Президент подав до Верховної Ради закон про тероборону

130-го батальйону територіальної оборони міста Києва

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт № 5557 «Про основи національного спротиву», який передбачає створення окремого роду сил – Сил територіальної оборони та руху опору.

Закон у разі його ухвалення вводиться в дію з 1 січня 2022 року.

Згідно з проєктом закону метою національного спротиву є підвищення рівня стійкості та обороноздатності держави, надання обороні України всеохоплюючого характеру, сприяння забезпеченню готовності громадян України до національного спротиву.

Складовими національного спротиву є територіальна оборона, рух опору та підготовка громадян України до національного спротиву.

Одночасно Президент подав до Верховної Ради законопроєкт № 5558 щодо збільшення чисельності ЗСУ на 11000 для формування Сил територіальної оборони і руху опору.

Територіальна оборона

Передбачається створення Сил територіальної оборони Збройних Сил України – окремого роду сил ЗСУ, на який покладається організація, підготовка та виконання завдань тероборони.

Сили ТрО складатимуться з командування, регіональних управлінь та бригад тероборони.

Бригади формуватимуться у кожній зоні територіальної оборони (області) та додатково у кожному місті з чисельністю населення понад 900 тисяч мешканців. Батальйони бригад – у кожному районі тероборони (адміністративному районі) та додатково в обласних центрах.

Комплектування Сил територіальної оборони Збройних Сил України здійснюватиметься: у мирний час – військовослужбовцями за контрактом та за призовом особами офіцерського складу, в особливий період – додатково військовозобов'язаними та резервістами.

Нагадаємо також, що нещодавно Командування територіальної оборони Сухопутних військ ЗС України анонсувало створення підрозділів територіальної оборони негайного реагування.

тероборона Фото пресслужби 130-го батальйону територіальної оборони міста Києва

Добровольчі формування

Також законопроєкт передбачає створення добровольчих формувань територіальної громади – підрозділів, сформованих на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, які призначені для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони в межах території відповідної територіальної громади.

До складу добровольчих формувань територіальних громад зараховуватимуть громадян України, які відповідають вимогам, встановленим Положенням про добровольчі формування територіальних громад (яке затверджується Кабінетом Міністрів України), пройшли медичний, професійний та психологічний відбір і підписали контракт добровольця територіальної оборони.

Командири добровольчих формувань територіальних громад призначатимуться Командувачем Сил територіальної оборони ЗСУ за погодженням з Командувачем Сил спеціальних операцій за поданням командира військової частини Сил ТрО з найбільш підготовлених і вмотивованих членів добровольчих формувань територіальних громад.

Зброя

Індивідуальна штатна зброя військовослужбовців Сил ТрО, членів добровольчих формувань територіальних громад зберігатиметься у визначених та спеціально обладнаних приміщеннях на території пунктів постійної дислокації або у визначених місцях зберігання.

Члени добровольчих формувань територіальних громад матимуть право застосовувати під час виконання завдань територіальної оборони особисту мисливську зброю та набої до неї.

тероборона Фото пресслужби 130-го батальйону територіальної оборони міста Києва

Завданнями територіальної оборони пропонується визначити:

 1. участь у посиленні охорони та захисті державного кордону;
 2. участь у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків ведення воєнних (бойових) дій;
 3. участь у підготовці громадян України до національного спротиву;
 4. участь у забезпеченні умов для безпечного функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування та органів військового управління;
 5. участь в охороні та обороні важливих об'єктів і комунікацій, інших критично важливих об'єктів інфраструктури, визначених Кабінетом Міністрів України;
 6. забезпечення умов для стратегічного (оперативного) розгортання військ (сил) або їх перегрупування;
 7. участь у здійсненні заходів щодо тимчасової заборони або обмеження руху транспортних засобів і пішоходів поблизу та в межах зон/районів надзвичайних ситуацій та/або ведення воєнних (бойових) дій;
 8. участь у забезпеченні заходів публічної безпеки і порядку у населених пунктах;
 9. участь у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його введення на всій території України або в окремих її місцевостях;
 10. участь у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами, іншими збройними формуваннями агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями;
 11. участь в інформаційних заходах, спрямованих на підвищення рівня обороноздатності держави та на протидію інформаційним операціям агресора (противника).

Рух опору

Проєкт визначає, що рух опору – невід'ємна складова оборони України, яка є системою воєнних, інформаційних і спеціальних заходів, організація, планування, підготовка і підтримка яких здійснюється з метою відновлення державного суверенітету і територіальної цілісності під час відсічі збройної агресії проти України.

Сили і засоби руху опору – визначені сили і засоби сил безпеки та сил оборони, які залучаються до здійснення заходів з організації, підготовки та виконання завдань руху опору, а також окремі особи, які залучаються на добровільній та конфіденційній основі.

Завданнями руху опору:

 1. формування осередків руху опору та набуття ними відповідних спроможностей;
 2. перешкоджання діям військ (сил) агресора (противника);
 3. участь у проведенні спеціальних (розвідувальних, інформаційно-психологічних тощо) операцій.

Порядок проведення відбору осіб, які виявили бажання стати учасниками руху опору, обліку таких осіб, заходи з організації, підготовки, підтримання та здійснення руху опору визначатимуться Положенням про рух опору, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

тероборона Фото пресслужби 130-го батальйону територіальної оборони міста Києва

Фінансування та забезпечення

Фінансування та матеріально-технічне забезпечення національного спротиву здійснюватиметься за рахунок і в межах коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів, а також з інших не заборонених законодавством України джерел.

Соціальний захист

Соціальний і правовий захист військовослужбовців, які беруть участь у заходах підготовки та виконанні завдань територіальної оборони, здійснюватиметься згідно із Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Також дія цього закону поширюватиметься на членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки та виконання ними завдань територіальної оборони.

Особам, які на добровільній та конфіденційній основі залучаються до виконання завдань руху опору, гарантуються нерозголошення факту їх участі у русі опору, а також соціальний і правовий захист з боку держави у порядку та на умовах, визначених законодавством України.