Коротко про ідеологію військовослужбовців, номери та назви військових частин ЗС України

Автор: Ярослав Тинченко
Ukrainian Military Pages

Пропонуємо до уваги фрагмент статті українського історика Ярослава Тинченка «ЗСУ у стані апгрейду» для журналу «Український тиждень».

Ідеологія військовослужбовців ЗСУ ґрунтується передусім на почутті образи гідності внаслідок анексії Криму та агресії Росії на Донбасі. Тому вони легко відмовляються від різних військових традицій, що перейшли у спадок Збройним силам України від Радянської армії.

Однак до започаткування нових традицій слід підходити обережно.

Цього року з’явилася тенденція, яку нав’язують окремі політики та громадські діячі, давати військовим частинам імена героїв минувшини.

Однак традиційно серед військовослужбовців укорінюються назви, які започаткували вони самі. Їх можна класифікувати так:

1. За місцем розташування, формування або укомплектування з’являються географічні назви, як-от Білоцерківська, Криворізька бригади, батальйони «Донбас», «Айдар», «Азов».

2. За старою нумерацією. Хоч як дивно, але традиційно в багатьох арміях світу військовослужбовці дуже сентиментально ставляться до номерів своїх частин, навіть якщо вони давно втратили свій сенс або логіку. Наприклад, 92-га, 93-тя механізовані, 95-та аеромобільна, 25-та парашутно-десантна бригади тощо.

Дехто вважає, що номери треба присвоїти відповідно до кількості наявних частин, але робити це не варто. Номери бригад уже вкорінені в українській військовій традиції завдяки боям 2014–2015 років і залишаться в нашій історії довічно.

3. Назви міфічного або тваринницького походження. Приміром, батальйони «Фенікс», «Звіробій». Серед батальйонів чимало аналогічних неофіційних назв, які командування бригад зараз намагається легалізувати. Хоч як дивно, але 24-та механізована бригада імені короля Данила теж належить до цієї категорії. Для солдатів король Данило Галицький — це передусім не реальний історичний, а швидше міфічний персонаж.

Водночас історичні назви, пов’язані не лише з ХХ, а й ХVІІ століттям (козаччиною), військовослужбовці сприймають як «казенні», тож не факт, що вони приживуться.


Читати також: Присвоєні нові почесні найменування військовим частинам ЗСУ, Нацгвардії та Прикордонної служби


Читати новини від Ukrainian Military Pages у Telegram