Топ ОПК – 2021: Щорічний рейтинг підприємств ОПК України

останнє оновлення 07.09.21 Щорічний рейтинг українських підприємств, які виробляють продукцію (надають послуги) військового та ...

понеділок, 17 травня 2021 р.

Ураження цілі методом використання бусолі вогню

Автор: Є.Гаврюшин, І.Флис, О.Мазур
Ураження цілі методом використання бусолі вогню

Огляд Міжнародної науково-технічної конференції «Перспективи розвитку озброєння та військової техніки Сухопутних військ», що відбулася у Львові 14 травня.

До вашої уваги тези доповіді «Ураження цілі методом використання бусолі вогню».

Досвід бойових дій на Сході України з незаконними збройними формуваннями (НЗФ) за участі кадрових військових підрозділів армії Російської Федерації (РФ) у 2015-2107 роках свідчить про те, що перебування артилерійської батареї Збройних Сил України (ЗСУ) на вогневій позиції (ВП) має певні часові обмеження.

Це викликано наявністю у незаконних збройних формувань (в основному, підрозділів артилерійської розвідки регулярної армії РФ) значної кількості сучасних технічних засобів (які місцеві шахтарі та комбайнери «віджали» в підрозділів ЗСУ або випадково знайшли у шахтах і успішно швидко освоїли), що забезпечують командування НЗФ (власне командування армії РФ) даними про дії нашої батареї навіть при відсутності вогневого впливу з її боку.

Власне тому, враховуючи ефективність контрбатарейної боротьби противника, у 2015-2017 рр., призначені цілі артилерійською батареєю уражались без проведення пристрілювання, тобто визначення установок для стрільби здійснювалось методом повної підготовки.Так, сучасні військові конфлікти потребують мобільності артилерійських підрозділів, а забезпечення їх живучості, в ході виконання поставлених вогневих завдань, можливо досягнутим при впровадженні даного методу, який вже неодноразово показав свою ефективність у «гібридній війні» на Сході України.

Відповідно до керівних документів, які регламентують роботу посадових осіб командного складу при зайнятті батареєю вогневої позиції, передбачає цілий комплекс дій, починаючи з її зайняття гарматами (мінометами, установками), топогеодезичною прив'язкою і, закінчуючи визначенням вирахуваних установок для стрільби та підготовкою решти необхідних документів.

Виконання зазначених заходів займає доволі тривалий час, що у сучасному бою недопустимо. Тому артилерійськими командирами для гарантованого виконання вогневого завдання і для збереження особового складу та артилерійського озброєння проявлялась розумна ініціатива з незначним відходом від встановлених норм.

Так, до отримання бойового завдання батарея не займала бойовий порядок, а скритно перебувала у призначеному районі очікування, де проводились всі заходи, які передбачено умовами визначення установок для стрільби повною підготовкою.

Тобто проводились всі заходи з підготовки стрільби та управління вогнем, і водночас артилерійською розвідувальною групою готувались місця вогневих позицій (від 3-х до 5-ти), які знаходились на відстанях, що забезпечували вимоги щодо повної підготовки.

Після отримання наказу на виконання вогневого завдання командир батареї самостійно приймав рішення на зайняття однієї з підготовлених вогневих позицій і віддавав відповідну команду старшому офіцеру батареї.

Dynamic Front 2021

Старший офіцер батареї (СОБ) під час розгортання свого підрозділу в бойовий порядок визначав вирахувані установки для стрільби по цілі і орієнтував по бусолі гармати не в основний напрямок стрільби, як це вимагають керівні документи, а безпосередньо на ціль. Далі без команди старшого командира відкривав вогонь по цілі за порядком, що відповідав її характеру. Після виконання вогневого завдання СОБ доповідав старшому начальнику і з його дозволу віддавав команду на залишення вогневої позиції.

За потреби повторення вогневого ураження по крайній цілі або у разі отримання завдання на ураження нової цілі батарея переміщувалась на іншу вогневу позицію і знову здійснювала бойову роботу відповідно до визначеного алгоритму дій. Такий порядок дій артилерійської батареї міг повторюватись неодноразово і противнику було не просто здійснити контрбатарейну боротьбу і уразити наш артилерійський підрозділ на ВП.

Висновок. Варіант вогневого ураження противника методом використання бусолі вогню неодноразово використовувався в ході АТО (ООС) і показав свою ефективність, проте не підтверджений документально. З метою надання законності вказаному методу пропонуємо ввести доповнення до Правил стрільби і управління вогнем та керівництва з бойової роботи.

Даний матеріал належить до авторських публікацій.
Думка редакції може не збігатися із точкою зору авторів матеріалів.

Використані джерела:
Збірник тез доповідей Міжнародної науково-технічної конференції (Львів, 14 травня 2021 р.)