ООН офіційно визнала Росію окупантом, а АР Крим та Севастополь тимчасово окупованою територією

армия россии позор и бесчестие

15 листопада в Третьому комітеті (фокусується на тематиці прав людини) Генеральної Асамблеї ООН була ухвалена резолюція A/C.3/71/L.26 "Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)", ініційована Україною.

На підтримку документа виступили 73 держави, проти голосували 23, 76 утримались. Співавторами української резолюції стала 41 держава-член ООН.

Уперше в офіційних документах ООН Росія визнається державою-окупантом, а Автономна Республіка Крим та місто Севастополь тимчасово окупованою територією. Крім того, в резолюції підтверджується територіальна цілісність України та невизнання анексії українського півострова.

Резолюція засуджує порушення прав людини, дискримінаційні заходи і практику щодо жителів тимчасово окупованого Криму, в тому числі кримських татар, а також українців і осіб, що належать до інших етнічних і релігійних груп, з боку російської окупаційної влади.

Документ засуджує також серйозні порушення і зловживання, скоєні відносно жителів Криму, включаючи позасудові вбивства, викрадення, насильницькі зникнення, політично мотивовані кримінальні переслідування, дискримінацію, утиснення, залякування, насильство, довільні затримання, тортури і жорстоке поводження з ув'язненими і їх переклад з Криму до Російської Федерації, а також порушення, згідно зі згаданими доповідям, інших основних свобод, в тому числі свободи вираження думок, свободи релігії або переконань і свободи асоціації та права на мирні зібрання.

Також резолюція закликає Росію надати міжнародним правозахисним механізмам, насамперед Місії ООН з моніторингу за дотриманням прав людини в Україні, безперешкодний доступ в Крим з метою забезпечення моніторингу ситуації з правами людини, а також просить Управління Верховного комісара ООН з прав людини підготувати окремий тематичний звіт щодо ситуації на півострові.

Ухвалена резолюція стала важливим дипломатичним та політико-правовим механізмом, за допомогою якого Україна забезпечує захист прав громадян України на території тимчасово окупованого Росією Криму.

У грудні 2016 р. заплановане затвердження ухваленої резолюції на пленарному засіданні Генеральної Асамблеї ООН.

З текстом резолюції можна ознайомитись тут.

ООНВикористані джерела:
Постійне представництво України при ООН