«Ахзарит». Ізраїльський БТР з радянських танків

Автор: Сергій Юферєв
Ахзарит. Ізраїльський БТР з радянських танків

Бойові автобуси. Ідея створення бронетранспортера на базі танка не нова. Перші подібні машини були створені в роки Другої світової війни. Великобританія і Канада створили імпровізовані бронетранспортери, використавши як шасі САУ Sexton, танки Ram і Sherman. У 1980-ті роки до подібної ідеї, але вже на новому технічному рівні, повернулися ізраїльські військові. Свій БТР з танкової бронею вони створили на базі численних трофейних танків Т-54 і Т-55, які були захоплені в якості трофеїв у різних арабських держав.

Ідея створення важкого гусеничного бронетранспортера «Ахзарит»

До ідеї створення важко броньованого гусеничного бронетранспортера ізраїльські військові звернулися на початку 1980-х років, багато в чому спираючись і на досвіді Ліванської війни 1982 року. Під час збройного конфлікту, Ізраїль, за офіційними даними, втратив до 185 БТРів, які на той момент були в основному представлені американськими M113. В ході конфлікту стало очевидно, що ця бойова техніка не надає десанту адекватного рівня захисту.

З огляду на специфіку регіону, коли противник ізраїльської армії має велику кількість стрілецької великокаліберної зброї – 12,7 і 14,5-мм кулеметів, ручних протитанкових гранатометів і ПТРК, переважно радянського виробництва, стало ясно, що військовим необхідний важкий БТР з адекватним бронюванням. Свою роль відігравало і те, що часто ізраїльтянам доводилося діяти в містах і міських агломераціях, де бойова техніка ставала ще більш вразливою.

Ахзарит. Ізраїльський БТР з радянських танків

Важливим був також той факт, що в боях під час Ліванської війни відмінно зарекомендував себе танк «Меркава». Танк, що відрізняється незвичайним компонуванням, міг в ряді випадків використовуватися як імпровізований бронетранспортер. У задній частині корпусу ізраїльського танка розташовувався відсік для розміщення стелажів додаткового боєкомплекту, або резервного екіпажу, також тут можна було розмістити до 6 десантників або 4 поранених на носилках. У бойових діях з багатьох танків вивантажувати все зайве, і вони використовувалися як важкі БТР, що довели свою гарну захищеність в бойових умовах.

Узагальнюючи накопичений до початку 1980-х років бойовий досвід, ізраїльські військові замовили промисловості важкий гусеничний бронетранспортер з потужним бронюванням, який міг би діяти в міській забудові, а також використовуватися спільно з ізраїльським основним бойовим танком «Меркава». До питання створення необхідного БТР ізраїльські військові та конструктори підійшли з неабиякою часткою прагматизму. Бронетранспортер було вирішено робити на базі численних танків Т-54 і Т-55 радянського виробництва, які були захоплені Ізраїлем в арабських держав як трофеї. Подібна бойова техніка перебувала на зберіганні в ізраїльській армії та чекала свого часу.

Основний упор при створенні нової бронетехніки робився на максимальний захист екіпажу і десанту. Це відповідало концепції ізраїльської армії, згідно з якою життя солдата важливіше збереження бойової техніки. Перші прототипи майбутнього важкого гусеничного БТР були готові до 1987 року. Машина повністю влаштовувала ізраїльських військових і вже в 1988 році була запущена в серійне виробництво. Всього у бронетранспортери було перероблено від 400 до 500 танків Т-54 і Т-55. Наразі саме Ізраїль є основним оператором важких бронетранспортерів в світі, в тому числі й БТР «Намер» бойовою масою 60 тонн, побудованих на базі танків «Меркава».

Особливості конструкції БТР «Ахзарит»

Всі бронетранспортери «Ахзарит» побудовані на базі шасі та корпусу радянських основних бойових танків Т-54 і Т-55 з демонтованою в процесі перероблення баштою. Використання танкового корпусу з протиснарядним бронюванням, яке було додатково посилено, забезпечує відмінний захист екіпажу і десанту бойової машини. Екіпаж складається з трьох осіб, десант – 7 осіб.

Ахзарит. Ізраїльський БТР з радянських танків

При переробленні танків в БТР ізраїльтяни замінили радянські двигуни та трансмісію на продукцію американського виробництва. На перших версіях бронетранспортерів з'явилися більш потужні та компактні американські 8-циліндрові V-подібні дизельні двигуни «Детройт Дизель 8V-71 TTA» потужністю 650 к.с. Двигун працює в парі з гідромеханічною трансмісією компанії Allison. При цьому питома потужність виходила невеликою – менш як 15 к.с. на одну тону. У майбутньому при модернізації до рівня «Ахзарит-2» двигун замінили на більш потужний «Детройт Дизель 8 В-92TA / DDC III», який розвивав потужність 850 к.с. З подібним двигуном питома потужність зросла до 19,31 к.с. на тонну, що практично дорівнює питомої потужності танків «Меркава-3». Максимальна швидкість бронетранспортера «Ахзарит» становить 65 км/год, запас ходу – до 600 кілометрів.

Значним змінам піддався корпус бойової машини. Перероблення було пов'язане зі зміною компонування та додаванням повноцінного десантного відділення. У передній частині корпусу розмістилося відділення для членів екіпажу, всі вони сидять обличчям по ходу руху бойової машини. З лівого боку знаходиться місце мехвода, по центру – командира БТР, праворуч – стрільця. Кожен з них має власний люк, щоб вибратися з бронетранспортера. Також в даху корпусу є два люки для можливої висадки десанту. Спочатку їх було сім, за кількістю піхотинців, що перевозяться, але пізніше кількість люків скоротили до двох, оскільки кожен додатковий люк зменшував рівень бронювання даху корпусу.

Місця десантників розташовуються безпосередньо за місцями екіпажу в середній частині БТР. Три піхотинці розміщуються на лаві по лівій стороні відділення, ще три – на відкидних сидіннях з правого боку та один, також на відкидному сидінні, у центрі кормової частини відділення. У кормі бронетранспортера конструктори встановили силову установку. Внаслідок компактних розмірів і поперечного розташування вдалося зберегти простір для наскрізного проходу з бойового відділення до правої частини корми корпусу. Завдяки цьому висадка десанту здійснюється через кормову апарель, що відкидається, максимально безпечним для мотострільців способом. При цьому в конструкції кормової двері БТР застосовано унікальне технічне рішення. Для полегшення і прискорення процесу висадки піхотинців частина даху над виходом піднімається гідроприводом, збільшуючи висоту отвору.

Ахзарит. Ізраїльський БТР з радянських танків

Особливу увагу при створенні важкого гусеничного бронетранспортера ізраїльтяни приділили питанню безпеки екіпажу та десанту, який був захищений з усіх боків: добре броньовані борти корпусу, корми, дах і днище, а лобова броня корпусу досягає 200 мм. Варто відзначити, що конструктори суттєво посилили наявне радянське бронювання. Без башти танк важив приблизно 27 тонн, але бойова маса отриманого БТР складає 44 тонни. Майже вся «зайва вага», набрана в ході робіт, приходиться на додатково розміщене ізраїльтянами бронювання.

Найбільший обсяг додаткового бронювання сконцентрований навколо бойового відділення і захищає особовий склад. При цьому в конструкції бронетранспортера був використаний принцип захисту важливіших агрегатів бойової машини менш важливими. З боків бойового відділення конструктори розташували паливні баки, які грають роль додаткового захисту для екіпажу і десанту. Кормова частина БТР також прикрита перфорованими бронелистами з високоміцної сталі. На машині з'явилися комплекти динамічного захисту та сучасна система автоматичного пожежогасіння. Додатковий захист забезпечує низький силует бойової машини – висота БТР близько 2000 мм. Це дозволяє легко ховатися в складках місцевості та за чагарником.

Основним озброєнням важкого ізраїльського БТР є звичайний 7,62-мм кулемет FN MAG він же М-240, розташований на турельній установці OWS (Overhead Weapon System), за розробку якої відповідала компанія «Рафаель». Турельна кулеметна установка має дистанційне керування, що істотно знижує ризик ураження екіпажу при її використанні. На деяких машинах в рамках модернізації ізраїльтяни встановлювали дистанційно керовані установки «Самсон» з великокаліберним 12,7-мм кулеметом. На БТР також розмістили спеціальну термодимову апаратуру, яка створює димову завісу шляхом упорскування палива у вихлопний колектор. Передбачена і можливість установки стандартних блоків димових гранатометів.

Ахзарит. Ізраїльський БТР з радянських танків

Оцінка проекту

Фахівці справедливо вважають ізраїльський гусеничний бронетранспортер «Ахзарит» одним з найбільш захищених в своєму класі. Жоден БТР інших країн не може похвалитися таким рівнем бронезахисту. Варто відзначити, що за різними оцінками від 14 до 17 тонн ваги БТР доводиться виключно на додаткове бронювання, в тому числі з використанням композитної броні. Ізраїльські військові заявляють, що БТР здатен пережити не лише влучення пострілів РПГ, різних кумулятивних боєприпасів, а й бронебійних снарядів. За їхніми словами, «Ахзарит» може витримати кілька влучень 125-мм бронебійних оперених підкаліберних снарядів при попаданні у лобову проєкцію. Таким рівнем захисту не може похвалитися жоден БТР у світі.

Завдяки високому рівню захищеності БТР «Ахзарит» може використовуватися на поле бою спільно з основними бойовими танками, діючи практично в їх порядках. Також подібна техніка добре себе почуває в умовах міської забудови та може використовуватися для штурмових дій.

Деякі фахівці відносять до недоліків БТР велику бойову масу - 44 тонни, але це об'єктивна необхідність, зумовлена технічним завданням та вимогами військових. Також іноді до недоліків відносять частину даху, яка підіймається при десантуванні, що може підказати противнику, що десант готується або вже покидає бойову машину.

В цілому, варто визнати, що «Ахзарит» являє собою унікальний сучасний БТР, який відрізняється дуже хорошим захистом екіпажу і десанту. Створення даного бронетранспортера продиктоване багатим бойовим досвідом армії оборони Ізраїлю і демонструє прагматичність підходу ізраїльських військових, які перетворили сотні застарілих трофейних танків в адекватну бойовим завданням машину, яка досі залишається на озброєнні.

Даний матеріал належить до авторських публікацій.
Думка редакції може не збігатися із точкою зору авторів матеріалів.

Використані джерела:
topwar.ru