Кулезахисний шолом «TOR-D» пройшов випробування за новим стандартом Міноборони

Автор: Сергій Воронков
ТОР-Д

У березні поточного року Міноборони України затвердило стандарт ВСТ 01.301.007 — 2021 (02) «Небалістичні методи випробувань та критерії оцінювання бойових шоломів».

Стандарт передбачає перевірку шоломів на стійкість до впливу різних умов експлуатації (як дуже низьких, так і дуже високих температур), стійкість до відкритого полум’я, міцність утримувальної системи під час статичного та динамічного навантаження, стабілізацію шолому на голові користувача під час виконання бойових завдань тощо.

Як розповів заступник директора з розвитку проєктів військового призначення ТОВ «KM ДІСТІ» (UaRms) Костянтин Марушевський, підприємство вже випробувало шолом «ТОР-Д» в українській акредитованій лабораторії згідно з цим стандартом. Результати засвідчили, що шолом повністю відповідає вимогам. До речі, у 2016 році «ТОР-Д» (десантний варіант шолому «ТОР») пройшов визначальні відомчі випробування і був прийнятий на забезпечення ЗСУ.

Шолом «ТОР-Д» за рівнем балістичного захисту відповідає стандартам НАТО

Раніше загальновійськовий кулезахисний шолом «ТОР-Д» також пройшов випробування в сертифікованій лабораторії США за стандартом NIG, рівень ІІІ-А. Про що свідчить сертифікат, де відображені всі етапи випробувань із фіксацією відповідних параметрів. Один із них — енергія впливу на голову бійця після влучання в шолом 9-мм кулі Luger (9х19) зі швидкістю 411,5-442 м/с. Отримали пристойний результат: за дозволених до 400 G (одиниць вимірювання) максимальний показник випробувань становив 216,9 G. На практиці це означає відсутність контузії у військового та можливість подальшого виконання бойового завдання.

ТОР-Д

Костянтин Марушевський також додав, що балістичний захист цих шоломів відповідає захисту 1 національного стандарту ДСТУ 8835:2019. Тобто його не пробиває 9-мм куля (патрон 9×19) зі свинцевим осердям на швидкості 358 м/с з відстані 5 метрів та 9-мм куля (патрон 9×18) зі сталевим осердям на швидкості 335 м/с. Водночас заперешкодна деформація захисної оболонки після пострілу менше, ніж передбачена стандартами країн НАТО (до 20 мм у фронтальній та тильній частині і до 16 мм у бокових та тім’яних частинах).

Окремо він звернув увагу на надійність і ергономічність підшоломника: демпферні подушки надійно захищають голову від контузійної травми, а утримуюча система підганяється не тільки за висотою і глибиною, а й за окружністю голови за допомогою дискового регулятора.

Шоломи зручні в застосуванні та надійні у використанні

За основу дизайну обрали дві моделі шоломів, які нині наймасовіше застосовують провідні армії НАТО: піхотний шолом ACH MICH 2000 та Ops-Core high cut (десантний варіант з високою обрізкою для додаткової зручності під час роботи з використанням навушників і радіогарнітури). Їхня конструкція забезпечує вентиляцію підшоломного простору, не заважає застосуванню тактичних масок, активних навушників, коригувальних окулярів, засобів зв’язку, протигаза й респіратора, носінню зимового головного убору, виконанню стрибків із парашутом.

Щодо технології виготовлення цих шоломів, не заглиблюючись у нюанси виробничого процесу, зауважу, що їхній бронекупол створено формувальним методом з арамідної тканини (Kevlar) із застосуванням спеціального балістичного клею. Він укритий тонким шаром стійкого негорючого матеріалу. Саме це покриття й забезпечує виробу експлуатацію в усіх кліматичних умовах та захищає від ударів, подряпин. Покривають шоломи фарбою, яка не відблискує. Передбачене й універсальне кріплення для приладів нічного бачення, що застосовують країни НАТО.