Топ ОПК – 2021: Щорічний рейтинг підприємств ОПК України

останнє оновлення 07.09.21 Щорічний рейтинг українських підприємств, які виробляють продукцію (надають послуги) військового та ...

понеділок, 17 травня 2021 р.

Скупий платить двічі або експлуатація озброєння і техніки понад визначені терміни

Автори: В.Удовицький, Ю.Уваров
Комітет з питань нацбезпеки продовжить погодження ДОЗ на 2021-2023 роки на наступному засіданні

Огляд Міжнародної науково-технічної конференції «Перспективи розвитку озброєння та військової техніки Сухопутних військ», що відбулася у Львові 14 травня.

Тези доповіді «Експлуатація озброєння та військової техніки понад визначені терміни».

Будь-який виріб має граничний термін, після якого подальша його експлуатація неможлива або недоцільна з причин небезпеки або інших ризиків.

Парк ОВТ ЗС України в більшості складається зі зразків, які пройшли граничні терміни експлуатації. В нашому випадку термін служби техніки залежить від її довговічності. Недостатнє фінансування на оборону призводить до того, що ОВТ оновлюється дуже повільними темпами і зазвичай через певний проміжок часу прийнятий на озброєння зразок вже стає не актуальним.

Держава має підприємства, здатні проводити повний цикл виготовлення зразку і проведення всіх можливих видів ремонтів. Але «фінансові питання» стають на заваді посилення оборони нашої Батьківщини.

Замість того, щоб забезпечувати, суворо контролювати і за необхідності карати за невчасне проведення відповідного виду ремонту у визначений термін, ми відтягуємо цей термін до максимально можливого, і коли зразок приходить в непридатний стан, починаємо думати, а як його дешевше і де відремонтувати.

Ремонт починається в підрозділі, не є якісним і робиться у більшості випадків із підручних засобів, без дотримання технологічного процесу, у зв’язку з відсутністю фахівців, технічної літератури та запасних частин, інструментів і приладдя. Після ремонту в підрозділі зразок певний час продовжує експлуатуватися, але потім знову виходить з ладу, його намагаються відремонтувати, і коли не виходить, його відправляють на ремонт в ремонтний підрозділ.

В ремонтному підрозділі ремонт робиться більш якісно, але він охоплює лише ту несправність, з якою прийшов зразок. Після ремонту зразок знову експлуатується, і коли починають постійно виходити з ладу різні складові, тоді вже керівництво замислюється про проведення ремонту в заводських умовах з повним дефектуванням зразка.

Ми в цей час маємо вже повністю несправний зразок, якому необхідний капітальний ремонт більшості складових, з перевищенням граничного терміну в 2 або більше разів. Зазвичай на проведення капітального ремонту витрачається набагато більше коштів, ніж було б витрачено на проведення планових середніх і регламентованих ремонтів.

Слід розуміти, що при ігноруванні граничних термінів ремонтів вони неминуче переростають у «загрози» виконання запланованих завдань або загибелі особового складу. Неспроможність ОВТ виконати завдання, особливо в умовах війни, через непланомірність виконання видів ремонту обертається у безвідповідальність особового складу. Починаються службові розслідування, з метою визначення винних, але чомусь ніхто не звертає уваги на те, скільки років експлуатується зразок, коли проводилися ремонти і чи справді винен особовий склад в тому чи іншому випадку

Таким чином, налаштувавши роботу з підтримання ОВТ в постійно справному стані не на папері, а в проведенні планомірних ремонтів на підприємствах ми зможемо досягти безвідмовності техніки. Також це дозволить, з часом, створити запаси справної і відремонтованої техніки, наприклад, при прибутті підрозділу з району проведення завдань, замість зданої в ремонт техніки одразу замінювати її з запасів справною ідентичною одиницею.Даний матеріал належить до авторських публікацій.
Думка редакції може не збігатися із точкою зору авторів матеріалів.

Використані джерела:
Збірник тез доповідей Міжнародної науково-технічної конференції (Львів, 14 травня 2021 р.)