Топ ОПК – 2021: Щорічний рейтинг підприємств ОПК України

останнє оновлення 07.09.21 Щорічний рейтинг українських підприємств, які виробляють продукцію (надають послуги) військового та ...

пʼятниця, 20 липня 2018 р.

Україна може запровадити конвоювання цивільних суден на Азові — експерт

20.07.18
Україна може запровадити конвоювання цивільних суден на Азові — експерт

Україна може запровадити конвоювання цивільних суден в Азовському морі, щоб припинити практику їхнього затримання і огляду з боку російської ФСБ.

Таку думку агентству QHA висловив заступник директора з міжнародних питань Центру дослідження армії, конверсії і роззброєння (ЦДАКР) Михайло Самусь, коментуючи нещодавню заяву Президента Петра Порошенка про те, що Збройним Силам України доручено вжити заходів для припинення російських провокацій проти суден, які проходять через Азовське море і Керченську протоку.

За словами експерта, те, що доручення навести лад із проходженням суден Азовським морем і Керченською протокою Президент дав саме ЗСУ, свідчить, що проблема буде вирішуватися силовими методами. І чи не єдиним способом забезпечити виконання такого наказу є створення конвоїв для супроводження суден і недопущення їхнього затримання і догляду з боку сил російської ФСБ.

Якщо доручення дається Збройним Силам, значить все буде здійснюватися силовим методом. Я так розумію, що будуть створюватися конвої і цивільні судна будуть супроводжуватися з точки А в точку Б, не даючи можливості кораблям ФСБ Росії їх оглядати. Поки що цей варіант — єдиний, більше ніяких способів не існує в умовах, коли міжнародне морське право не діє, а все здійснюється в умовах відносин між двома сторонами. Відносини можуть бути різні — можуть бути дружні, а можуть бути конфліктні, а можуть бути на рівні війни. І ці відносини визначають — наскільки кожна зі сторін має право діяти в цих умовах. Якщо Україна дозволяє оглядати свої судна кораблями ФСБ, це одна ситуація, якщо вона не буде дозволяти — це інша ситуація. Я думаю, кораблі ФСБ не мають права оглядати українські судна і Україна може вимагати це заборонити.

Михайло Самусь акцентував, що наразі в Азовському морі, яке відповідно до україно-російського договору про його використання є внутрішнім морем двох країн, діє нав’язаний Росією закон «хто сильніший, той і правий». Якби ж в Азовському морі діяло міжнародне морське право, тоді була б інша розмова — в тих умовах Росія не могла б оглядати ані українські, ані іноземні суда. Водночас, навіть у нинішніх умовах Україна може захищати свої інтереси, однак треба це робити більш жорстко, і при цьому необхідно добиватися запровадження в Азовському морі міжнародного морського права, оскільки це дозволить обмежити свавілля країни-агресора.

Росія вважає, що це їхнє море (Азовське). Так само, як вони вважають Крим своїм, хоча це не так. Але вони вважають Крим своїм і вони ним користуються. Поки їм будуть це дозволяти, вони будуть ним користуватися. Коли їм це заборонять — вони не будуть цього робити.

Говорячи про те, наскільки жорстко можуть діяти українські конвойні кораблі у разі спроби кораблів ФСБ вчинити огляд судна, експерт зазначив, що українські моряки просто мають діяти відповідно до статуту і міжнародного морського права. Оскільки військовий корабель — це територія держави, при спробі атаки з боку російських кораблів необхідно діяти відповідно — захищатися.

При цьому Михайло Самусь вважає, що зараз в України цілком достатньо сил для налагодження конвоювання цивільних суден в Азовському морі, зокрема, й тому, що у разі загострення ситуації допомогу українським морякам можуть надати й інші роди військ, розташовані вздовж Азовського узбережжя.

Для створення конвоїв сил достатньо. Цим може займатися патрульний корабель, у тому числі й прикордонних військ. Тут сенс не у кількості гармат на судні. Азовське море настільки маленьке, що у принципі, якщо почнеться якась конфліктна ситуація, то підтримку можуть надати і авіація, і гелікоптери, і наземні комплекси. Це не відкритий океан, це прибережні води. І звичайно, що Україні треба нарощувати сили в Азовському регіоні.