Структура Сухопутних військ на травень 2020 року

22.05.20
Структура Сухопутних військ на травень 2020 року

Через динамічність структури Збройних Сил України, яка постійно змінюється внаслідок реформ, сторінки Ukrainian Military Pages, що відображають структуру видів та родів військ постійно оновлюються і відповідно частина інформації, через неактуальність, втрачається.

Через це, а також враховуючи вже оголошені плани на велике переформатування ЗС України, ми вирішили «зафіксувати» для історії склад та структуру Сухопутних військ Збройних Сил України станом на травень 2020 року у цій публікації.

Усі наступні оновлення та доповнення й надалі відображатимуться на сторінці СВ ЗСУ »»



Структура Сухопутних військ ЗС України


нарукавна емблема Командування СВ ЗСУ
Командування Сухопутних військ
А0105, м. Київ

загальний для командування СВ
Командування підготовки Сухопутних військ
А0000

загальний для командування СВ
Командування територіальної оборони
А0000

загальний для командування СВ
Командування логістики Сухопутних військ
А0000

емблема ОК Захід
Оперативне командування «Захід»
А0796, м. Рівне

Зона відповідальності (області): Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька

• управління
• 10 окрема гірсько-штурмова бригада
• 128 окрема гірсько-штурмова бригада
• 14 окрема механізована бригада
• 24 окрема механізована бригада
44 окрема артилерійська бригада
• 39 зенітний ракетний полк
• 7 група бойового управління
• 130 окремий розвідувальний батальйон
• 146 командно-розвідувальний центр
• регіональний центр радіоелектронної розвідки
• 55 окремий полк зв'язку
• 346 інформаційно-телекомунікаційний вузол
703 окремий полк оперативного забезпечення
• 146 окремий ремонтно-відновлювальний полк
• 201 окрема рота радіоелектронної боротьби
• 436 окремий вузол радіоелектронної боротьби
• 111 розрахунково-аналітична станція
• 182 окремий батальйон матеріального забезпечення
• 224 окремий автомобільний батальйон
• 394 окремий батальйон охорони та обслуговування
• 233 загальновійськовий полігон
• 90 артилерійська база боєприпасів
• військові комісаріати
• 100 бригада територіальної оборони (кадру)
• 101 бригада територіальної оборони (кадру)
• 102 бригада територіальної оборони (кадру)
• 103 бригада територіальної оборони (кадру)
• 104 бригада територіальної оборони (кадру)
• 105 бригада територіальної оборони (кадру)
• 106 бригада територіальної оборони (кадру)
• 107 бригада територіальної оборони (кадру)


емблема ОК Північ
Оперативне командування «Північ»
А4583, м. Чернігів

Зона відповідальності: Житомирська, Київська, Полтавська, Сумська, Черкаська, Чернігівська та м. Київ

• управління
• 1 окрема танкова бригада
• 12 окремий танковий батальйон
• 30 окрема механізована бригада
• 58 окрема мотопіхотна бригада
• 72 окрема механізована бригада
• 26 артилерійська бригада
• 1129 зенітний ракетний полк
• 9 група бойового управління
• 54 окремий розвідувальний батальйон
• 90 командно-розвідувальний центр
• регіональний центр радіоелектронної розвідки
• 5 окремий полк зв'язку
• 367 інформаційно-телекомунікаційний вузол
• 12 окремий полк оперативного забезпечення
• 20 окремий батальйон радіоелектронної боротьби
• 50 окремий ремонтно-відновлювальний полк
• 107 розрахунково-аналітична станція
• 125 топографічна частина
• 181 окремий батальйон матеріального забезпечення
• 134 окремий батальйон охорони і обслуговування
• 226 окремий автомобільний батальйон
• 242 загальновійськовий полігон
• 1322 артилерійська база боєприпасів
• військові комісаріати
• 112 бригада територіальної оборони (кадру)
• 114 бригада територіальної оборони (кадру)
• 115 бригада територіальної оборони (кадру)
• 116 бригада територіальної оборони (кадру)
• 117 бригада територіальної оборони (кадру)
• 118 бригада територіальної оборони (кадру)
• 119 бригада територіальної оборони (кадру)



емблема ОК Південь
Оперативне командування «Південь»
А2393, м. Одеса

Зона відповідальності (області): Вінницька, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Херсонська

• управління
• 28 окрема механізована бригада
• 56 окрема мотопіхотна бригада
57 окрема мотопіхотна бригада
59 окрема мотопіхотна бригада
• 40 окрема артилерійська бригада
38 зенітний ракетний полк
• 10 група бойового управління
131 окремий розвідувальний батальйон
• 91 командно-розвідувальний центр
• регіональний центр радіоелектронної розвідки
• 7 окремий полк зв'язку
• 64 інформаційно-телекомунікаційний вузол
• 16 окремий полк оперативного забезпечення
• 23 окрема рота радіоелектронної боротьби
• 31 окремий ремонтно-відновлювальний полк
• 108 розрахунково-аналітична станція
• 183 окремий батальйон матеріального забезпечення
• 225 окремий автомобільний батальйон
• 363 окремий батальйон охорони і обслуговування
• 235 міжвідовий центр підготовки військових частин та підрозділів
• 241 загальновійськовий полігон
• 1513 артилерійський склад боєприпасів
• військові комісаріати
• 120 бригада територіальної оборони (кадру)
• 121 бригада територіальної оборони (кадру)
• 122 бригада територіальної оборони (кадру)
• 123 бригада територіальної оборони (кадру)
• 124 бригада територіальної оборони (кадру)



ОК Схід
Оперативне командування «Схід»
А1314, м. Дніпро

Зона відповідальності (області): Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, Харківська

• управління
• 17 окрема танкова бригада
• 53 окрема механізована бригада
• 54 окрема механізована бригада
• 92 окрема механізована бригада
• 93 окрема механізована бригада
• 55 окрема артилерійська бригада
• 1039 зенітний ракетний полк
• 8 група бойового управління
• 74 окремий розвідувальний батальйон
• 188 командно-розвідувальний центр
• регіональний центр радіоелектронної розвідки
• 121 окремий полк зв'язку
• 368 інформаційно-телекомунікаційний вузол
• 91 окремий полк оперативного забезпечення
• 532 окремий ремонтно-відновлювальний полк
• 502 окремий батальйон радіоелектронної боротьби
• 78 окремий батальйон матеріального забезпечення
• 102 розрахунково-аналітична станція
• 133 окремий батальйон охорони і обслуговування
• 227 окремий автомобільний батальйон
• 239 загальновійськовий полігон
• 222 центральна артилерійська база боєприпасів
• військові комісаріати
• 108 бригада територіальної оборони (кадру)
• 109 бригада територіальної оборони (кадру)
• 110 бригада територіальної оборони (кадру)
• 111 бригада територіальної оборони (кадру)
• 113 бригада територіальної оборони (кадру)



загальновійськовий СВ
Корпус резерву (кадру)
А0000

• управління корпусу
• 3 окрема танкова бригада (кадру)
• 4 окрема танкова бригада (кадру)
• 5 окрема танкова бригада (кадру)
• 60 окрема механізована бригада (кадру)
• 61 окрема піхотна бригада (кадру)
• 63 окрема механізована бригада (кадру)
• 66 окрема механізована бригада (кадру)
• 38 окрема артилерійська бригада (кадру)
• 45 окрема артилерійська бригада (кадру)
• частини забезпечення



Частини безпосереднього підпорядкування
командуванню Сухопутних військ


ракетні війська і артилерія
• 19 ракетна бригада
• 15 реактивний артилерійський полк
27 реактивна артилерійська бригада
• 43 окрема артилерійська бригада
• 107 реактивна артилерійська бригада
армійська авіація
• 8 командний пункт армійської авіації
• 11 окрема бригада армійської авіації
• 12 окрема бригада армійської авіації
• 16 окрема бригада армійської авіації
• 18 окрема бригада армійської авіації
• 57 авіаційна база (регламенту, ремонту, зберігання та утилізації)
інші частини
• окремий президентський полк імені гетьмана Богдана Хмельницького, А0222
• 96 окремий центр розвідки радіовипромінювань космічних об'єктів, А2571
• 136 центр зберігання ракет і боєприпасів, А1807
• 169 пересувна ремонто-технічна база, А1405
• 148 командно-розвідувальний центр, А0189
• 1004 окремий батальйон охорони і обслуговування, А1937
• 3568 зенітна технічна ракетна база, А4009
• інші частини

навчальні заклади та частини
емблема НАСВ
Національна академія сухопутних військ ім. гетьмана Петра Сагайдачного
м. Львів

в тому числі:
Колледж Військовий коледж сержантського складу
МЦМ Міжнародний центр миротворчості та безпеки, А4150
у т.ч. навчальний центр підготовки підрозділів (НЦПП)
         • батальйон позначення дій противника НЦПП
         • центр імітаційного моделювання НЦПП
184 нц 184 навчальний центр НАСВ, А2615, с. Старичі Яворівського району
у складі:
• 49 навчальний центр розвідки, А4138
• 355 навчальний механізований полк, А3211
• 356 навчальний артилерійський полк, А3618
• навчальний танковий батальйон
• 138 навчальний батальйон матеріального забезпечення, А2600
• школа підготовки фахівців протитанкової артилерії
• школа підготовки фахівців-мінометників
• інші підрозділи

Військова академія
Військова академія
м. Одеса

емблема Військовий інститут танкових військ
Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут»
м. Харків

емблема 169 нц Десна
169 навчальний центр
А0665, смт. Десна Чернігівської області

у складі:
• 300 навчальний танковий полк, А1414
• 354 навчальний механізований полк, А1048
• 507 окремий навчальний ремонтно-відновлювальний батальйон, А1317
• 718 окремий навчальний автомобільний батальйон, А3838
• 1121 окремий навчальний зенітний ракетно-артилерійський полк, А3435
• школа підготовки танкістів
• школа підготовки снайперів
• школа загальновійськової підготовки
• інші підрозділи

нарукавний знак, емблема 197 центру підготовки сержантського складу
197 центр підготовки сержантського складу
А4224, смт. Десна Чернігівської області

нарукавний знак, емблема 205 навчального центру тактичної медицини
205 навчальний центр тактичної медицини Збройних Сил України
А2718, смт. Десна Чернігівської області

артилерія
Міжвидовий центр підготовки підрозділів ракетних військ і артилерії
А2399, смт. Дівички Київської області

нарукавний знак військ ППО СВ
Центр підготовки підрозділів протиповітряної оборони Сухопутних військ
А4125, с. Мала Любаша Рівненської області



Військові частини Сухопутних військ за родами військ
(без частин корпусу резерву)


Танкові війська Танкові війська

нарукавна емблема 1-ї окремої танкової Сіверської бригади
1 окрема танкова Сіверська бригада
А1815 (в/ч 64517), смт. Гончарівське Чернігівської області

17 окрема танкова Криворізька бригада імені Костянтина Пестушка
А3283, м. Кривий Ріг

танковий СВ
12 окремий танковий батальйон
А0932, смт. Гончарівське Чернігівської області

Механізовані війська Механізовані війська

10 огшбр
10 окрема гірсько-штурмова бригада
А4267, м. Коломия Івано-Франківської області
в тому числі:
8 огшб 8 окремий гірсько-штурмовий батальйон, А3029, м. Чернівці
108 огшб 108 окремий гірсько-штурмовий батальйон, А3715, м. Чернівці
109 огшб 109 окремий гірсько-штурмовий батальйон, А3892, смт. Делятин Івано-Франківської області

128 огшбр
128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада
А1556, м. Мукачево Закарпатської області
в тому числі:
15 огшб 15 окремий гірсько-штурмовий Севастопольський батальйон, А1778, м. Ужгород
гірська піхота 534 окремий інженерно-саперний батальйон, А1927, м. Виноградів

Нарукавна емблема 14 омбр
14 окрема механізована бригада імені князя Романа Великого
А1008, м. Володимир-Волинський Волинської області

нарукавна емблема (патч) 24 окремої механізованої бригади імені короля Данила
24 окрема механізована бригада імені короля Данила
А0998, м. Яворів Львівської області

в тому числі:
3 омпб 3 окремий мотопіхотний батальйон, А3414

емблема 28 омбр
28 окрема механізована бригада імені Лицарів Зимового Походу
А0666, смт. Чорноморське Одеської області

нарукавна емблема (патч) 30 окремої механізованої бригади імені князя Костянтина Острозького
30 окрема механізована бригада імені князя Костянтина Острозького
А0409, м. Новоград-Волинський Житомирської області

в тому числі:
механізовані 2 окремий мотопіхотний батальйон, А4367

53 омбр
53 окрема механізована бригада імені князя Володимира Мономаха
А0536, м. Сєвєродонецьк Луганської області
в тому числі:
механізовані 24 окремий штурмовий батальйон «Айдар», А3488
механізовані 43 окремий мотопіхотний батальйон, А2026

механізовані війська
54 окрема механізована бригада імені гетьмана Івана Мазепи
А0693, м. Бахмут (Артемівськ) Донецької області
в тому числі:
механізовані 25 окремий мотопіхотний батальйон, А2457
нарукавний знак 46 окремий батальйон СпП Донбас-Україна 46 окремий штурмовий батальйон «Донбас», А3220, м. Лозова Харківської області

емблема 56 мотопіхотної бригади
56 окрема мотопіхотна Маріупольська бригада
А0989, м. Маріуполь Донецької області
в тому числі:
механізовані 21 окремий мотопіхотний батальйон, А2962
механізовані 23 окремий мотопіхотний батальйон, А2988
механізовані 37 окремий мотопіхотний батальйон, А3137

57 омпбр
57 окрема мотопіхотна бригада імені кошового отамана Костя Гордієнка
А1736, м. Нова Каховка Херсонської області
в тому числі:
механізовані 17 окремий мотопіхотний батальйон, А4279, с. Зелений Під Херсонської області
механізовані 34 окремий мотопіхотний батальйон, А4395, смт. Новоолексіївка Херсонської області
механізовані 42 окремий мотопіхотний батальйон, А4472, с. Зелений Під Херсонської області

емблема 58-ї мотопіхотної бригади
58 окрема мотопіхотна бригада імені гетьмана Івана Виговського
А1376, м. Конотоп Сумської області
в тому числі:
механізовані 13 окремий мотопіхотний батальйон, А4427, смт. Вороніж Сумської області
механізовані 15 окремий мотопіхотний батальйон, А4532, с. Стецьківка Сумської області
механізовані 16 окремий мотопіхотний батальйон, А4590, м. Глухів Сумської області

59 омпбр
59 окрема мотопіхотна бригада імені Якова Гандзюка
А1619, м. Гайсин Вінницької області
в тому числі:
9 омпб 9 окремий мотопіхотний батальйон, А2896, м. Кодима Одеської області
10 омпб 10 окремий мотопіхотний батальйон, А2960, смт. Тростянець Вінницької області
11 омпб 11 окремий мотопіхотний батальйон, А2980, м. Подільськ Одеської області

нарукавна емблема (патч) 72-ї окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців
72 окрема механізована бригада імені Чорних Запорожців
А2167, м. Біла Церква Київської області

емблема 92 омбр
92 окрема механізована бригада імені кошового отамана Івана Сірка
А0501, м. Чугуїв Харківської області
в тому числі:
механізовані 22 окремий мотопіхотний батальйон, А1939, м. Охтирка Сумської област

нарукавна емблема 93-ї окремої механізованої бригади Холодний Яр
93 окрема механізована бригада «Холодний Яр»
А1302, смт. Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області
в тому числі:
механізовані 20 окремий мотопіхотний батальйон, А1759

РВіА Ракетні війська та артилерія

15 реап
15 реактивний артилерійський Київський полк
А1108, м. Дрогобич Львівської області

нарукавна емблема 19-ї ракетної бригади
19 ракетна бригада «Свята Варвара» (9К79-1 «Точка-У»)
А4239, м. Хмельницький

емблема 26 абр
26 артилерійська бригада імені генерал-хорунжого Романа Дашкевича
А3091, м. Бердичів Житомирської області

нарукавна емблема 27-ї  реактивної артилерійської бригади
27 реактивна артилерійська бригада
А1476, м. Суми

40 оабр
40 окрема артилерійська бригада
А2227, м. Первомайськ Миколаївської області

43 оабр
43 окрема артилерійська бригада
А3085, с. Дівички Переяслав-Хмельницького району Київської області
в тому числі:
артилерія 209 окремий протитанковий дивізіон, А1499, м. Пирятін Полтавської області

44 оабр
44 окрема артилерійська бригада
А3215, м. Тернопіль

нарукавна емблема 55-ї артилерійської бригади Запорізька Січ
55 окрема артилерійська бригада «Запорізька Січ»
А1978, м. Запоріжжя

загальна нарукавна емблема артилерії
107 реактивна артилерійська бригада
А1546, м. Кременчук Полтавської області

Зенітні ракетні війська Війська протиповітряної оборони Сухопутних військ

нарукавна емблема 38-го зенітного ракетного полку (38 зрп)
38 зенітний ракетний полк
А3880, смт. Чорноморське Одеської області

нарукавна емблема 39 зрп
39 зенітний ракетний полк
А2892, м. Володимир-Волинський Волинської області

1039 зрп
1039 зенітний ракетний полк
А1964, смт. Гвардійське Новомосковського району Дніпропетровської області

нарукавна емблема 1129 зрп
1129 зенітний ракетний полк
А1232, м. Біла Церква Київської області

нарукавна емблема 3568-ї бази
3568 зенітна технічна ракетна база
А4009, м. Старокостянтинів Хмельницької області

авіація ПС Армійська авіація

емблема 8 командного пункту армійської авіації
8 командний пункт армійської авіації
А1710, м. Чернігів

емблема 11 обрАА
11 окрема бригада армійської авіації «Херсон»
А1604, смт. Чорнобаївка Білозірського району Херсонської області

12 обрАА
12 окрема бригада армійської авіації
А3913, с. Новий Калинів Самбірського району Львівської області

емблема 16 обрАА
16 окрема бригада армійської авіації «Броди»
А2595, м. Броди Львівської області

18 обрАА
18 окрема бригада армійської авіації
А3384, м. Полтава

армійська авіація
57 авіаційна база (регламенту, ремонту, зберігання та утилізації)
А3595, м. Броди Львівської області


Спеціальні війська (забезпечення бойової діяльності)


Механізовані війська Розвідувальні частини

54 орб
54 окремий розвідувальний батальйон
А2076, м. Новоград-Волинський Житомирської області

нарукавна емблема 74 орб
74 окремий розвідувальний батальйон
А1035, смт. Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області

механізовані війська
130 окремий розвідувальний батальйон
А1994, м. Дубно Рівненської області

131 орб
131 окремий розвідувальний батальйон
А1445, с. Гущенці Вінницької області

Війська зв'язку Війська зв'язку

5 опз
5 окремий полк зв'язку
А2995, м. Чернігів

Інженерні, радіотехнічні війська та війська зв’язку
7 окремий полк зв'язку
А3783, м. Одеса

55 обрз
55 окремий полк зв'язку
А1671, м. Рівне

121 опз
121 окремий полк зв'язку
А1214, смт. Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області

Інженерні, радіотехнічні війська та війська зв’язку
64 інформаційно-телекомунікаційний вузол
А1283, м. Одеса

Інженерні, радіотехнічні війська та війська зв’язку
346 інформаційно-телекомунікаційний вузол
А1548, м. Рівне

Інженерні, радіотехнічні війська та війська зв’язку
367 інформаційно-телекомунікаційний вузол
А2984, м. Чернігів

Інженерні, радіотехнічні війська та війська зв’язку
368 інформаційно-телекомунікаційний вузол
А2326, м. Дніпро

Війська РЕБ Частини радіоелектронної боротьби

Інженерні, радіотехнічні війська та війська зв’язку
20 окремий батальйон радіоелектронної боротьби
А1262, м. Житомир

Інженерні, радіотехнічні війська та війська зв’язку
23 окрема рота радіоелектронної боротьби
А0000, ОК «Південь»

Інженерні, радіотехнічні війська та війська зв’язку
201 окрема рота радіоелектронної боротьби
А0532, м. Костопіль Рівненської області

Інженерні, радіотехнічні війська та війська зв’язку
436 окремий вузол радіоелектронної боротьби
А2196, м. Львів

502 опРЕБ
502 окремий батальйон радіоелектронної боротьби
А1828, смт. Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області

Інженерні війська Інженерні війська

12 іп
12 окремий полк оперативного забезпечення
А3814, м.Новоград-Волинський Житомирської області

16 опоз
16 окремий полк оперативного забезпечення
А2558, с. Семенівка Мелітопольського району Запорізької області

91 іп
91 окремий полк оперативного забезпечення
А0563, м. Охтирка Сумської області

703 іп
703 окремий Вінницький полк оперативного забезпечення
А3817, м. Самбір Львівської області

Війська РХБЗ Війська радіаційного, хімічного, біологічного захисту

Інженерні, радіотехнічні війська та війська зв’язку
102 розрахунково-аналітична станція
м. Дніпро

Інженерні, радіотехнічні війська та війська зв’язку
107 розрахунково-аналітична станція
м. Чернігів

Інженерні, радіотехнічні війська та війська зв’язку
108 розрахунково-аналітична станція
м. Одеса

Інженерні, радіотехнічні війська та війська зв’язку
111 розрахунково-аналітична станція
м. Рівне

автомобільні війська Автомобільні і дорожні війська

загальновійськовий СВ
224 окремий автомобільний батальйон
А2375, м. Шепетівка Хмельницької області

загальновійськовий СВ
225 окремий автомобільний батальйон
А3269, м. Балта Одеської області

загальновійськовий СВ
226 окремий автомобільний батальйон
А2927, м. Бердичів Житомирської області

загальновійськовий СВ
227 окремий автомобільний батальйон
А1823, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

частини логістики Частини логістики

загальновійськовий СВ
31 окремий ремонтно-відновлювальний полк
А1536, м. Подільск Одеської області

50 орвп
50 окремий ремонтно-відновлювальний полк
А1586, смт. Гуйва Житомирської області

146 орвп
146 окремий ремонтно-відновлювальний полк
А2562, м. Золочів Львівської області

532 орвп
532 окремий ремонтно-відновлювальний полк
А3336, смт. Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської області

емблема 78 окремого батальйону матеріального забезпечення
78 окремий батальйон матеріального забезпечення
А0943, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

181 обмз
181 окремий батальйон матеріального забезпечення
А2925, м. Новоград-Волинський Житомирської області

загальновійськовий СВ
182 окремий батальйон матеріального забезпечення
А1461, м. Бережани Тернопільської області

загальновійськовий СВ
183 окремий батальйон матеріального забезпечення
А1559, м. Балта Одеської області