З 1 січня збільшаться розміри виплат пораненим та інвалідам, а також сім’ям загиблих

З 1 січня збільшать розміри виплат пораненим та інвалідам, а також сім’ям загиблих

Розміри одноразової грошової допомоги пораненим та інвалідам, а також сім’ям загиблих змінюється щороку, адже кратний прожитковому мінімуму, встановленому для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року. У 2021 році – це 2270 гривень.

Інформаційна агенція Міністерства оборони України «АрміяInform» підготувала інформацію наскільки збільшаться суми цих виплат.

Грошова допомога особам з інвалідністю і пораненим

Розмір допомоги у разі встановлення інвалідності залежить від групи та причинного зв’язку.

Наприклад, якщо інвалідність отримана під час виконання обов’язків військової служби, розмір допомоги — від 567,5 тис. грн до 908 тис.; під час проходження військової служби виплатять кошти у сумі від 158,8 тис. грн до 272,4 тис. грн.

У разі часткової втрати працездатності без установлення інвалідності одноразову грошову допомогу виплачують залежно від ступеня, який установлює медико-соціальна експертна комісія (МСЕК), у розмірі, що визначається у відсотках від 70-кратного прожиткового мінімуму.

Таку допомогу надають військовослужбовцеві, який дістав поранення (контузію, травму, каліцтво) чи захворювання під час виконання обов’язків військової служби, а також звільненому з військової служби, який частково втратив працездатність унаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж за три місяці після звільнення з військової служби.

Наприклад, сума виплат у випадку втрати 5% працездатності становитиме 7,94 тис. грн, якщо 25% — 39,72 тис. грн.

З 1 січня збільшать розміри виплат пораненим та інвалідам, а також сім’ям загиблих

Довідка. Якщо впродовж двох років військовослужбовцю, військовозобов’язаному й резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду встановлять згідно з рішенням МСЕК вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплату провадять з урахуванням раніше виплаченої суми.

За даними Департаменту фінансів Міністерства оборони України, найбільше таких заяв на виплату допомоги надійшло у 2019 році: 4410 військовослужбовців отримали виплати на загальну суму 1,812 млрд грн.

Цього року – 1,428 млрд грн.


З 1 січня збільшать розміри виплат пораненим та інвалідам, а також сім’ям загиблих

Виплата сім’ям загиблих

З 1 січня розмір допомоги в разі загибелі (смерті) військовослужбовця становитиме:

  • під час виконання обов’язків військової служби — 1,703 млн грн.
  • у період проходження військової служби — 1,135 млн грн.

Для порівняння: у 2020 році родинам загиблих виплачували 1,577 млн грн. У разі загибелі (смерті) у період проходження військової служби сума становила 1,051 млн грн.

Як повідомили в Департаменті фінансів Міністерства оборони України, з початку проведення АТО/ООС найбільше виплат цієї допомоги здійснили у 2015-му. Загальна сума на той час становила 657,9 млн грн. Цього року родинам військових виплатили 134,6 млн грн (інформація станом на 15 грудня 2020-го).

Нагадаємо, що порядок призначення й виплати такої допомоги визначені постановою КМУ від 25 грудня 2013 року №975. Одноразову грошову допомогу виплачують рівними частинами батькам, дружині, дітям (до 18 років і до 23 років дітям, що навчаються). Документи оформлюють через обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Довідка. Відмовляють у призначенні допомоги членам сімей через перебування загиблого (померлого) військовослужбовця у стані алкогольного сп’яніння; самогубство. Не виплачують допомогу також дорослим дітям загиблого.