Новий законопроєкт про обіг зброї не вирішує проблему ефективного самозахисту українців

Новий законопроєкт про обіг зброї не вирішує проблему ефективного самозахисту українців

Розроблений фракцією «Слуга народу» законопроєкт «Про обіг цивільної зброї і боєприпасів до неї», не дозволяє громадянам захистити себе на вулицях, бо МВС не зацікавлене втратити монополію на охоронні послуги і позбавитися вигідних корупційних схем.

Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів голова Української асоціації власників зброї Георгій Учайкін.

Експерт зазначив, що новий закон про обіг зброї, має дозволити громадянам збройний самозахист від нападників не в помешканнях, а на вулицях, де імовірність атаки суттєво вища.

Я не бачу сенсу використання людьми короткоствольної зброї для захисту помешкань. Короткоствольна зброя має бути у людей, коли вони пересуваються. Її слід переносити приховано, щоб не дратувати оточуючих, не показувати й не афішувати злочинцям, в кого зброя є, а в кого її нема. Зброя потрібна, щоб злочинці побоювалися ризикнути напасти на озброєну людину. Це ціла філософія, яка працює у всьому світі, зокрема – в сусідній Молдові

Неврегульованість цього питання, на думку аналітика, призвела до формування в Україні найбільшого в Європі підпільного «чорного» ринку зброї.

«Сьогодні українці вже можуть захищати власні домівки за допомогою мисливської зброї – їм дозволено зберігати і використовувати карабіни та гладкоствольну зброю для захисту помешкань. Насправді, людям бракує пістолетів. Справа в тому, що найбільша кількість інцидентів, де людина потребує зброї для самозахисту, трапляється на вулиці, а у домівки злочинці проникають набагато рідше. Ця ситуація породила величезний попит на «чорні» пістолети на «чорному» ринку і вивело Україну на перші позиції в Європі за обігом незареєстрованої зброї. Доки не зникне попит на таку зброю, існуватиме пропозиція. На жаль, зареєстрований «Слугою народу» законопроєкт не створює дієвого механізму для подолання цього явища»

Він нагадав, що минулого року Асоціація зареєструвала петицію на сайті президента Зеленського. Коли вона набрала необхідну кількість голосів, 2 вересня 2019 року організація подала до парламенту проєкт закону №1222 «Про зброю».

Читати також:Комітет Верховної Ради підтримав надання громадянам права на володіння короткоствольною зброєю

Однак, зазначив Георгій Учайкін, Міністерство внутрішніх справ (МВС) подало свою альтернативну версію документу №1222-1. Опісля відомство Авакова намагалося відхилити перший варіант законопроєкту, узявши свій за основу, а пізніше об’єднало два документи. Згодом МВС виключило Асоціацію з робочої групи з розробки уніфікованого законопроєкту.

Усе це призвело до того, що сьогодні у Верховній Раді зареєстровано перероблений законопроєкт «Слуг народу». В ньому змінена більшість норм оригінального документу і фактично узаконюються вигідні корупційні схеми. Наприклад, у першому варіанті законопроєкту, наша Асоціація пропонувала розділити повноваження МВС і передати частину його повноважень Міністерству юстиції, зокрема щодо ведення реєстру власників зброї. Таким чином, ми намагалися хоч трохи розірвати цю корупційну схему, бо МВС уже замучило видачею дозволів, нагородних стволів і т.і. Однак у поданому «слугами» законопроєкті, така норма відсутня. Крім того, в документі люди знову поділяються на категорії, хто має право володіти тим чи іншим видом зброї, а хто ні. І все це вирішує Кабінет міністрів – а ми знаємо, хто там і як в уряді вирішує ці питання. До того ж, усі ці норми слід зафіксувати в одному законі, а не в окремих нормативно-правових актах

Експерт наголосив, що Україні вкрай потрібен саме перший варіант законопроєкту №1222, в якому зафіксовані норми, що діють у Молдові, Чехії, Польщі та країнах Прибалтики.

Початкова версія документу повністю відповідає світовим нормам, і не має жодних «міліцейських» вставок. Вона передбачає зберігання і носіння вогнепальної зброї для самозахисту. Зазначу, що по-суті йдеться навіть не про використання зброї, а про елемент її обігу, про право громадян на збройний захист. Саме ці аспекти слід зафіксувати в Законі, як того вимагає Конституція. А поданий «слугами» законопроєкт – це чергова профанація і я сумніваюся, що парламент взагалі його ухвалить. Вони просто намагаються імітувати бурхливу діяльність, начебто задовольняють потреби населення в цьому питанні. Насправді, це просто імітація бурхливої діяльності. Тож цей законопроєкт треба забути і викинути його «на смітник» упродовж 1-2 тижнів

Георгій Учайкін також зазначив, що МВС не дозволяє узаконити носіння вогнепальної або хоча б гладкоствольної зброї для самозахисту, бо не зацікавлене втратити корупційні схеми. Експерт нагадав, що відомство Авакова є монополістом на ринку надання озброєних охоронних послуг, а також продає дозволи на травматичну і нагородну зброю. За його словами, «на базі МВС працює ціла індустрія, саме тому його працівники активно опираються подібним ініціативам».

Читати також:Як придбати зброю в Україні: 10 простих кроківВикористані джерела: УАВЗ