На складах, які росіяни підірвали у Чехії, була зброя для України, – чеські ЗМІ

У військових складах, які росіяни підірвали у Чехії, була зброя для України, – чеські ЗМІ

Організований російськими агентами вибух на складах боєприпасів у Чехії найімовірніше був організований для зриву постачання зброї, в тому числі в Україну.

До такого висновку прийшли чеські ЗМІ повідомляє Європейська правда.

Йдеться про вибух, що стався 16 жовтня 2014 року на складах озброєння у східній частині Чехії, та призвів до численних руйнувань і загибелі двох місцевих жителів. Лише за 6,5 років слідство з’ясувало причину тих події: ввечері 17 квітня 2021 року на терміново зібраній пресконференції керівництво чеського уряду офіційно звинуватило Росію в організації цієї диверсії.

А чеська поліція оголосила у розшук двох осіб, які у жовтні 2014 року були на території країни.

За даними правоохоронців, розшукувані використовували щонайменше дві посвідки особи – російські паспорти на імена Олександра Петрова (13.07.1979 р.н.) та Руслана Боширова (12.04.1978 р.н.), а потім – паспорти громадянина Молдови на ім'я Миколи Попа (18.07.1979 р.н.) та Таджикистану – Руслана Табарова (23.10.1975 р.н.).

Підірвана російськими агентами на складах в Чехії зброя могла призначатися для України, – чеські ЗМІ

Як пише видання Irozhlas, підірвані склади та зброя не належали Міноборони Чехії. На той час вони використовувалися комерційною компанією, що офіційно займається торгівлею зброєю – Imex Group. Про це було відомо й у 2014 році, відразу після вибухів, коли в уряді Чехії повідомили, що на час інциденту велася підготовка до експорту підірваної зброї до Болгарії. Однак ще важливіше те, що Болгарія була лише проміжним пунктом.

У іншій публікації видання з'ясувало, що отримувачем була болгарська компанія Emco.  Обидві названі компанії належать болгарському бізнесмену, легальному торговцю зброєю Еміліану Гебреву, який невдовзі після вибухів у Чехії також став об’єктом атаки російських агентів – у 2015 році його двічі отруїли нерво-паралітичною речовиною «Новачок». Згодом Bellingcat довели, що це робив той самий підрозділ, що здійснив напад на Скрипаля.

Видання Respect з посиланням на поліцію також стверджує, що зброю готували до постачання Гебреву, і наголошує на важливій деталі – Гебрев був одним з постачальників товарів військового призначення для українського МВС та Національної гвардії, у тому числі у розпал активної фази протистояння російській агресії на Донбасі

Інше чеське видання SZ, втім наголошує, що російський намір щодо зриву постачань зброї міг бути націлений на лише на Україну, а й на Сирію – компанія Гебрева постачала збою також сирійським антиурядовим групам, що також не подобалося Російській Федерації.

Через причетність Росії до вибуху боєприпасів, Чехія висилає 18 російських дипломатів, які були ідентифіковані як офіцери російських спецслужб. Також уряд Чехії скасував візит до Москви для перемовин про закупівлю «Супутника V».