Верховна Рада засудила збройну агресію Російської Федерації

Верховна Рада засудила збройну агресію Російської Федерації

Верховна Рада проголосила заяву щодо ескалації російсько-українського збройного конфлікту.

Заяву затверджено Постановою, яку підтримали 308 народних депутатів.


Заява Верховної Ради України
щодо ескалації російсько-українського збройного конфлікту

З 20 лютого 2014 року триває збройна агресія Російської Федерації проти України, внаслідок якої окуповано Автономну Республіку Крим і місто Севастополь та частину Донецької і Луганської областей України, загинуло понад тринадцять тисяч громадян України і понад тридцять тисяч поранено, зруйновано інфраструктуру цілого регіону, мільйони українських громадян були змушені покинути свої оселі.

Триває мілітаризація Кримського півострову. Численність російських військ у Автономній Республіці Крим та місті Севастополі збільшилась до 40 000 осіб і продовжує зростати. Аналогічно зростає кількість розміщеної на півострові воєнної техніки. На окуповані території АР Крим та міста Севастополя триває відновлення ядерного потенціалу. На території півострова вже є щонайменше 66 комплексів, здатних надсилати ракети з ядерними боєголовками.

Крім того, у вересні 2021 р. в Білорусі плануються спільні білорусько-російські стратегічні командно-штабні навчання "Захід-2021", театр яких охоплюватиме в тому числі і прикордонні з Україною території. Ці навчання становлять небезпеку для України і сприймаються Україною як загроза ескалації міжнародного збройного конфлікту, що триває між Російською Федерацією та Україною.

На виконання домовленостей, досягнутих в ході Паризького саміту 09 грудня 2019 року лідерами країн-учасниць «Нормандського формату», з 27 липня 2020 року було запроваджено додаткові заходи з посилення режиму припинення вогню, погоджені в рамках Тристоронньої контактної групи, наслідком чого стало суттєве зменшення людських жертв серед цивільного населення та військовослужбовців, а також руйнувань цивільної інфраструктури, що мало позитивний вплив на загальну безпекову ситуацію в зоні конфлікту.

Разом з тим від початку поточного року спостерігається суттєве збільшення обстрілів і збройних провокацій з боку збройних формувань Російської Федерації, зростання зафіксованих Спеціальною моніторинговою місією ОБСЄ в Україні фактів порушення режиму припинення вогню, патрулі СММ ОБСЄ стикаються з дедалі численнішими перешкодами у свої роботі на тимчасово окупованій території, триває незаконний перетин неконтрольованої Урядом України ділянки українсько-російського кордону транспортними ешелонами і військовою технікою для підсилення і ротації збройних формувань РФ. Вже декілька місяців під різними приводами блокується конструктивна робота Тристоронньої контактної групи.

Останнім кричущим фактом стали масовані обстріли російськими окупаційними військами 26 березня 2021 року позицій Збройних Сил України в районі населеного пункту Шуми Донецької області із застосуванням стрілецької зброї, гранатометів АГС-17, а також заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм. Лише за один день від російської зброї загинули чотири українських військовослужбовці, один отримав важкі поранення.

Нинішня ескалація на Донбасі свідчить про продовження зухвалого ігнорування Російською Федерацією своїх зобов’язань з мирного врегулювання конфлікту, в тому числі Мінських домовленостей та домовленостей, досягнутих у рамках «Нормандського формату», та її намір не допустити стабілізацію ситуації в зоні конфлікту та досягнення будь-якого прогресу на всіх треках перемовного процесу. Сьогоднішні дії Росії фактично спрямовані на руйнування всіх зусиль з припинення конфлікту та мирної реінтеграції окупованих українських територій.

Кремль має припинити вводити в оману весь цивілізований світ безпідставними заявами про те, що Росія нібито не є стороною конфлікту. Безпосередня роль і участь Російської Федерації у триваючому на сході України збройному конфлікті задокументована та відома міжнародному співтовариству.

Росія як сторона міжнародного збройного конфлікту має визнати свою відповідальність за розв’язування збройної агресії проти України й докласти усіх зусиль для врегулювання конфлікту.

У цьому зв’язку Верховна Рада України,

засуджуючи триваючу збройну агресію Російської Федерації проти України на порушення Статуту Організації Об'єднаних Націй, положень Гельсінкського Заключного акта, Меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року (Будапештський меморандум) та норм міжнародного права;

усвідомлюючи, що нова хвиля ескалації російської збройної агресії може призвести до розширення масштабів конфлікту, що матиме руйнівні наслідки для усієї безпекової архітектури на Європейському континенті та посилить страждання цивільного населення, яке перебуває у зоні конфлікту;

наголошуючи, що саме Російська Федерація, нехтуючи своїми зобов’язаннями за Мінськими домовленостями та домовленостями у рамках «Нормандського формату», зокрема, блокуванням відкриття КПВВ “Золоте” і “Щастя”, блокуванням звільнення всіх незаконно утримуваних осіб в форматі “всіх – на – всіх”, блокуванням проведення розмінування, блокуванням допуску Міжнародного Комітету Червоного Хреста та інших міжнародних гуманітарних організацій до тюрем на тимчасово окупованих територіях, не дотримання режиму тиші з боку РФ та її окупаційних військ. Такі дії з боку РФ зривають мирний процес та є підтвердженням застосовування засобів і методів ведення війни, заборонених міжнародним гуманітарним правом;

беручи до уваги нагальну необхідність неухильного дотримання повного і всеосяжного режиму припинення вогню;

підтверджуючи невід'ємне право України на захист свого суверенітету і територіальної цілісності та готовність Збройних Сил України дати рішучу відсіч будь-яким зазіханням агресора на життя і свободу громадян України;

підкреслюючи відповідальність Росії за порушення міжнародного права і вчинення воєнних злочинів у ході російсько-українського збройного конфлікту, будучи переконана, що політико-дипломатичний та санкційний тиск на Кремль сприятиме запобіганню небезпечній ескалації в зоні конфлікту та гуманітарній катастрофі в регіоні,

висловлює глибокі співчуття родинам загиблих українських захисників.

вимагає від Російської Федерації негайно припинити бойові дії та неухильно дотримуватися режиму припинення вогню, повністю виконати свої міжнародні зобов'язання та вивести з України свою армію, найманців, збройні формування, які вона очолює, забезпечує та фінансує, їхню зброю і техніку та повернути Україні повний контроль над її міжнародно визнаними кордонами.

вітає зусилля Президента України Володимира Зеленського з невідкладної активізації контактів у «Нормандському форматі» з метою спонукання Росії до виконання нею своїх зобов’язань як сторони конфлікту.

закликає парламенти іноземних держав і міжнародні парламентські організації засудити агресивну політику Російської Федерації щодо України, у т.ч. останню хвилю ескалації у зоні конфлікту.

закликає світове співтовариство до продовження та посилення міжнародного політичного й економічного тиску на Російську Федерацію з метою припинення агресії, виведення іноземних військ і озброєння з території України, повного відновлення суверенітету і територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

звертається до міжнародних організацій і міжнародних юрисдикційних інституцій із закликом вжити всіх можливих заходів задля розслідування випадків серйозних порушень міжнародного права в ході збройної агресії Російської Федерації проти України, в тому числі скоєння збройними формуваннями РФ злочинів агресії, воєнних злочинів і злочинів проти людяності.