![Артилерія Румунії: сучасний стан](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiAUqy6Wef76wwRDOiK4TGsUaW0uMQzReCHNra4ZnKlel-El-Hn8ahnaDUKOlwhwEfBvoyrAvNpEpmPyvg7-BXRwlcoHBP3o9Aer24KH5ItaW41gym4qNWt_1cWrQnX15Q5wW3MD8A1n_U/s1600/romanian-artillery.png)
Сучасні сухопутні війська Румунії (так само, як і Польщі) зберігають дивізійну ланку. Вони мають дві піхотні дивізії – 2-гу «Гетіка» і 4-ту «Геміна», кожна з яких об'єднує три бригади:
- 2-а піхотна дивізія «Гетіка» – 2-гу гірська, 9-та і 282-га механізовані
- 4-а піхотна дивізія «Геміна» – 15-та механізована, 18-та піхотна і 61-а гірська
Поза дивізійними структурами знаходяться 1-ша мехбригада, 6-та бригада спеціального призначення, 8-а артилерійська бригада і 10-та інженерна.
Крім того, дві бригади включені до з'єднань НАТО: 2-га піхотна – до багатонаціональної дивізії «Південний Схід» (штаб якої знаходиться в Бухаресті), а 81-а механізована – до німецької дивізії швидкого реагування.
Основними артилерійськими частинами армії Румунії, крім вже згаданої 8-ї бригади, є два мішаних артполки: 52-й у 2-й дивізії і 69-й – у 4-й.
Упродовж останнього часу румунське військове керівництво основний наголос робить на оновлення парку РСЗВ. На озброєння 8-ї бригади надійшли 54 системи LAROM (три дивізіони).
![Артилерія Румунії: сучасний стан](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhzrLOhqMjuHtSk9LE95aXdS51B8L4QTZHWlIPp9pTALunn6Bs-EQJ4KEudrhTbMvnNJkLfdDxO_MCuLLqqVHKBGO_jQZOnBzDePPbQ4pG0GPIzEeea_ffreROs767Tbb2ECr4gAI6g0QI/s1600/81.jpeg)
LAROM – це ізраїльська LAR-160, змонтована на румунському шасі DAC-26410. Пускова установка несе два пакети по 13 160-мм ракет LAR-160 або по 20 122-мм ракет від «Граду».
![Артилерія Румунії: сучасний стан](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjx1ij2pmrDvSY0P9ftPEu6NXaJJCkPI64inAw_i6PLszIzxbeUAZIHZ31v_VsQxT3Kjx93r2G_8e3d1NVDwO8QULDm87G3Akn43KlFOqaWsLYJcl5jmgdoBn8JplObu5YKh7XqFqjUPNE/s1600/80.jpg)
Другий тип РСЗВ – це APR-40, тобто артилерійська частина БМ-21, змонтована на шасі DAC-665. За списками румунська армія має 135 таких РСЗВ, але в строю знаходиться лише 36 – у двох дивізіонах мішаних артполків. Легші системи APR-21 (21-зарядні 122-мм на двовісному шасі) вже зняті з озброєння.
![Артилерія Румунії: сучасний стан](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg9Doo1tdStwbvG9k7Ju2dnX2yU_TMkCgI7bvHtqIrtCZIxYhgQixGsJZEm2KuBA6VWJOtQSxZesYzpCYbsu-cgvZwlVwL__rJvtZBmsXuc6yFuBjOaTqnXbbrG31FAdmOv99aH0yJ_Qy4/s1600/82.jpg)
У серпні 2018 р. Румунія замовила перші 18 РСЗВ HIMARS (з 54-х запланованих, з керованими ракетами GMLRS i ATACMS). Поставка усієї партії дозволить повністю переозброїти 8-му бригаду, а системи LAROM передати у мішані артполки.
![Артилерія Румунії: сучасний стан](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgX988h4mvNRUo9UAmEDo0NlP1dkQ0uAPIwT8q87Q_aYpYyp8G_O5_5B9br2H9xXHprI-OUrmt3l3WA93a-jjGmb8sdc6-hBvZBcVC5s8NIy2Se5RqfE6T_g1e4d3AcsrrVNZD-0xhZ0YY/s1600/83.jpg)
Ствольна артилерія армії Румунії складається винятково з буксируваних систем. Наймасовіші – 320 екземплярів – це Tun/Obuzier calibrul 152-mm tractat M1981, або ж просто М1981, румунські копії радянських Д-20.
Є і 116 систем Tun/Obuzier calibrul 152-mm tractat M1985, або ж М1985 – розвиток М1981 з довшим стволом і характеристиками, підтягнутими до рівня 2А65. Ймовірно, М1981 знаходяться в бригадах, а М1985 – в мішаних артполках. Ще одна система тієї ж родини – 130-мм гармата М1982 (Tun calibrul 130-mm tractat M1982), тобто ліцензійна китайська "тип 59-1" – вже знята з озброєння.
![Артилерія Румунії: сучасний стан](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjB2cO2iRuUiVILQotEBGMrtwUXjmUiHe-dyk9LBXHffhQxs4bgGVIWwHBjSytWQfKaVBXHrbGr2mwIol7RI3u63TF1s67MU-_wCxYfj2WjUu1wgP7gp_aNE5YNc64BUfldCXPFA8nebYw/s1600/85.jpg)
![Артилерія Румунії: сучасний стан](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj_4YUdLf6VHb9uDlTwlYrcd-BcELIl2lluVcld5bvicNxGWpQ9a0BXeqXeQTliRcB3fRO5EQ6G2BTwi71elsGEa0xTEmjscIzkjSRkfotjuF9270YMpx_m5CaoOrQTMhQ3G-xsQmbQzwM/s1600/86.jpg)
Довідники вказують на наявність у сухопутних військах Румунії 218 122-мм гаубиць М-30. Ймовірно, вони перебувають на консервації - наявної кількості 152-мм систем цілком достатньо для регулярних частин.
![Артилерія Румунії: сучасний стан](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjcI9bTJQxIC2FTuQ1sYfQRhfD2o3_Ytu4jnqiEpkYTKhfphK07mpN8cPUEKyP2yWZX43PFF105QjENSgjxx9QNkvf7cMeZc8MG4qK2CrDJGGxNGwCmhrabs6-rPnBHieRIHzIf2Ob9jq8/s1600/87.jpg)
А ця крихітка масою лише сім центнерів – це Tun de munte calibru 76 mm model 1982, 76-мм гірська гармата, створена на базі югославської М48. За списками армія має 154 такі системи, але для двох регулярних гірських бригад достатньо і 36-ти.
![Артилерія Румунії: сучасний стан](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj60BK0WRUFthRrTg0ikGDS4zDFNppRffPNP2hx4ciTf9V-ZcJtSCQjS1H2J20VH_JqyI1uAOEBYrYriwn4xbv0nOdJQwGZbIdnM4EQN53wK44-eCf_0hlkp_5T2WZapvpeVnm3pDQ8OhE/s1600/80+%25281%2529.jpg)
А це – ще один витвір похмурого трансільванського генію, Tunul antitanc A407, calibrul 100 mm, model 1977. Ця 100-мм нарізна протитанкова гармата створена на основі танкової – тєї, що встановлювалась на румунські клони Т-55 (і річкові монітори та бронекатери).
У 2002 р. з'явився удосконалений варіант М2002 з системою керування вогнем ТАТ-100. За часів Чаушеску гармати М1977 експортувались до Іраку та Північної Кореї. Зараз довідники вказують наявність в Румунії 208 таких гармат, однак ймовірно вони перебувають на консервації – протитанкові дивізіони у сухопутних військах розформовані.
![Артилерія Румунії: сучасний стан](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhiNDlT8Wwms4Td_rBsGIQ_U4idX9T8T-CtJFzLY5B2fvC8atfmgYr2AeE1ngRmDWrOrDA1jFBf1EVrWXRd0N9ziOvAspGD_OPt0KzxtsfqcIZvWidZrK5nr271ChLpRBeXx3gLzLp4j7E/s1600/81.jpg)
На озброєнні румунської армії знаходяться міномети власного виробництва. Найпотужніший взірець - 120-мм М1982 (316 екземплярів). Він використовувався, зокрема, румунським контингентом в Афганістані.
![Артилерія Румунії: сучасний стан](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgVdb1aDbJDOf4XcIrpoPDA08hBTy23UC7nb-hVFF2RHB1b6l3XRhtgPHmcJ0WmrnUTZ2K4-QXuiW8Q95-LjqLv37daco1ZPBh_8cedXMmTVd7Y1a4gkkdCMrvaO6o7OoLPMhQIVrJAvoQ/s1600/88%2529.jpg)
![Артилерія Румунії: сучасний стан](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhz-7FiFnuZvL0Y9OA0_hXvBS0045kM7WkJyt7t9BPYplsca5Vi89zltrQwmzRW9878efdj1bwyW8udfSnqtZ_b7KoVUpGBkh6P1ROmTqVtxe_LI1JO90HMURu37qMAxduaGtFnRXWgKf8/s1600/89.jpg)
82-мм мінометів М1977 є понад 1200. Деякі джерела пишуть, що частина з них виготовлена у НАТОвському калібрі 81 мм. Є і 60-мм міномети М1988, а також два удосконалені варіанти цієї моделі: полегшений для коммандос і зі збільшеною дальністю стрільби.
Читати також: Перспективи переозброєння корабельного складу ВМС країн Чорноморського регіону: РУМУНІЯ
Використані джерела:
artillery-antitanks.blogspot.com