У Збройних Силах будуть літні та зимові берці

літні та зимові берці

Про це кореспонденту Народної армії повідомили у Центрі розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України.

Заступник начальника відділу розробок речового майна центру майор Василь Саковець розповів, що торік для забезпечення потреб військовослужбовців ЗСУ та інших силових структур України було розроблено бойові черевики типу А (демісезонні), що мали характерний рудий колір.

— Під час створення цих черевиків планувалося, що військовослужбовці будуть отримувати одну пару для всіх сезонів. Для цього передбачено доукомплектовувати нові черевики трекінговими літніми та трекінговими зимовими шкарпетками, додатковими флісовими шкарпетками-вкладишами. Підрозділи, військовослужбовці яких виконують завдання при температурі, меншій за —25 градусів за Цельсієм, переважно в статичному положенні (ВОП, блокпости тощо), планувалося забезпечити утепленими бахилами.

Після експлуатації у військах черевиків зазначеного типу військовослужбовці висловили свої побажання, зауваження та визначилися щодо необхідності двох типів черевиків — зимових та літніх з терміном експлуатації 1 рік для кожного типу. В такому випадку економічно доцільно забезпечити двома парами лише тих військовослужбовців, які проходять службу два і більше років (здебільшого контрактники). Для інших категорій з огляду на короткий термін служби (1 рік) залишаються актуальними демісезонні черевики. У цьому випадку йдеться переважно про строковиків та мобілізованих.

літні та зимові берціФото: ЦРСМЗ ЗСУ

Кожен з нових типів черевиків (зимові та літні) проходили дослідні (військові) випробування. Для зимових уже готові необхідні нормативні документи, здійснюється їх закупівля в інтересах ЗС України в орієнтовній кількості 100 000 пар. Щодо літніх черевиків, то до їх розробки та тестування взялися лише цього року. Черевики перебувають на фінальній стадії розробки та тестування. До кінця 2016 року планується затвердження нормативної документації, що дозволить здійснювати їх закупівлю вже 2017-го.

Літній черевик — це полегшений варіант демісезонних черевиків, створений за рахунок збільшення кількості елементів, які виконані з текстильних матеріалів, що значно поліпшує характеристики повітропроникності, паропроникності, температурного балансу тощо. 25 зразків цих черевиків уже пройшли дослідні випробування в одному з підрозділів 79-ї аеромобільної бригади й отримали лише позитивні відгуки. Щодо рудих черевиків, то вони вже увійшли в історію реформування війська. На зміну їм прийшли нові моделі темно-коричневого кольору, що вже надходять до підрозділів ЗС України.

літні та зимові берці літні та зимові берціПрототип літнього черевика, фото: Ігор Молодан

Отже, для забезпечення потреб військовослужбовців уже ведеться постачання нових бойових черевиків у демісезонному та зимовому варіантах з покращеними експлуатаційними характеристиками. Усі зауваження, отримані з військ за період експлуатації попередньої моделі, враховано. Зокрема покращено посадку черевика на ногу завдяки використанню нових колодок, розроблених спільно з італійськими партнерами. Опрацьовано нові типи шкіри разом з одним із найкращих вітчизняних підприємств з виробництва шкіри (шкіру для наших черевиків виготовляють на тій самій фабриці, що і для «Діадори»). За допомогою вітчизняних підприємств на базі німецьких інгредієнтів випробувано нову суміш гуми для ходового шару підошви, використано британські нитки й американську мембрану Gore-tex. У результаті отримано якісно нові черевики, і я сподіваюся, що військовослужбовці оцінять нашу роботу.