Хто отримає грошову компенсацію на купівлю житла у 2022 р.

Вирішено проблему зняття з квартирної черги військових, що звільнилися по закінченню контракту

Президент підписав указ щодо забезпечення соціальних гарантій для ветеранів війни, сімей загиблих осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

У чому особливості президентського указу № 466/2021 розбирався кореспондент АрміяInform.

Цим документом Глава держави поставив уряду завдання вжити заходів щодо соціального захисту згаданих категорій громадян, зокрема передбачити у проєкті держбюджету на 2022 рік видатки на виплату грошової компенсації за належне для отримання житло.

Хто отримає грошову компенсацію на купівлю житла

Компенсацію отримають сім’ї осіб, які загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, зазнаних під час участі в АТО, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, особи з інвалідністю I–II групи, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, зазнаних під час безпосередньої участі в АТО/ООС, забезпеченні їх проведення, та які потребують поліпшення житлових умов.

Порядок виплати компенсації регламентується Постановою КМУ № 719 від 19 жовтня 2016 р., де визначено умови та механізм її отримання. Грошова компенсація виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії отримувача грошової компенсації для членів сімей загиблих (наприклад, до першої категорії належить дружина (чоловік) і малолітні та неповнолітні діти особи, яка загинула або померла в АТО, зокрема усиновлені, які проживають разом із матір’ю (батьком) та осіб з інвалідністю I–II групи.

Одержувачі компенсації самостійно обирають житло, яке бажають придбати, і укладають договір із продавцем. Житло може бути розташоване у будь-якому населеному пункті України, крім тимчасово окупованої території та лінії розмежування. У одержувача є рік для поліпшення своїх житлових умов, інакше гроші будуть повернуті державі. Придбати житло можна у прийнятих в експлуатацію житлових будинках на первинному або на вторинному ринку.

Цього року 242 ветерани з інвалідністю та члени сімей загиблих вже отримали грошову компенсацію на придбання житла. На ці виплати було спрямовано 305 145,3 тис. гривень.

Право на отримання грошової компенсації мають внутрішньо переміщені особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України в АТО/ООС та визнані особами з інвалідністю внаслідок війни III групи або учасниками бойових дій, та які потребують поліпшення житлових умов.

Порядок та особливості виплати компенсації для цієї категорії ветеранів визначено ПКМУ № 280 від 18 квітня 2018 р. Цього року до обласних бюджетів вже спрямовано 248 445 тис. гривень. Це дало можливість виплатити компенсації за житло 190 внутрішньо переміщеним особам з числа учасників бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни III групи.

Крім того, опрацьовується питання збільшення на 282 млн гривень видатківу державному бюджеті за цією програмою. Це дасть змогу в поточному році забезпечити житлом 414 осіб (зокрема 220 осіб – за рахунок додаткових асигнувань).

Грошову компенсацію на закупівлю житла мають сім’ї учасників бойових дій на території інших держав, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов’язаних із перебуванням у цих державах під час воєнних дій та конфліктів, а також особи з інвалідністю I–II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов’язаних з перебуванням у цих державах, та які потребують поліпшення житлових умов.

Урядом виділено кошти на виплату компенсації 44 особам з інвалідністю I – II групи з числа учасників бойових дій на території інших держав, а також членам їхніх сімей.

Чинним законодавством України також передбачено, що право на виплату грошової компенсації мають сім’ї осіб, які загинули або померли внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, зазнаних під час участі у Революції Гідності, сім’ї осіб, яким посмертно присвоєно звання Герой України за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народові, виявлені під час Революції Гідності та особи з інвалідністю I–II групи, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, зазнаних під час участі у Революції Гідності, та які потребують поліпшення житлових умов. Цього року дану компенсацію отримали 11 осіб цієї категорії громадян України.

Нагадаємо, що відповідно до даних облдержадміністрацій, станом на 1 січня 2021-го на квартирному обліку в органах місцевого самоврядування для отримання житла перебувають майже 29 тис. ветеранів війни і членів їхніх сімей. Зокрема, 1,5 тис. захисників України мають інвалідність І та ІІ групи, понад 3,5 тис. є внутрішньо-переміщеними особами та близько 900 — особами, які брали участь у бойових діях на території інших держав.

Про Державну цільову соціальну програму забезпечення реалізації права на житло захисників України

Президент Зеленський поставив завдання Кабінету Міністрів України затвердити Державну цільову соціальну програму забезпечення реалізації права на житло осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, на період до 2025 року.

Слід підкреслити, що 9 червня цього року Уряд схвалив концепцію держпрограми забезпечення житлом захисників України до 2025 року. Цим рішенням Кабмін розпочав упровадження нових сучасних механізмів забезпечення житлом учасників бойових дій. Передбачається, що шляхами і способами розв’язання проблеми забезпечення житлом у межах цієї програми буде:

  • залучення суб’єктів інвестиційної діяльності до будівництва (придбання) житла для захисників України та членів їхніх сімей;
  • співфінансування будівництва житла на засадах державно-приватного партнерства;
  • стимулювання територіальних громад до залучення захисників України та членів їхніх сімей до процесу соціально-економічного розвитку територій;
  • визначення потреб територіальних громад у людських ресурсах та формування соціальних програм з урахуванням пріоритетів державної міграційної політики й підтримки трудової мобільності;
  • поетапне фінансування фактично виконаних будівельних робіт;
  • удосконалення існуючих, розроблених нових законодавчих та інших нормативно-правових актів з питань запровадження фінансово-інвестиційного механізму державної підтримки будівництва (придбання).

Фінансування цієї держпрограми передбачається за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, міжнародної фінансової і технічної допомоги та інших не заборонених законодавством джерел.

Також Кабмін має забезпечити з 2022 року функціонування Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов.