Міноборони і ПрАТ «ЧЕЗАРА» судяться через розвідувально-ударний безпілотний комплекс «Сокіл»

розвідувально-ударний безпілотний комплекс Сокіл

ПрАТ «Чернігівський завод радіоприладів» (ЧЕЗАРА) виграло суд у Міноборони щодо зміни термінів створення безпілотного авіакомплексу «Сокіл», розробка якого затримується через збільшення термінів випробувань бронеавтомобілів «Варта», що є базовим шасі комплексу.

Справа дійшла до Верховного Суду, куди звернулося Міноборони із касаційною скаргою на постанову Північного апеляційного господарського суду та рішення Господарського суду міста Києва. Проте 27 травня 2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду закрив провадження за позовом Міноборони.

Судовий спір виник через контракт укладений 16.12.2017 між ПрАТ «ЧЕЗАРА» та Міноборони на виконання дослідно-конструкторської роботи (ДКР) «Створення безпілотного авіаційного комплексу «шифр «Сокіл» за державним оборонним замовленням № 403/2/17-6.

Але в ході виконання контракту виникли обставини, які, на думку ПрАТ «ЧЕЗАРА», вплинули на своєчасність виконання ДКР та створення продукції за держконтрактом, що призводить до порушення майнових інтересів сторін

Зокрема, відповідно до вимог ГОСТ В 15.203-79 (ДСТУ В-П 15.203:2017) та робочої конструкторської документації), складальними частинами дослідного зразка ДКР є спеціалізовані автомобілі, які перед збиранням дослідного зразка, мають пройти попередні та міжвідомчі випробування. Розробку машин виконувало ТОВ «Українська бронетехніка».

Але Міноборони, у визначений контрактом строк, не завершило державні випробування цих автомобілів та прийняло рішення щодо збільшення гарантійного пробігу автомобіля з міжвідомчих випробувань до державних випробувань дослідного зразка ДКР, що своєю чергою збільшило термін виконання другого етапу ДКР.

Позивач неодноразово звертався до відповідача (Міноборони) з пропозицією внести зміни до умов контракту. Однак запропоновані позивачем зміни не були погоджені відповідачем.

Господарський суд міста Києва від 22.10.2020 р. задовольнив позовні вимоги ПрАТ «ЧЕЗАРА» про внесення змін до Тактико-технічного завдання на ДКР «Створення безпілотного авіаційного комплексу «шифр «Сокіл» та вніс зміни до Календарного плану.

Вказане рішення суду було оскаржено в апеляційному порядку Міноборони. Постановою Північного апеляційного господарського суду від 02.02.2021 апеляційну скаргу Міністерства оборони на рішення Господарського суду міста Києва від 22.10.2020 у справі № 910/8802/20 залишено без задоволення, оскаржуване рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Крапку у справі поставив Верховний суд.


розвідувально-ударний безпілотний комплекс Сокіл

Розвідувально-ударний комплекс «Сокіл» складається із двох безпілотників (розробки польської компанії WB Electronics). Перший – розвідувальний FlyEye, який забезпечує виявлення та спостереження за цілями, а другий Warmate – ударний дрон-камікадзе.

FlyEye оснащений нічними та денними камерами. Забезпечує тривалість польоту упродовж 120-180 хвилин, на висоті до 1000 м та дальності 50 км.

Зібрана FlyEye інформація передається на пункт управління, де приймається рішення на застосування ударного дрона-камікадзе Warmate. Максимальна дальність ураження дроном-камікадзе становить до 10 км. Warmate має чотири основних типи бойових частин: фугасної, уламково-фугасної, кумулятивної та запалювальної дії.

Комплекс розміщується на бронеавтомобілях «Варта» від ТОВ «Українська бронетехніка».

ЧЕЗАРА ЧЕЗАРА ЧЕЗАРА ЧЕЗАРА