Офіцер отримав 95 тисяч гривень за прострочення розрахунку при звільненні

грошове забезпечення

Військову частину Державної прикордонної служби України притягнуто до відповідальності за несвоєчасний розрахунок з військовослужбовцем при звільненні зі служби.

Другий апеляційний адміністративний суд 12 квітня 2020 року задоволив апеляційну скаргу військових адвокатів Подільського юридичного центру та вирішив стягнути з військової частини на користь офіцера середнє грошове забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні в сумі 95 093,78 грн.

Під час проходження військової служби офіцер брав участь в антитерористичній операції та отримав статус учасника бойових дій. Відповідно набув право на додаткову відпустку зі збереженням грошового забезпечення строком 14 календарних днів на рік.

Проте офіцер не міг скористатись своїм правом на отримання вказаної відпустки, оскільки згідно з Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» надання інших крім основних відпусток в особливий період припинено.

Під час звільненні зі служби у військової частини виник обов’язок здійснити повний розрахунок з офіцером до моменту його виключення зі списків особового складу, зокрема й виплатити грошову компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій.

Але така виплата була здійснена зі спливом шести місяців, що відповідно до ст. 117 КЗпП України є підставою для притягнення військової частини до відповідальності та стягнення з неї середнього заробітку за весь час затримки розрахунку.

Суд першої інстанції відмовив у стягненні штрафу з військової частини через непоширення норм КЗпП України на військовослужбовців.

Під час перегляду справи, Апеляційний суд відхилив висновки суду першої інстанції та військової частини щодо непоширення норм КЗпП. При цьому, колегія суддів погодилась з аргументами адвокатів, що не притягнення військової частини до відповідальності за затримку розрахунку ставить звільнених військових у вкрай невигідне становище, позбавляє їх гарантій на фінансове забезпечення соціально-побутових потреб та створює умови для неналежного виконання військовими частинами своїх обов'язків.

Отже, висновки апеляційного суду:

  • рішення суду першої інстанції щодо відмови позовних щодо стягнення з військової частини середнього заробітку за час прострочення розрахунку є незаконним;
  • стягнути з частини на користь офіцера середнє грошове забезпечення в розмірі 95093,78 грн за несвоєчасний розрахунок при звільненні.
Використані джерела: Подільський юридичний центр