад 2000 метрів і не мала би демаскуючих факторів — полум’я, звук, курява.

Основними чинниками для розробки такої зброї були прийняти такі критерії:

 • відсутність демаскуючих факторів при бойовій роботі – звук, полум’я, курява;
 • можливість непомітно доставити гвинтівку на позицію у будь-якому легковому автомобілі, аби ні безпілотники, ні диверсійно-розвідувальні групи, ні інформатори ворога не змогли визначити, який вид озброєння перевозиться;
 • використання звичайних, штатних, не спеціальних, недорогих боєприпасів;
 • мінімізація віддачі від пострілу, що дозволить використовувати недорогі оптичні приціли;
 • технологічність конструкції, яка повинна забезпечити низьку собівартість виробу;
 • конструктивні відмінності зброї повинні забезпечити точне враження цілей на відстанях більше 2000 м, при відсутності спеціальної снайперської підготовки у стрільця.

За цими критеріями була виготовлена і випробувана, у тому числі і в бойових умовах, «піхотна гармата» під штатний боєприпас 14,5х114.

Повідомляється, що за підсумками випробувань «Маяк» отримав такі результати:

 1. Полум’я відсутнє навіть вночі, звуковий тиск не більше 80 дб, на відстані 10 м, курява не поднімається, на відкритій місцевості, за 700 м – звука пострілу не чути. В реальних бойових умовах проводили стрільбу із приміщення, стрілець і корегувальник працювали без навушників;
 2. Довжина гармати без глушника 1,7 м, дозволяє перевозити її непомітно у будь-якому легковому автомобілі;
 3. Використовуються звичайні, штатні набої 14,5х114 від кулемета КПВТ, набої двох типів – бронебійні Б32 та розривні МДЗ, миттєвого спрацювання запалювальні. На цих набоях отримана купчастість від 0,6 до 1,5 кутових хвилин. З п’яти пострілів, чотири влучають у коло діаметром 30 см на 1 км, діаметром 60 см на 2 км і діаметром 100 см на відстані 3 км;
 4. За рахунок особливостей конструкції зменшено імпульс віддачі. На практиці, було перевірено, що після 30 пострілів поспіль, у стрільця не було больових відчуттів і відсутні синці на плечі;
 5. Згідно з балістичними розрахунками, на дистанції 3 км, висота траєкторії 22,9 м, швидкість кулі біля цілі 485 м/с, енергія кулі 7663 Дж, або 78140 кгс/см2;
 6. Елементи конструкції були виготовлені на звичайних універсальних токарних і фрезерних верстатах без спеціальної оснастки і звичайними інструментами, що забезпечує низьку собівартість виробу.

Тактико – технічні характеристики (ТТХ) гвинтівки «Нічний Хижак»:
Вага, кг – 32,96
Вага без глушника, кг – 22,29
Вага глушника, кг – 10,67
Довжина без глушника, зі складеним прикладом, м – 1,7
Довжина з глушником, з розкладеним прикладом м – 2,47
Калібр, мм – 14,5
Боєприпас – 14,5х114, штатний
Тип живлення – однозарядна
Максимальна прицільна дальність, м – 4000
Купчастість, кутових хвилин – 1,0
Приціл – любий, що обумовлено відсутністю сильної віддачі.

«Враховуючи те, що дана розробка почала втілюватись на прохання наших воїнів, що брали участь у бойових діях проти російської армії, було прийняте рішення назвати її «Піхотна Пушка «Нічний Хижак», скорочено – ППНХ», – пише пресслужба «Маяка».

Раніше «Маяк» презентував декілька інших снайперських гвинтівок, зокрема гвинтівку «Володар обрію» та 20-мм «піхотну гармату»: