Збитий Іл-76: Інтерв'ю з генералом В. Назаровим

Автор: Serg Marco
Ukrainian Military Pages

Інтерв'ю з начальником Головного оперативного управління Генерального штабу ЗС України, колишнім заступником керівника АТО, генерал-майором Віктором Назаровим.

— Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, коли ви зайняли свою посаду в штабі АТО і що це за посада.

— Вітаю! З 20 травня я виконував обов'язки начальника штабу АТО. Начальник штабу – це така посадова особа, яка є другою людиною після командувача АТО. Він організовує роботу штабу, намагається, щоб ті рішення, які приймає керівник, були максимально повністю і своєчасно реалізовані.

— Ясно. Сьогодні ми зібралися, щоб поговорити про трагедію зі збитим Іл-76, тому мої питання в основному будуть стосуватися подій, пов'язаних з цією темою. Ви не могли б розповісти, якою була мета накопичення угруповання в луганському аеропорту?

- Щоб не виходити за рамки того, що можна говорити... мета була в максимально короткі терміни створити умови для того, щоб ми могли розширити контрольовану зону навколо луганського аеродрому. Це дало б нам можливість в подальшому практично безпроблемно задіяти Повітряні сили і засоби, а використовуючи аеродром як плацдарм, нарощувати наші зусилля для звуження зони ізоляції і виходу на державний кордон, тому що ті умови, які були на північ від Луганська, дуже сильно обмежували можливості сухопутних військ.

— А чому не можна було спочатку зробити в цю зону сухопутний «коридор»?

— Для того, щоб зробити сухопутний «коридор», треба мати сили і засоби. А сил і засобів, які ми мали на той момент (мається на увазі травень 2014 роки), було настільки мало, що ми тонким шаром ледве примудрялися 600-кілометрову зону ізоляції хоча б на якихось інтервалах перекривати постами спостереження, а на найбільш небезпечних напрямках – блокпостами. Для того, щоб провести активні наступальні дії і сухопутним шляхом вийти в потрібний район, треба було зібрати мало не половину всього, що у нас було на той момент. А в тих умовах, що тоді склалися, це було робити не можна. Сподіваюся, не потрібно пояснювати, чому.

— А чому був такий поспіх – вигнати війська на кордон по вузькому коридорі? Вистачає ж звинувачень, що через той поспіх, який був у секторі Д, війська і потрапили в скрутне становище. Чому не можна було висувати війська повільніше, після того, як зміцнилися на взятих рубежах, взяли під контроль навколишню територію?

— Я не знаю, чия ця точка зору і на чому вона ґрунтується, але треба виходити з того, що якщо кордон для сусідньої держави-агресора доступний, вона теж не буде втрачати час. Чим більше ми будемо зволікати, тим противник буде швидше накопичувати сили і засоби. З урахуванням того, що фінансові і ресурсні можливості сусідньої країни перевищує наші в десятки разів, то хто в цьому змаганні може виграти? Будь-яке зволікання з нашого боку –це на десять умовних одиниць техніки в зоні ізоляції більше, на півсотні людей більше. На будь-яку кількість наших сил і засобів вона могла відповісти в два-три рази більше. Тому час в тій ситуації мало дуже важливе значення.

— Є версія, яку обговорюють, в тому числі і деякі, як я розумію, льотчики, що ці літаки повинні були прикривати вертольоти з афганського досвіду. Скажіть, наскільки це було правильне рішення і чому воно не було реалізовано?

— Знову ж таки, щоб не виходити за рамки того, що мені можна, а чого не можна ... скажу так, наші льотчики знають відповідь на це питання. Якщо абстрагуватися взагалі від справи і говорити про бойові можливості наших вертольотів і їх тактико-технічні характеристики, то вони не пристосовані для виконання завдань в нічних умовах.

— А в денних? Може, тоді варто було б в денних умовах доставляти літаки і вантажі?

— Тут треба думати вже про те, де більше ризику. Що таке літати вночі, а що - в денний час. Будь-яка людина, думаю, не тільки з військової авіації, розуміє, я сподіваюся, що будь-який літак днем ​​видно, незалежно від його маскування. Ніч дає більш сприятливі умови, щоб кожна посадка здійснювалася з меншим ступенем ризику. І відповідні люди прораховували всі ці варіанти.

— Я чув, що при десантуванні вантажів днем з системами ПГС-500 один літак був збитий.

— Не пам'ятаю деталей, це ніби в кінці червня або на початку липня було. Був завантажений літак на аеродромі в Чугуєві відповідними матеріальними засобами, з урахуванням того, що потрібно було бійцям в луганському аеропорту. І він вилітав в ту зону. Було організовано взаємодію з групами на землі, платформами бійцям скидалися вантажі. Як правило, вони приземлялися на контрольованій території, підрозділи виходили і збирали ці вантажі. Цей досвід стосувався не тільки луганського аеропорту, це було і в краматорському аеродромі, і в секторі Д, а також з підрозділами біля кордону. Вантажі скидалися з висоти 5-6 тисяч метрів, щоб бути вище зони роботи ПЗРК. Але на той момент вже у сепаратистів були більш далекобійні ППО. Не виключали ми того, що застосовувалася і винищувальна авіація, яка здійснювала пуски ракет з території РФ. Ну і ось тоді цей літак був збитий.

- Тільки через місяць після того, як збили Іл-76, змогли пробити сухопутний «коридор» під командуванням полковника Ковальчука (комбрига 80-ї одшбр)?

— Нещодавно про це було знято фільм «Рейд», і він там розповідає про всією логікою і необхідності цих дій.

— Наскільки я знаю, під час просування до луганського аеропорту сухопутним шляхом, угруповання, що складається з 128-ї, 1-ї танкової і 80-ї бригад з приданим підрозділом «Айдар», зазнале досить суттєвих втрат і в Георгіївці, і в Лутугине, і в інших місцях.

— Так, були жорстокі бої в районі Георгіївки і Лутугиного, а також сильні зіткнення південніше аеропорту, біля Металіста, Новоіванівки, Хрящувате, Новосвітлівки, але це вже пізніше, коли отримали в допомогу танки 1-ї танкової бригади і замикали кільце навколо Луганська.

— Коли я розбирався в цьому питанні і намагався з'ясувати, чому доставка йшла десантированием саме посадочним способом, мені пояснювали, що частина техніки не була пристосована до десантування парашутним способом: БТРи, КрАЗи тощо.

— Десь так і було. Ми, крім БМД і машин управління, особливо десантувати нічого не могли. Можливості такого десантування були обмежені однією, ну двома, максимум трьома десантними системами. А коли мова йде про значну кількість техніки, але ж там потрібна була не пара БМД, а зенітна, колісна техніка, артилерія і т. ін. ... В силу тих проблем, які накопичилися в ЗСУ за довгі роки, коли ніхто нічим не займався і фінансування на навчання банально не було, йшов процес розкладання Збройних Сил.

Тому способи, які згодом вибирали для виконання тих чи інших завдань, в першу чергу залежали від наших можливостей. Якщо ці можливості обмежені технічно, то, природно, це і впливає на те, яким способом це ми будемо виконувати. Плюс і рівень навченості особового складу теж впливає. Ні для кого не секрет, що таких навчань в ці роки до початку АТО не було. Все це накладало обмеження на те, яким способом ми могли виконувати поставлені завдання.

Ви говорите про сухопутний «коридор», але давайте дивитися об'єктивно: наша техніка тоді була на такому рівні, що зробити марш в 100 км вона просто не могла, постійно ламалася. Ніколи не знаєш, скільки її дійде до потрібного району бойових дій. А в умовах вогневого впливу противника, засідок, слабкою навченості особового складу здійснювати такі рейдові дії! Тому повітряний «міст» давав можливість економити моторесурс техніки, скоротити часові витрати на перекидання.

Мало тільки пробити сухопутний «коридор». Треба постійно десь закріплюватися, постійно відбивати атаки ДРГ і нести втрати з кожною колоною, що відправляється в дорогу. Тому для проведення такої ж наземної операції треба було увосьмеро більша сил і засобів.

— Коли я розмовляв з десантниками, то вони мені сказали, що спочатку, відповідно до загального задуму, 79 оаембр і 72 омбр разом з доданими їм СпП повинні були пробити «коридор» в сторону Краснодона, а угруповання з ЛАП - вийти на кордон і зустрітися з ними. Так як 79-а і 72-а, що йдуть вперед, залишали свої сили і засоби на опорних пунктах за спиною, їх угруповання розмивали, і до Краснодону не вистачало сил і засобів, щоб взяти під контроль район біля Ізвариного.

— Корінь проблеми навіть не в цьому. Так, десантники йшли, 72-а бригада йшла за ними. Були й інші підрозділи, про яких теж не варто забувати.

Завдання десантників полягало в тому, щоб бути на вістрі, а механізовані підрозділи закріплювалися на рубежах і створювали вузли або райони оборони. І так було від Савур-Могили і в сторону Должанського, Міуса і пішло на північ. І той факт, що нам не вдалося реалізувати частину нашого задуму по півночі (щоб з боку луганського аеродрому виходити на Краснодон і Суходольськ назустріч тим силам, що рухалися з півдня), це дало сильний ефект в тих подіях і пов'язане з тим, що ця задача була виконана.

— Тобто впавший Іл-76 був однією з тих жертв, що вплинула на хід усієї війни?

— Так точно. Це істотно змінило підходи до подальшого застосування сил і засобів.

— Скажіть, а якщо б Генштаб все одно вирішив продовжувати накопичувати там угруповання?

— Ну, природно, це було б пов'язано з великим ризиком, потрібно було б проводити якісь додаткові заходи із зачистки території – цю тему неодноразово піднімали. Але ніхто не був готовий, щоб вести вогонь на знищення довколишніх населених пунктів, так як при необхідній зачистки території біля ЛАП на кілометри навколо артилерією б знищувалося все живе.

Перед усіма стояв досвід Чеченської війни і що собою являв Грозний, де була проведена відповідна контртерористична операція. Я не думаю, що хтось був готовий до такого і був готовий вести артилерійський вогонь по передмістях Луганська і населеним пунктам навколо аеропорту.

— А що було необхідно зробити, щоб виключити роботу ППО і зачистити необхідну територію?

— Наші війська були в Афганістані, в Кабулі 10 років. І всі ці роки вони здійснювали польоти в стані загрози. Ну ось що означає «зачистити»? Ну вийшли ми сьогодні з вами, пройшли якусь ділянку місцевості, когось взяли в полон, кого-то не знайшли, кого-то ліквідували. А де гарантія, що вони там завтра не з'являться? А скільки це сил треба, щоб на кожному такому ділянці поставити опорники? На той момент таких сил в ЛАП не було.

— Тобто і сухопутний шлях, і повітряний були пов'язані з ризиком.

— Так точно. Питання лише в тому, який ризик більш виправданий і що стоїть на кону. Якщо часовий показник, то він потім дозволить заощадити сили, засоби та життя. А якщо на шкоду ситуації ми угробили час, то потім за це доведеться платити життями, воюючи з більшою угрупованням. Та угруповання, що була в червні, – це зовсім інша історія в порівнянні з тією, що там була в середині липня. А якщо порівнювати з серпнем ...

— Зрозумів. Скажіть, звинувачення у справі падіння Іл-76 направлені особисто проти вас або в цілому проти керівництва Генерального штабу, щоб його дискредитувати?

— Я сам неодноразово думав про це. Причому не тільки я. Іноді приходжу до думки: кому взагалі може бути це вигідно? Ніхто і ніколи в світі не судив людей, які виконують завдання. І завжди притягували до відповідальності за що? За те, що вони не виконували поставлене завдання! А в таких ситуаціях ... для мене це якщо не загадка, то, як мінімум, здивування. Ну, Назаров, ось він, я ... але не проти мене ж це все спрямовано! Був би інша людина на цій посаді – його б атакували. У даній ситуації моя персона не має значення, я опинився в той час і в тому місці, коли треба було виконувати ці обов'язки.

— А це ви підписували наказ про відправку цього літака?

— Не зовсім правильна постановка питання. Є матеріали справи, там все вказано. Але моя функція полягала у виконанні кілька інших завдань. Якщо спрощено, для цивільних – моя функція була в тому, щоб подавати заявки. Так, я її подав.

— Я задам, напевно, крайній питання. Скажіть, якби до вас прийшли батьки загиблих хлопців, ви готові були б поглянути їм в очі? Чи готові були б їм відповісти, за що загинули їхні діти?

— А чому ні? На жаль, все з першого дня закрутилося таким чином, що в мене ткнули пальцем і сказали: «Він винен». Ніхто не розбирався, винен я чи ні. А зараз вже вести такий діалог буде складніше ...

Але давайте згадаємо інше. Що було до катастрофи Іл-76. Був Крим, був Майдан. А що викликало Майдан?

— Людська реакція, народна реакція ...

— Людська реакція на що? На несправедливість, беззаконня. Ми пішли всі – хто свідомо, хто несвідомо, хто на переконання - проти чого? Проти ігнорування людських прав. Проти порушення закону, проти ... не буду різких слів вживати. І та ситуація, яку я бачу зараз ... мені незрозуміло.

Коли все почалося в квітні, коли я в травні приєднався до процесу абсолютно свідомо ... І ті умови, в яких ми опинилися, все ті, хто взяли на себе відповідальність, – це були не самі, як прийнято думати, шикарні умови.

Всі знають про проблеми із забезпеченням і нестачею обладнання, але ми теж це пройшли. Ми купували собі форму, засоби зв'язку, у нас не було злагоджених штабів управління. Це все створювалося з нуля, з коліс. І це була праця. Тут злетіли, там поїхали, там обстріл, там Кульчицького збили ... це теж було на моїх очах. Ось ми з ним розмовляли 10 хвилин тому, а через 10 хвилин його вже немає...

І ми знали про ПЗРК у противника. Так що, не треба було летіти на той 5-й блокпост, нехай вони там з голоду вмирають? Або нехай їх беруть в полон сепаратисти? Всі розуміли необхідність. І літак з офіцерами СБУ, збитий під Слов'янськом.

І ті десять вертольотів і десять літаків, які були збиті ... Загинуло 36 осіб, крім тих 49-ти, які загинули в Іл-76. Це все було. Це війна.

Тому, коли постане питання, для чого, за що загинули ті хлопці, то я відповім. Вони загинули за те саме, за що і 2182 людини з ЗСУ, які зараз вважаються офіційно загиблими, це без зниклих без вести. І майже 7500 поранених. А є ще цифри по іншим силовим формуванням ... Так хто винен в тому, що всі ці люди загинули? Всі командири і начальники, починаючи від керівника АТО і закінчуючи останнім командиром відділення? Так що, будемо всіх судити?

Це хлопці загинули за те, щоб ми були державою. Я розумію людей в Павлограді, їх емоції: у них загинули діти, у кого-то – сини, у кого-то – онуки. Я сам батько, у мене теж були діти. І так вийшло, що волею долі, коли я ще був капітаном, то втратив двох дітей, доньку і сина, в умовах мирного часу.

Я прекрасно розумію, що це таке втратити свою дитину, особливо двох дітей. Коли твоя сім'я тільки сформувалася, коли ти з ранку до ночі на службі, як це впливає на морально-психологічний клімат в родині, на дружину, на інші аспекти твого життя. Коли мені доводилося своїх дітей самому своїми руками виносити з моргу. Такі були обставини. Слава Богу, ми змогли пройти через це і зберегти сім'ю. Що таке втратити близьку людину – я їх розумію. Це нестерпний біль.

Але я готовий з ними зустрічатися і дивитися їм в очі, тому що моя совість чиста і перед самим собою, і перед Богом. Що провини в їх смерті на мені немає. Її не існує. Суд в Павлограді. Там дуже багато постраждалих від війни. Але якби не було цих жертв, цих понад 2000 загиблих (причому це без полонених і зниклих без вести), то, можливо, суд в Павлограді і не проходив би, тому що, в кращому випадку, там би була «сіра» зона. І де б ця лінія дотику проходила на сьогоднішній день – ніхто не знає. Але точно можу стверджувати, що Росія не збиралася обмежитися лінією на території Донецької та Луганської областей. Ось за що ми всі воювали і за що були їх жертви. І це я готовий відповісти. Хоча розумію, що їх біль це абсолютно не зменшить, що, швидше за все, вони цієї відповіді не приймуть. Тому що немає слів і логічних доказів, які могли б пояснити людині, чому саме він втратив свою дитину. Немає таких слів. І я їх теж в цьому розумію.


Використані джерела:
petrimazepa.com