Протиповітряна оборона Швеції: сучасний стан (2018 рік)

Автор: Андрій Харук
Протиповітряна оборона Швеції: сучасний стан

Питання на засипку – що не так з цією БМП? Річ у тім, що це не БМП, а зенітна самохідна установка (ЗСУ) CV9040 AAV (армійське позначення Lvkv 90).

Від БМП Strf 90 вона відрізняється збільшеним кутом піднесення 40-мм гармати, наявністю радара PS-95, системи управління вогнем UTAAS і системи управління ППО LuLIS. Сухопутні війська Швеції придбали 25 таких ЗСУ. Вони є штатним засобом ППО танкових і механізованих батальйонів – кожен з них включає взвод з трьох Lvkv 90. У 2016 р. була укладена про модернізацію 16 ЗСУ.

Наймасовіший засіб ППО сухопутних військ Швеції – це ПЗРК RBS 70.

Протиповітряна оборона Швеції: сучасний стан

Комплекс, створений в середині 70-х років минулого століття для заміни ПЗРК «Ред Ай» (шведське позначення - RBS 69), користується великою популярністю у світі – виготовлено близько 18 тисяч ракет для нього. Розвиток і вдосконалення RBS 70 триває. Однак сухопутні війська Швеції не купують його найновіші варіанти. Натомість вони обрали мобільний зенітний ракетний комплекс IRIS-T SL.

Протиповітряна оборона Швеції: сучасний стан

Комплекс, створений німецькою фірмою «Діль», став проявом поширеного останнім часом тренду - адаптації ракет «повітря-повітря» для ЗРК. Шведи замовили ЗРК у варіанті з ракетами SLS (дальність 10 км, досяжність по висоті 5 км), але комплекс може застосовувати і ракети SLM (дальність 40 км, досяжність по висоті 20 км).

У шведському варіанті (позначається RBS 98) як шасі використані гусеничні транспортери Bv 410. Радар – шведський Giraffe AMB - встановлений на такому ж шасі.

Цікаво, що шведи задля полегшення ПУ відмовились від застосування транспортно-пускових контейнерів – ракети розташовуються на стандартних авіаційних пілонах. Контракт на постачання ЗРК RBS 98 Швеція уклала у 2013 р., а у 2015-му була дозакуплена додаткова партія ракет. Доопрацювання комплексу зайняло більше часу, ніж очікувалось. Планується, що він стане боєготовим у 2019 р.

Протиповітряна оборона Швеції: сучасний стан

Упродовж півстоліття основу ППО території Швеції становлять американські ЗРК середньої дальності «Хоук». Прийнятий на озброєння як RBS 67, він у 80-х рр. був доопрацьований до стандарту «Імпрувд Хоук» і отримав позначення RBS 77, а у 90-х рр. пройшов черговий раунд модернізації, і тепер позначається RBS 97. У 1988 р. шведи мали 22 батареї «Хоуків», а зараз лишились тільки дві.

Російська агресія проти України змусила Швецію, як і багато інших країн, переглянути свою оборонну політику. Почалась «реанімація» системи ППО, головним елементом якої стануть американські ЗРК «Петріот». У серпні 2018 р. уряд Швеції схвалив придбання чотирьох батарей «Петріотів», які мають надійти у 2021-2022 рр.

Кілька слів про організацію частин ППО. Крім уже згаданих взводів ЗСУ у батальйонах, усі інші засоби ППО зосереджені в 6-му полкові ППО (Lv 6) в Хальмстаді (західне узбережжя Швеції). До його складу входять два дивізіони (61-й і 62-й) у кожному з яких одна батарея озброєна RBS 97, а інша – RBS 70. Системами RBS 98 планується озброїти по одній батареї в кожному дивізіоні, а прийняття на озброєння «Петріотів», ймовірно, потребуватиме більш ґрунтовної реорганізації полку ППО.Даний матеріал відноситься до авторських публікацій.
Думка редакції може не збігатися із точкою зору авторів матеріалів.

Використані джерела:
artillery-antitanks.blogspot.com

довідник озброєння і військової техніки