22 медичні бронемашини передала війську НВК «ВК Система»

22 одиниці броньованих медичних машин на базі МТ-ЛБ передало  у військо ТОВ НВК ВК Система

Двадцять дві броньовані медичні машини на базі МТ-ЛБ передало українській армії приватне підприємство «Науково-виробнича компанія «ВК Система»

— На сьогодні особовий склад, який виконує бойове завдання в районі антитерористичної операції, виходячи з наших можливостей, забезпечено транспортом для евакуації, – повідомив народним депутатам 23 грудня під час години запитань до уряду Міністр оборони України генерал армії України Степан Полторак.

Він наголосив, що було підписано контракт на постачання цього року 60 автомобілів і 40 наступного року. За його словами, за необхідного фінансування Міноборони збільшить кількість евакуаційного транспорту.

Читати також: Броньована медична машина МТ-ЛБ-С

На цьому тлі актуальною й цікавою стала ініціатива представників ТОВ «Науково-виробнича компанія «ВК Система» щодо постачання в Збройні Сили броньованої медичної машини на базі МТ-ЛБ.

— Коли в серпні 2014 року сталася Іловайська трагедія, унаслідок якої було багато жертв і важко поранених бійців, ми відчули, наскільки важливою є створення надійної броньованої евакуаційної техніки, – розповів голова наглядової ради НВК «ВК Система» полковник у відставці Валерій Бутешов. – Ми запропонували розробити на базі МТ-ЛБ санітарну броньовану машину. Свої пропозиції донесли до Міністерства оборони й дістали підтримку. Від нас вимагалося вирішити два головні завдання: мінімальне втручання в призначення машини як надійного тягача та максимальне забезпечення вимог військових медиків.

Корпуси майбутньої броньованої машини збирали по всій Україні, дещо доводилося викупляти в збирачів брухту. А окремі списані одиниці МТ-ЛБ навіть завозили з-за кордону.

Розроблену за короткий час конструкторсько-технічну документацію погодили зацікавлені сторони, підприємства-партнери, і «ВК Система» розпочала виконувати замовлення.

Ще один партнер, суднобудівне підприємство, виконало спільні роботи з модернізації корпусів із давальницької сировини (фінської броні) та за конструкторською документацію.

— Дуже важливим було в нашому проекті забезпечити завантаження й вивантаження чотирьох важкопоранених на ношах не більше як за чотири хвилини, — розповів один із розробників санітарної машини Володимир Фролов, теж офіцер запасу. — Основна переробка штатного МТ-ЛБ торкнулася десантного відсіку. Адже для того щоб розмістити поранених на ношах двома ярусами, нам довелося його суттєво збільшити заввишки.

Для евакуації поранених конструктори підприємства розробили обладнання оригінальної конструкції, за допомогою якого ноші переміщуються через кормові двері машини.

— Ефективність і надійність обладнання ми неодноразово перевіряли під час випробувань на полігоні, – додав Володимир Фролов. – До речі, цю санітарну бронемашину оснащено ще й лебідкою з електроприводом, яку розташовано всередині одразу за дверима. За допомогою троса можна евакуювати поранених із поля бою на ділянках, які прострілює ворог. Довжина тросу – 50 м.

Більшість вузлів та агрегатів тягача залишилися практично без змін, що дає змогу забезпечити максимальну уніфікацію під час обслуговування та ремонту рухомої бази. Проте розробники не відкидають можливостей удосконалення машини за умови уточнення технічних вимог, включаючи встановлення тепловізора для ефективнішого використання її в умовах ночі, а також сучасних систем зв’язку й додаткового бронювання.

Після запланованого циклу випробувань у підсумку тягач МТ-ЛБ отримав індекс «С». До того ж його оснастили медичним обладнанням для надання першої медичної допомоги в районі бойового зіткнення з противником. На борту є певний асортимент медикаментів, перев’язувальні матеріали, кровоспинні засоби, шини для іммобілізації, кисневий інгалятор. В евакуаційному відсіку навіть можна проводити нескладні оперативні втручання. На пропозицію Володимира Фролова, перший дослідний зразок гусеничної «санітарки» з бортовим номером 103 назвали «Ескулапочка».

23 вересня 2015 року вийшов наказ оборонного відомства, у якому, зокрема, сказано: «…з метою забезпечення ЗС України броньованими медичними машинами та враховуючи позитивні результати державних випробувань, прийняти на озброєння ЗС України БММ МТ-ЛБ С».

2015 року компанія передала до війська 16 машин, цьогоріч ще шість. Загалом контрактом передбачено виготовлення 120 таких машин. За умови стабільного фінансування в наступному році мають постачити в Збройні Сили ще понад 20 одиниць броньованих медичних машин.Використані джерела: Народна армія