Керівництво ЧСЗ знов виступило проти проведення аудиту бюджетного фінансування «Корвету»

Ukrainian Military Pages

Прес-служба Smart Maritime Group, до складу якої входить Чорноморський суднобудівний завод (ЧСЗ) поширила ще одну заяву, в якій висловила свою позицію щодо аудиту бюджетного фінансування програми «Корвет».

Нагадаємо, що раніше командувач ВМС віце-адмірал Ігор Воронченко, повідомив про рішення виділити у 2017 році на добудову багатоцільового корвета пр.58250 «Володимир Великий» фінансування в межах 1 млрд 200 млн грн. А на початку вересня виник конфлікт навколо фінансового аудиту виконання державної програми «Корвет», коли керівництво ЧСЗ відмовилось допускати державних аудиторів Держаудитслужби України на підприємство, мотивуючи відсутністю підстав для перевірки (детальне про ситуацію).

Далі текст заяви Smart Maritime Group:

У вересні ревізори управління Південного офісу Державної аудиторської служби України (ДАС) в Миколаївській області мали намір провести перевірку фінансово-господарської діяльності ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод» в рамках реалізації державної програми «Корвет» за період з 01 січня 2015 року по 30 вересня 2017 року. Прибувши на підприємство, ревізори були офіційно повідомлені, що правових підстав для такої перевірки немає, оскільки в зазначений період ПАТ «ЧСЗ» не отримувало державного фінансування за даною програмою.

Через кілька днів підприємство отримало черговий лист від управління Південного офісу ГАС, що повідомляє про намір провести ще одну ревізію щодо виконання програми «Корвет», тепер уже за період з 1 січня 2011 року по 30 вересня 2017 року. Змушені констатувати, що і на цей раз, з юридичної точки зору, підстави для такої ревізії вкрай сумнівні.

ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод» в період з 2011 по 2013 рр. дійсно отримувало бюджетне фінансування на будівництво корвета «Володимир Великий». Фінансування було неповним і неритмічним - з передбачених програмою на цей період 387,5 млн грн фактично підприємству було перераховано лише 215,3 млн грн. В цілому програма будівництва серії корветів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України №1150 від 9 листопада 2011 року, передбачала бюджетне фінансування в обсязі 16,2 млрд грн.

Всі кошти, отримані з бюджету, підрядник направив на авансові платежі по закупівлі обладнання та на фінансування корпусних робіт. При цьому, господарсько-фінансова діяльність підприємства в рамках виконання програми будівництва корвета неодноразово перевірялася структурою-попередницею Держаудитслужби - Державною фінансовою інспекцією. Такі перевірки проводилися і в 2013 р, і в 2015 р

За результатами перевірок порушень з боку головного підрядника виявлено не було. Головне ж «порушення», виявлене перевіряючими - це невиконання державою графіка фінансування будівництва першого українського корвета. Цей факт був підтверджений постановою Київського апеляційного господарського суду 14 червня по ц.р. у справі № 910/7130/15-р (документ з грифом ДСК), суд відмовив Міноборони у задоволенні позовних вимог про примус ПАТ «ЧСЗ» виконати поставку обладнання на суму близько 83 млн. грн, а також сплатити штраф у сумі 6,8 млн. грн. за нібито затримку авансового звіту. Судове рішення вступило в законну силу.

Нагадаємо, що останній транш з державного бюджету на будівництво корабля завод отримав ще в грудні 2013 р Лише в червні 2014 року підприємство отримало офіційне повідомлення від Міноборони про припинення фінансування. Це спричинило зрив графіка робіт і неможливість отримання від постачальників - це всесвітньо відомі компанії - законтрактованих виробів. Результати загальновідомі: держава досі не отримало в своє розпорядження сучасний потужний корабель, здатний надійно захищати морські рубежі, а завод, не зумівши оплатити в повному обсязі проавансованих продукцію іноземних постачальників, зазнав збитків у розмірі близько 100 млн. грн. у вигляді штрафних санкцій за порушення термінів розрахунків за валютними операціями. Також до корабелів були застосовані санкції з боку Мінекономрозвитку, що ускладнило зовнішньоекономічну діяльність підприємства за іншими, не пов'язаними з військовим суднобудуванням контрактами.

З тих пір на підприємстві не з'явилося жодного нового фінансового документа, пов'язаного із залученням і використанням бюджетних коштів на будівництво корвета. Тому реальних підстав для подібної перевірки з боку Госуадітслужби не існує, крім перевірки результатів роботи своїх попередників.

Очевидно, що держава повинна визначитися з подальшою долею першого українського корвета. І якщо фінансування його будівництва буде відновлено, у Держаудитслужби дійсно виникнуть реальні, а не надумані підстави для проведення таких перевірок.

Прес-служба Smart Maritime Group


довідник озброєння і військової техніки