Зеленський подав законопроєкт про перенесення Дня захисників і захисниць України

ЗСУ

День захисників та захисниць, який зараз святкують 14 жовтня, пропонується перенести на 1 жовтня. Це пов'язано з переходом Православної церкви України на новоюліанський календар.

Історично свято повʼязане з церковним днем Покрови пресвятої Богородиці, який за новоюліанським календарем припадатиме на 1 жовтня.

«В умовах повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України продовжується потужне відродження Української нації. Невпинна успішна боротьба за свою ідентичність сприяє внутрішньому усвідомленню та бажанню кожного українця проживати власне життя зі своїми традиціями, святами тощо», — йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.

Українському народові тривалий час нав'язувались російська ідеологія у майже всіх сферах життя, у тому числі стосовно дотримання юліанського календаря та святкування Різдва Христового 7 січня. Різдво Христове — це велике християнське свято, яке є невід'ємною частиною нашої української культури. Більшість православних християн світу святкують Різдво Христове 25 грудня. Православна церква України 24 травня 2023 року на Архієрейському соборі затвердила повний перехід з 1 вересня 2023 року на новий — новоюліанський календар, за яким живе більшість православних церков світу та яким, зокрема, передбачено святкування Різдва Христового 25 грудня, а не 7 січня.

Зміна дати святкування Різдва Христового зумовлює необхідність перенесення на тринадцять повних календарних днів дат відзначення Дня Української Державності (з 28 липня на 15 липня) та Дня захисників і захисниць України (з 14 жовтня на 1 жовтня).

Президентський законопроєкт № 9431 зарестровано 28 червня 2023 року.