Символіка оперативного командування «Північ» СВ ЗСУ

Автор: Михайло Слободянюк
Символіка оперативного командування «Північ»  Сухопутних військ Збройних Сил України

Оперативне командування «Північ» було утворене при реформуванні Збройних Сил України після початку агресії з боку Росії в Криму та на Сході України.

Північний напрямок став одним з найнебезпечніших через загрозу вторгнення російських військ, величезне угруповання яких зосереджене на кордоні Чернігівської та Сумської областей України. Тому для захисту України на цьому напрямку було створене нове оперативне командування з дислокацією управління та штабу у давньому українському місті Чернігові.

Відповідно, постало питання створення символіки нового оперативного командування. Завдання з її розробки було доручене прес-офіцеру оперативного командування “Північ” Віталію Віталійовичу Кирилову. Він і створив перший зразок нарукавної емблеми управління оперативного командування. Однак, не маючи досвіду, допустився деяких помилок. Тому офіцер 17 липня 2015 р. звернувся за допомогою до учасників форуму сайту Українського геральдичного товариства.

Автор цієї статті як куратор секції військової емблематики та уніформології УГТ запропонував допомогу в доопрацюванні емблеми оперативного командування до професійних вимог. Спочатку розробили декілька варіантів на основі ідей, покладених в основі першого малюнку емблеми.

Однак при показі ескізів командувачу оперативного командування “Північ” виявилося, що у нього є власні погляди на те, якою має бути символіка підпорядкованого йому оперативного командування. За основу ним було взято нарукавну емблему Північного оперативного командування у Чернігові, яке існувало раніше у складі Збройних Сил України та було розформоване. Основу його складали герби областей, які входили до смуги відповідальності оперативного командування.

Відповідно до замовлення командувача, автор і комп’ютерний дизайнер фірми “Символіка” у Львові Роман Крупа створили декілька варіантів можливого вигляду нової нарукавної емблеми. Однак спочатку була зроблена помилка: форму нарукавної емблеми взяли зі старої емблеми Північного оперативного командування. Нам пояснили, що з самого початку було прийнято рішення форму нарукавної емблеми залишити такою, яку мала нарукавна емблема 8-го армійського корпусу, на базі якого й формувалося управління оперативного командування “Північ”.

Після виправлень новий ескіз подали на розгляд командувачу. І тут несподівано виявилося, що генерали й офіцери командування негативно ставляться до присутності на емблемі герба Чернігівської області, на якому зображений двоголовий орел! Це якось асоціювалося у них з Росією, нашим актуальним ворогом на даний час. Тому єдине, що змогли зробити автори за допомогою Кирилова – це умовити розмістити на емблемі замість герба Чернігівської області герб самого міста Чернігова, який має орла, однак одноголового.

В результаті нова емблема отримала підтримку від керівництва і спершу була затверджена командувачем оперативного командування “Північ”. Далі для нової емблеми були підготовлені документи на її затвердження у Головнокомандувача Збройних Сил України – начальника Генерального штабу Збройних Сил України. Емблему ще без офіційного затвердження замовили в ТОВ “Символіка” у Львові, яке славиться своєю якістю, та виготовили як в кольоровому, так і в захисному вигляді 5 лютого 2016 р.

Нарукавна емблема оперативного командування “Північ” являє собою фігурний щит малинового кольору розміром 90х75 мм, з жовтою облямівкою розміром 2 мм. У центрі щита – зображення емблеми-символу Сухопутних військ Збройних Сил України: прямого рівностороннього хреста із розбіжними сторонами малинового кольору з золотою (жовтою) облямівкою, в центрі якого в круглому медальйоні вміщено зображення золотого Тризуба; хрест накладений на зображення двох золотих (жовтих) схрещених мечів вістрям догори. Довкола емблеми-символу Сухопутних військ Збройних Сил України розміщено герби територій, які знаходяться в смузі відповідальності оперативного командування “Північ” (за годинниковою стрілкою): міста Чернігова, Житомирської, Сумської, Полтавської, Черкаської та Київської областей.

У верхній частині емблеми – зображення Малого Державного Герба України на тлі стрічок кольорів Державного Прапора України. Під ними напис в один рядок: “Північ”.

У нижній частині емблеми – зображення арматури, яка символізує роди військ оперативного командування “Північ”: золотого (жовтого) танка (геральдично праворуч) та БМП-2 (геральдично ліворуч), на які накладені схрещені золоті (жовті) артилерійські стволи, що уособлює механізовані, танкову та артилерійську бригади оперативного командування; в центрі – золоте (жовте) зображення зенітної ракети на тлі антени радіолокатора, що означає війська ППО Сухопутних військ та радіотехнічні війська; ліворуч та праворуч – зображення срібних (білих) блискавок, що вказує на війська зв’язку та частини РЕБ; у нижній частині арматури – срібна (біла) шестерня, що символізує війська технічного та тилового забезпечення й інженерні війська.

символіка ОК Північ зображення © vijsko.milua.org


Надруковано: Знак. – 2016. – Ч. 69. – С. 10-11.

Даний матеріал відноситься до авторських публікацій.
Думка редакції може не збігатися із точкою зору авторів матеріалів.


Використані джерела:
vijsko.milua.org