Вдвічі збільшити базове грошове забезпечення військових – поправка Ірини Верещук

Вдвічі збільшити базове грошове забезпечення військових – поправка Ірини Верещук

Про законодавчі ініціативи щодо реформування війська, розв’язання житлової проблеми та підвищення грошового забезпечення розповіла голова підкомітету Верховної Ради з державної безпеки та оборони, народна депутатка Ірина Верещук.

До вашої уваги фрагмент інтерв'ю кореспондентки Ольги Мосьондз для АрміяInform.

— Пані Ірино, одразу до питання безквартир’я у війську. Нині квартирна черга становить понад 45 тисяч військовослужбовців. Чи є у вас, як народного депутата, очільниці профільного підкомітету ВР, бачення того, як розвязати цю давню гостру соціальну проблему?

— Є. Причому з практичного досвіду. До прикладу, моя Рава-Руська. Я там народилась, навчалась і мала честь працювати міським головою. У нас була військова частина — механізований полк. Згодом його розформували. І 30 гектарів землі фактично в центрі міста, з усіма будівлями, чудовим плацом, клубом, військове містечко, де проживали люди, це величезна інфраструктура залишилася безгосподарною. Замість того, щоб її загосподарювати, передати на баланс міста. Тоді у нас була квартирна черга військовослужбовців. Мені величезної праці коштувало, щоб зробити там квартири для їхніх сімей. На це пішло роки три. Я перемогла на місцевих виборах, виграла суд щодо передачі будівель на баланс міста, реконструювала містечко й передала сім’ям військових. У цих квартирах люди живуть досі. А якби це була державна програма?!

Тобто, перше — слід разом з органами місцевого самоврядування загосподарювати безгосподарні об’єкти. Так, вони стоять у когось на балансі. Але ж мені це вдалося в маленькому містечку. Хоча ми пройшли довгий і важкий шлях. Довелося судитися навіть з Міноборони. А можна без суду це робити. Як цільову програму й законодавчі зміни. Нинішнє законодавство потребує змін, бо воно застаріле. А люди роками стоять на черзі, яка величезна й не просувається практично. Майже 46 тисяч! З досвіду знаю, яка це величезна мотивація для людей іти в армію і знати, що потім за вислугою років отримаєш своє житло. Мої батьки теж думали, що я точно щось отримаю. Це та пільга, той привілей, заради якого багато хто йшов і йде служити. І так у всьому світі. Бо військова стезя передбачає особливий порядок несення служби й невизначений робочий день. Служиві цілком віддаються роботі. У нас вже є програма. Мій колега Ігор Копитін очолює відповідну робочу групу.— Тобто ви готуєте законопроєкт, який розв’яже житлове питання військових?

— Так.

Залишиться принцип надання безоплатного житла? Чи можливо візьмете за зразок моделі іноземних практик. Наприклад, коли на рахунок військового щомісяця нараховують кошти, а в кінці служби він може їх зняти для купівлі квартири будь-де?

— Це буде комплексна модель, де ми візьмемо і найкращі світові практики, зокрема монетизацію. У людини має бути вибір. Бо лише одна модель така, як наразі — не спрацює.

— В які терміни депутати Верховної Ради цього скликання мають намір розв’язати житлову проблему військових?

— Ми збираємося вже цього року проголосувати такий закон, який мав би за 5–10 років розв’язати проблему військових. Не відкладаємо це питання у довгу шухляду, бо розуміємо: ця тема перезріла. У березні буде чергове засідання робочої групи та експертів. Сподіваюся, це будуть і колишні міністри оборони, які мали плани, але їм забракло законодавчого забезпечення. Зокрема розмовляла зі Степаном Полтораком. Він казав, що був напрацьований проєкт програми, але їм бракувало змін до законодавства.

Щоб ви розуміли, ВР минулого скликання до теми житла поверталася 18 разів, але жодного разу законопроєкт не набрав 226 голосів депутатів. Нині є високий шанс. Треба лише переконати одну фракцію. Чим ми й займаємося.

— Які ще законопроєкти вашого авторства актуальні чи невідкладні?

— По-перше, хочу сказати добре слово про Комітет ВР з національної безпеки, оборони й розвідки, де я є головою підкомітету з Державної безпеки та оборони. Над законопроєктами працюємо разом. Голова комітету — Олександр Завітневич — створив таку атмосферу, що в нас немає протистояння опозиція — влада. Всі працюють як один колектив. Експерти вносять ті ідеї, які потім втілюють у життя. Здебільшого всі законопроєкти, важливі та знакові, отримують підписи всіх членів комітету. А це підтримка суспільства через їхніх представників. Наприклад, пан Михайло Забродський наразі працює з внутрішніми статутами. Маємо честь працювати з ним. Він завжди працює на результат. Сергій Рахманін з партії «Голос», хоч і не має військового вишколу, але так глибоко в темі, так багато років працював журналістом, розслідував і досліджував тему військового забезпечення, матеріально-технічної бази, і його вклад неоціненний.

Плануємо підтримати проєкт Закону «Про статус ветеранів та членів сімей загиблих (померлих) Захисників України та ветеранів», вже підготовлений до розгляду парламентом. Бо розуміємо: система соціального захисту ветеранів створена ще в перші роки незалежності України й базувалась на пострадянських підходах, в основному зорієнтована на ветеранів Другої світової й неактуальна нині. Ті ж пільги, які все ж працюють, не розв’язують повністю реальних проблем, з якими стикаються теперішні захисники Україні й ветерани.— А щодо закону про територіальну оборону?

— Закон про територіальну оборону вже ось-ось на виході. До нього долучилися й експертні кола, і пан Кривоніс, і Юрій Бутусов, і багато інших експертів. Багато напрацьовано, а тепер треба все це вкласти в одну модель. Уже є зареєстрований законопроєкт, створений паном Шараскіним з «Голосу», який я вважаю випередив свій час. Гадаю, такий законопроєкт знайде себе в залі для голосувань уже на найближчій сесії. Це такий анонс.— Які законопроєкти все ж пріоритетні для комітету саме цього року?

Соціальний захист військовослужбовців та членів їхніх сімей — внесення змін до законодавства й моя поправка — вдвічі збільшити базове грошове забезпечення. Ось що наразі в пріоритеті.

Друге питання, про яке я вже згадувала, — забезпечення житлом. Це те, над чим працюватимемо в цьому році з прицілом, що все запрацює вже з наступного року.

— Передбачаю, важко буде переконати бюджетний комітет…

— Ми переконуємо бюджетний комітет, що якщо не буде армії — не буде держави. Найбільше довіри нині саме до війська. Ми не можемо втратити цей авторитет. Люди йдуть в армію, щоб відчувати престижність професії. А чим забезпечується цей престиж? Тим, що військовий не має перейматися, де розмістити сім’ю, чи візьмуть дитину у садочок… Якщо ти це все маєш, то звання офіцер звучить класно! Тоді держава захищена.Зазначимо, що минулого місяця з'явилась неофіційна інформація, що Ірину Верещук можуть призначити міністром оборони України замість Андрія Тарана.

Ірина Верещук Лейтенант Верещук під час служби в Збройних Силах України