Топ ОПК - 2020: Щорічний рейтинг підприємств ОПК України

останнє оновлення 01.05.21 Топ ОПК (ВПК) України 2020 – щорічний рейтинг українських підприємств, які виробляють продукцію (надають ...

середа, 23 березня 2016 р.

Все, що потрібно знати про крок нарізів ствола

Все, що потрібно знати про крок нарізів ствола

Крок нарізів ствола – це одна з основних характеристик стволів у гвинтівках і короткоствольній зброї. Але не всі розуміють, на що він впливає, і який саме крок краще підібрати для своїх потреб.

Передусім – трохи базових знань:

Нарізи в стволі надають кулі обертання, що позитивно позначається на стабільності її польоту і точності стрільби. Крок нарізів ствола – це відстань, за яку куля робить один повний оберт навколо своєї осі. Вимірюється ця відстань у дюймах. У гвинтівок AR-15, наприклад, найпопулярніший крок – це 1:7, тобто куля робить повний оберт через 7 дюймів.

Чим більша друга цифра, тим повільніше відбувається оберт кулі. Тобто куля, випущена з пістолета M1911 із кроком нарізів ствола 1:16, буде обертатися повільніше, ніж куля з гвинтівки AR-15. Зрозуміло, що ствол пістолета менший за 16 дюймів, і це означає, що куля зробить повний оберт вже за межами ствола.

Ukrainian Military Pages Приклади різних кроків нарізів, зображення: zbroya.info

У більшості столів крок нарізів постійний, але в деяких випадках його поступово зменшують, або навпаки збільшують ближче до дульного зрізу. Зменшення кроку нарізів призводить до дестабілізації кулі, а збільшення – до подовження терміну служби зброї і більшій точності і швидкості польоту кулі.

Виготовлення ствола із кроком нарізів, що поступово збільшується, коштує дорого, тому його можна зустріти тільки в топових, великокаліберних моделях – Smith & Wesson 460XVR, наприклад.

Ukrainian Military Pages Стабільне обертання кулі, зображення: zbroya.info

Кроки нарізів ствола можуть різнитись за довжиною, діаметром, формою і швидкістю польоту тієї чи іншої кулі. Коротким кулям великого калібру потрібен коротший крок нарізів, а кулям меншого калібру – навпаки.

На сьогодні стрільці використовують найрізноманітніші патрони, тому виробники зброї оптимізують стволи не під конкретну кулю, а під цілий ряд снарядів.

Що станеться з кулею, якщо нею вистрілити зі ствола з невідповідним кроком нарізів? Якщо крок нарізів занадто малий – вона почне перевертатися, а при занадто великому – вона може зруйнуватись. Тому вибір кулі по вазі відіграє тут головну роль.

Ukrainian Military Pages Руйнування кулі. Таке навряд чи трапиться, якщо вага кулі відповідає кроку нарізів ствола, зображення © zbroya.info

Ukrainian Military Pages Перекидання кулі, зображення: zbroya.info

Найпоширеніші способи нанесення нарізів у каналі ствола це:
  • ротаційне кування – у канал ствола вводиться оправка зі зворотним профілем нарізів, а молотки верстата стискають метал;
  • дорнування – у ствол вводиться дорн, який формує нарізи;
  • протягування – через канал ствола протягують ріжучий інструмент із повним профілем нарізів, який формує всі нарізи одночасно.

На цьому відео схематично показано нанесення нарізів у каналі ствола вогнепальної зброї:

Використані джерела:
zbroya.info