Монетизація пільг на проїзд — як це працюватиме

Монетизація пільг на проїзд. як це працюватиме

Як відомо, постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 року № 197 був затверджений Порядок надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах.

Що зміниться, коли і як це працюватиме роз'яснює Юридична служба Збройних Сил України.

Постанова набрала чинності 24 березня і тепер у двомісячний строк (тобто до 24 травня 2018 року) обласні державні адміністрації повинні затвердити розмір щомісячної готівкової виплати у 2018 році.

Порядок розкриває механізм надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських (крім залізничного та річкового транспорту) та міжміських маршрутах за рахунок відповідних місцевих бюджетів у разі прийняття такого рішення органами місцевого самоврядування.

Орган місцевого самоврядування у місячний строк після прийняття рішення щодо надання зазначених пільг інформує про це Міністерство соціальної політики України, яке складає перелік таких органів місцевого самоврядування і оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті.

У разі неприйняття органом місцевого самоврядування рішення про надання вказаних пільг, вони й надалі продовжують надаватися у безготівковій формі.

Дія цього Порядку поширюється на окремі категорії осіб, які мають право на пільги з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах, а саме:

 • осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесених до категорії 1, відповідно до статті 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі – Закон);
 • учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 2, відповідно до статті 21 Закону;
 • дітей віком від шести років, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, яким встановлено інвалідність, пов'язану з Чорнобильською катастрофою, відповідно до статті 30 Закону;
 • учасників бойових дій відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
 • осіб, які отримали інвалідність внаслідок війни, відповідно до статті 13 Закону;
 • дітей віком від шести років з багатодітних сімей відповідно до статті 13 Закону України «Про охорону дитинства»;
 • ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту, ветеранів Держспецзв'язку відповідно до статті 6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист»;
 • батьків військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження військової служби, відповідно до статті 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;
 • осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю віком від шести років та осіб, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю, відповідно до статті 381 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»;
 • реабілітованих осіб, які отримали інвалідність внаслідок репресій або є пенсіонерами, відповідно до статті 6 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні».

Відповідно до статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування мають право визначати інші категорії громадян, на яких буде поширюватися дія зазначеного Порядку.

Розмір отриманої щомісячної готівкової виплати не враховується під час обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства.

Розмір щомісячної готівкової виплати затверджується обласними, Київською міською держадміністраціями та визначається шляхом множення середньої вартості проїзду у міському комунальному транспорті в області (м. Києві) на 30 поїздок.

Додатково органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення щодо збільшення кількості поїздок та розміру суми щомісячної готівкової виплати для окремих категорій осіб, які мають право на пільги з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах.

Читати також: Як оформити пільгу на оплату комунальних послуг учаснику бойових дій, якщо він винаймає житло

Середня вартість проїзду у міському комунальному транспорті в області (м. Києві) визначається станом на 1 січня календарного року як середня величина встановленої органами місцевого самоврядування вартості однієї поїздки у міському комунальному транспорті серед усіх комунальних підприємств області (міста Києва).

У разі зміни вартості однієї поїздки у міському комунальному транспорті, встановленої будь-яким органом місцевого самоврядування на території області (м. Києва), обласними, Київською міською держадміністраціями переглядається середня вартість проїзду у міському комунальному транспорті в області (и. Києві) та розмір розмір щомісячної готівкової виплати з наступного місяця.

Щомісячні готівкові виплати здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення держадміністрацій, виконавчих органів міських, у сумі, що не менша вказаного розміру, таким категоріям осіб:

 • особам, які одержують пенсії та державні соціальні допомоги, - шляхом перерахування коштів на поточні рахунки в уповноважених банках або на виплатні об'єкти поштового зв'язку на підставі даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), та даних Пенсійного фонду України без особистого звернення пільговика;
 • особам, які не одержують пенсії та державні соціальні допомоги, - шляхом перерахування коштів на їх особистий рахунок в банку на підставі заяви особи, яка має право на відповідні пільги, і даних Реєстру;
 • одному з батьків дитини з інвалідністю та дітей (віком від шести років), які мають право на пільговий проїзд, на особистий рахунок в банку матері або батька на підставі заяви і даних Реєстру.

Щомісячна готівкова виплата особам з інвалідністю I групи або дітям з інвалідністю (крім дітей до шести років) здійснюється у подвійному розмірі.

Для осіб з інвалідністю I, II групи та дітей з інвалідністю (крім дітей до шести років), які навчаються у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти або проходять реабілітацію, розмір щомісячної готівкової виплати додатково збільшується вдвічі.

Для осіб, які відповідно до законів мають право на пільги з оплати проїзду транспортом загального користування на міжміських маршрутах, розмір щомісячної готівкової виплати збільшується на 20%.

Готівкові виплати здійснюються щомісяця до 20 числа.

У разі реєстрації в Реєстрі нової особи, яка має право на щомісячну готівкову виплату, така виплата здійснюється з наступного місяця за місяцем звернення.

Доповнено:

Особам, які мають право на пільги на проїзд і проживають в адміністративно-територіальній одиниці, де не запроваджено надання пільг у готівковій формі, під час оплати проїзду в іншому місті, де запроваджено надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських (у тому числі метрополітені), приміських та міжміських маршрутах, видається квиток, завірений посадовою особою транспортного підприємства, яка прийняла відповідну оплату, шляхом зазначення прізвища, імені, по батькові такої особи, проставлення власного підпису та штампа цього підприємства із зазначенням дати поїздки, назви населеного пункту.

Відшкодування вартості проїзду таким особам проводиться органом місцевого самоврядування за місцем перебування особи на обліку у Реєстрі на підставі поданої заяви та квитків про оплату проїзду шляхом перерахування коштів один раз на місяць, з 5 до 10 числа місяця, що настає за зверненням, в межах суми, розрахованої відповідно до пункту 4 цього Порядку.Використані джерела:
Юридична служба Збройних Сил України