Генерал-лейтенант Ігор Воронченко: «Захоплення Криму почалося в 2003 році з конфлікту на Тузлі»

Ukrainian Military Pages

Начальник Головного управління персоналу Генерального штабу України генерал-лейтенант Ігор Воронченко один з тих, хто бачив анексію Криму зсередини.

У 2014 році, коли на півострів вторглися російські війська, він був заступником командувача ВМС берегової і територіальної оборони. Росіяни намагалися переманити Воронченко на свою сторону, а коли це не вдалося, взяли його в полон. В інтерв'ю QirimInfo Воронченко розповідає, що анексія не була спонтанним проектом Кремля – до неї готувалися роками.

– У серпні минулого року напередодні Дня незалежності ми готувалися до затримання групи Ямалу. Вони готували теракт, за нашою інформацією, в Сєвєродонецьку. Пізніше ми проводили зачистку тих, хто виводив і супроводжував цю групу і в ході цього вийшли на село Окнине – кілометрів за 20 від Сєвєродонецька. Один з окнинців повинен був зустріти групу біля Сіверського Дінця і проводити її для проведення диверсії. Цією людиною виявився колишній прапорщик Тихоокеанського флоту 50-ти років. У 2005 він звільнився, в 2006 оселився в Окниному. Якщо інші жителі пили, то він займався спортом і чекав. А тепер подумайте про масштаб: в селах Луганська, Харкова, Києва скільки може жити таких же колишніх прапорщиків, які чекають.

Це я до чого? Захоплення Криму не був випадковою операцією. На мою особисту думку, захоплення Криму почалося з Тузли.

Тобто з 2003 року, коли Росія почала будувати дамбу до острівця Тузла?

Це була пристрілка. Я пам'ятаю, як росіяни насипали косу – по 700-800 машин в день. Але мало хто знає, що відбувалося на тій стороні. А там, в Новоросійську проводилися тактичні навчання 7-ї парашутно-десантної дивізії ПДВ. Ми готові були відбивати агресію, тому що там проводилися командно-штабні навчання, практичні заходи щодо підвищення боєздатності дивізії. Був напоготові і Темрюкский батальйон морської піхоти, російські прикордонники нахабно кидали якір в наших водах, а коли до них підходила наша прикордонна служба, пояснювали, що машина зламалася і т.д.

Що прикро, в тому ж 2003 році почали скорочувати керченський окремий механізований полк, а він знаходився в кілометрі від переправи. А там були «Гради», танки, піхотні підрозділи. Після тузлинської конфлікту прибрали полк, дивізіон, прибрали танки – залишилася одна танкова рота.
Все це розвалили штучно. Це була цілеспрямована політика Кремля.
Так що коли Путін каже, що все починалося з нуля – це все нісенітниця. Ви розумієте, в чому суть?

Мабуть так.

Стався розвал системи управління всіх рівнів. Ось існувало Об'єднане оперативне командування (ООК), яке було створено за аналогом НАТО і успішно функціонувало. Скільки навчань було проведено ... У 2010 році його розвалюють, скорочують. Хто за це відповідальний? Колишнє керівництво (міністром оборони України в 2010-2012 рр. був Михайло Єжель, – ред.). Якби існувала та система управління, хід подій розвивався б за іншим варіантом.

Військово-морські сили складаються з морського, сухопутного та авіаційного компонентів. Морський: в Севастополі був центр морських операцій. Сухопутний: був центр військ берегової оборони, його різко почали скорочувати в 2012 році. Хоча в 2010 році було рішення РНБО про збільшення сухопутної угруповання в Криму.

Що ще, на ваш погляд, могло свідчити про плани анексії?

У мене був час скласти схему воєдино. За моїми розрахунками, безпосередня підготовка до Криму почалася, коли Росія подала заявку на Олімпіаду в Сочі.

Отже, в 2008 подали заявку. У 2010 створили 4 нові бригади, оснащені новою технікою. У жовтня 2013 під парасольку Олімпіади в Сочі Росія передає ці 4 бригади в оперативне підпорядкування Південного оперативного округу.
У жовтні 2013 роки замість 12 цистерн з паливом на російську авіаційну базу в пгт.Гвардейское під Сімферополем приходить 45. Для чого? Для заправки Ілів, які приземляться пізніше.
Ось ще факт. 29 січня відбувся телеміст, на якому виступали Аксьонов і Мєшков (колишній президент Криму). На ньому, я думаю, ці питання і обговорювалися.

А якщо говорити про персоналії?..

Крим здав Володимир Константинов (голова Верховної Ради АРК, – ред.), він займав одну з ключових посад.

Бізнес Константинова прогорів, і в Україні його чекала б в'язниця. Що він робив? Закладав будівлі, а потім перепродував їх, як в Ялті.

Константинов всюди простежувався. Незадовго до всіх цих подій я говорю коменданту: дай дані, хто куди літав. Він мені: Константинов знаходився в Москві.
Володимир Константинов в грудня 2013 просидів в Москві, отримував інструкції.
22 лютого, після приїзду з Києва тодішній прем'єр АРК Анатолій Могильов зібрав в Радміні силовиків на нараду. Предмет розмови – ситуація в країні і в Криму. Константинов відразу висловився, що треба їхати в Москву і просити допомогу. На що Могильов його різко осадив. Робіть висновки!

Офіційною датою анексії вважається 20 лютого 2014 року. Ця ж дата на російських медалях «За визволення Криму». А ви б назвали яку дату?

Зосередження сил почалося раніше. У січні (ймовірно, мова йде про лютий 2014 р – ред.) до Криму, в смт. Гвардійське прилетіло два літаки Іл, забитих російськими десантниками. Максимальне завантаження в кожному Ілі – 225 людини. Ось і рахуй, батальйон.

Операція була спланована якісно і чітко. Повторюся, що, на мою думку, її готували ще з двохтисячних років.

Під час анексії ви встигли побувати в полоні у росіян. Як вони вас взяли?

Мене викликали на переговори на КПП. Сказали, зараз повинен приїхати російський генерал, заступник командувача Південним округом. Потім кажуть: він затримується на 15 хвилин, водій переплутав поворот. А потім влаштували «маски-шоу» і взяли. Сухі губи, наручники, мішок на голові.

На перше питання «В якому статусі мене утримуєте. Я що військовополонений?» Заступник командувача Чорноморського флоту РФ мені відповів: «Можете вважати себе військовополоненим».

Цікаво, що коли мене взяли, то одне з перших звинувачень звучало так: ви нецензурно висловлювалися на адресу нашого вищого військово-політичного керівництва. А як про нього ще висловлюватися? А ще я впливав на військові частини і на їх командирів.

Але до цього намагалися домовитися, схилити на свій бік?

Мені особисто пропонували генеральську посаду в Ростові і 3-х кімнатну квартиру. Приїжджали і від Аксьонова товариші бандитської зовнішності.

Цивільні?

Так, цивільні. Кажуть: «Пропонуємо тобі пост міністра оборони Криму. Ми вас знаємо». У них стояло завдання, як можна швидше схилити мене на свою сторону. У них було досьє на мене, знали про мене все.

Я цим цивільним кажу: «А якщо ні?» – «Якщо ви не здасте зброю то ми не відповідаємо за вашу безпеку і безпеку вашої родини». Тобто вирішили мене шантажувати. Я уточнюю: «А скільки часу в мене є?» Вони: «Три години, щоб скласти зброю».

У мене дружина працювала у військовому госпіталі. Я відправився в частину, схопив пробігав повз бійця і з його телефону зателефонував своєму другові.

Кажу: «Я нічого тобі не говорив, не знаю куди ти її забереш, але ти повинен відвезти мою дружину». Він її відразу ж відвіз, 10 днів вона прожила в будиночку в горах, потім її відправив до Києва, і можна було спокійно зітхнути.

Нібито так шантажували Березовського (Денис Березовський – 1 березня 2014 був призначений командувачем ВМС України, на наступний день змінив присяги, – ред.), Взяли його дружину. Захотів би, зробив як я.

А знаєте, хто дзвонив останнім мене вмовляти?

Невже Шойгу?

Перший заступник Шойгу, Микола Панков. Телефонує і запитує: «Як ви дивитеся на наші пропозиції?» – «Я ж уже відповідав. Скільки разів вам вже говорити?» – «Ну добре».

І через 15 хвилин мене взяло ФСБ.

Друга частина інтерв'ю: «У нас було 6 годин, щоб поламати задум Кремля»Використані джерела:
krymsos.com