Топ ОПК - 2021: Щорічний рейтинг підприємств ОПК України

останнє оновлення 07.09.21 Щорічний рейтинг українських підприємств, які виробляють продукцію (надають послуги) військового та ...

вівторок, 24 листопада 2020 р.

ВСП перетворять на окрему структуру із понад 8000 персоналу

ВСП перетворять на окрему структуру із понад 8000 персоналу

При Комітеті Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки триває робота над законопроєктом про військову поліцію, що отримає ширші повноваження ніж має Військова служба правопорядку (ВСП).

Робоча група на чолі з народним депутатом Федором Веніславським, ознайомившись з опрацьованими законопроєктами, вирішила повернутися до концепції майбутнього закону, повідомляє інформагенція Міністерства оборони.

Більшість членів групи підтримала ідею перетворення спеціального правоохоронного формування у складі ЗСУ – Військової служби правопорядку (ВСП) у правоохоронний орган зі спеціальним статусом, який здійснює правоохоронну діяльність у сфері оборони держави.

Діяльність новостворюваного інституту, на думку науковців-правників, має поширюватися на всі військові формування та правоохоронні структури, а не лише на Збройні Сили. При цьому діяльність військової поліції може спрямовуватися і координуватися міністром оборони. Водночас призначення та підпорядкування керівника військової поліції, на переконання правників (аби уникнути конфлікту інтересів), має бути компетенцією уряду.

До завдань Військової поліції, пропонують віднести: захист прав, свобод і законних інтересів військовослужбовців та членів їхніх сімей; забезпечення правопорядку у ЗСУ та інших військових формуваннях; запобігання, виявлення і припинення правопорушень, протидія кримінальним правопорушенням та корупції у військових формуваннях, а також на підприємствах ОПК (дискусійне питання); здійснення досудових розслідувань у кримінальних провадженнях – за проєктом Міноборони підслідність має поширюватися на військовослужбовців до капітана включно (старшими офіцерами займається ДБР).

ВСП перетворять на окрему структуру із понад 8000 персоналу

Також до компетенції військових поліцейських віднесуть участь у забезпеченні правопорядку в районах бойових дій, районах антитерористичних операцій; а також забезпечення виконання призначених військовослужбовцям кримінальних покарань і адміністративних стягнень. Для останнього, у складі Військової поліції має діяти дисциплінарний батальйон.

Дискусійним залишається питання чисельності військової поліції. Згідно з пропозицією Міноборони, вона має складати не менше ніж 8,5 тис. особового складу, однак повідомляється, що з огляду на розширення функціоналу ця кількість ще зросте. Орієнтуватися пропонують на міжнародний досвід, адже у більшості провідних країн Європи та світу існують правоохоронні органи з військовим статусом (військова поліція, карабінери, жандармерія). Так, у Великій Британії та Канаді чисельність військових поліцейських становить 2% від загальної кількості військовослужбовців, у США – 3–4 %, у Франції – до 10%.

Читати також:Генштаб повідомив про скорочення ЗСУ на 20 тисяч

Наприклад, військова поліція ЗС США налічує понад 30 тис. осіб. Вони підтримують дисципліну серед військових, розслідують військові злочини, беруть участь у антитерористичних заходах. У ФРН чисельність військової поліції близько 4,5 тис. осіб, які охороняють військові об’єкти, органи управління, забезпечують безпеку транспортних перевезень, підтримують дисципліну у військових формуваннях. У Великій Британії – 5 тис. У цій країні поліція Міноборони забезпечує безпеку військовослужбовців, озброєння, військової техніки і майна як на військових об’єктах Великої Британії, так і за кордоном. Аналогічні структури функціонують у Канаді, Японії, Ізраїлі, Італії, Франції, Китаї, Нідерландах, Ірані, Туреччині, Індії, Пакистані та інших країнах світу.

Нагадаємо, що за чинним законом гранична чисельність військовослужбовців і працівників Військової служби правопорядку не може перевищувати 1,5% загальної чисельності Збройних Сил України (тобто не більше ніж 3750 осіб).