Проєкт відзнаки для бійців Черкаської бригади тероборони

Проєкт відзнаки для бійців Черкаської бригади тероборони

У Черкасах розробили відзнаку для військовослужбовців 118-ї окремої бригади територіальної оборони Збройних Сил України, яка сформована та дислокується на Черкащині.

Про це повідомляє пресслужба Черкаської міської ради.

«Два найпотужніші «місця сили» на Черкащині знає кожен справжній українець. Перше - це Холодний Яр, де в усі часи нікуди не зникав вільний гайдамацький дух, про який писав Тарас Шевченко, наголошуючи, що ще «повіє новий огонь з Холодного Яру». І це пророцтво поета справдилося у ХХ столітті, коли Холодний Яр став епіцентром найпотужнішого повстання проти московсько-більшовицьких окупантів. Друге «місце сили» — це Трахтемирів поблизу Канева, де було осердя реєстрового козацтва, улюблена резиденція гетьмана Сагайдачного — звитяжного переможця над Московією 1618 року», — йдеться у пресрелізі.

Відзнака має три основні складові: жовто-блактину хрестовидну Зірку в основі, холодноярський тризуб у центрі зображення та меч гетьмана Сагайдачного.

Як пояснює авторка ескізу, заслужений художник України Олександра Теліженко, восьмипроменева Зірка в українській орнаментиці є благословляючим символом, несе значення гармонії Життя і незнищенності, оскільки поєднує в собі дві протилежності: чоловіче та жіноче начала, матеріальний та духовний світи. Легка інтерпретація контурів променів Зірки надає їй звучання Зоряного Хреста.

Хрест в українській культурі відомий ще з часів Кам’яної Могили, — найдревнішого в світі кам’яного архіву-святилища, історичної пам‘ятки XIII століття до н. е. Сучасна наука розшифрувала його значення як Владики. Національного звучання йому надає жовто-блакитна колористика, де жовто-охриста вертикаль символізує духовність, а блакитно-синя горизонталь – матеріальність. Отже, в цілому цей знак — Зоряний Хрест, несе в собі значення гармонії Життя, величі і владності.

Меч Сагайдачного — символ непереможності. Цей меч був подарований гетьману Петру Конашевичу-Сагайдачному польським королем Владиславом IV за «порятунок Європи» — перемогу над турками у битві під Хотином (1621р).

Сагайдачний — знакове ім’я в нашій історії. Гетьман, який відродив українське Православ’я і прославив прапори українського козацтва у переможних походах на Трапезунд, Синоп, Константинопіль, Варну, Каффу…

Відомий у першу чергу переможним походом на Московію 1618 року, коли, разом з поляками, здійснив облогу Москви і стояв на Арбатських воротах. Здолавши ворога у низці міст Московії відбив Чернігівщину й Сіверщину і змусив Москву відмовитися від низки раніше окупованих нею територій. Саме тому ім‘я славетного гетьмана було табуйованим в часи російського царату і радянської влади.

Центром, серцевиною відзнаки є герб України — Золотий Тризуб на чорному тлі в оточенні тернового вінка складного плетiння. Золотий терновий вінок символізує славу і трагізм, чорне тло - землю і надійність. Ця композиція є символом Холодноярців. Про внесок повстанців Холодного Яру початку ХХ століття у відстоювання ідей Соборної і Незалежної України багато говорити не потрібно.

Доблесний військовий чин героїв-холодноярців нині добре відомий не тільки в Україні, але й далеко за її межами. Cтоліття тому вони безстрашно стали саме на Черкащині на захист рідної землі від червоної російської навали. Це ключовий символ відзнаки, бо нинішня жорстока війна є продовженням холодноярської звитяги і саме тому вона повинна завершитися Перемогою!..

Підпишись на Ukrmilitary у Twitter »»