Чи зможе сержант стати офіцером без вищої освіти?

Чи зможе сержант стати офіцером без вищої освіти?

Сержанти з бойовим досвідом під час воєнного стану зможуть стати офіцерами без обов'язкової наразі умови — вищої освіти... якщо Президент підпише законопроєкт № 8339.

Відповідні зміни до статті 20 закону «Про військовий обов’язок і військову службу» народні депутати ухвалили ще 20 березня. Проте наразі законопроєкт вже понад місяць (з 27 квітня) очікує на підпис президента.

Аналітики Центру спільних дій пояснили, чому потрібні ці зміни.

Як є зараз?

Наразі закон передбачає, що офіцерське звання можуть отримати сержанти та старшини, які мають вищу освіту за ступенем не нижче бакалавра, а також пройшли (у разі потреби) курс військової підготовки за напрямом, що відповідає профілю службової діяльності.

Зазвичай же, щоб стати офіцером потрібно мати військову освіту, здобуту в профільному закладі вищої освіти (щонайменше 4 роки бакалаврату), або два роки навчання на військовій кафедрі. Також у 2020 році почалися експерименти з річними (та навіть 4-місячними) офіцерськими курсами для тих хто вже має вищу освіту, але проєкт так й не реалізували.

Чому закон необхідний?

Брак офіцерських кадрів ЗСУ відчули ще у 2014 році. А після широкомасштабного вторгнення запит на офіцерів зріс вдесятеро. Адже саме молодший офіцерський склад — від молодших лейтенантів до капітанів — безпосередньо командує взводами та ротами в зоні бойових дій. А від успіху на місцях залежить міцність лінії фронту та ефективність наступу.

За понад 9 років війни та більше, ніж рік повномасштабного вторгнення в Україні з’явилося дуже багато чоловіків та жінок, які мають практичний досвід і навички, щоб ефективно керувати військовими на місцях. Але через відсутність необхідної освіти вони не можуть отримати офіцерські звання і контракти офіцерського складу.

Як стати офіцером без відповідної освіти?

Ухвалений закон створює правові можливості для цього. На час воєнного стану офіцерські контракти можна буде укладати із сержантами, які не менше трьох місяців брали безпосередню участь у бойових діях і не менше трьох місяців успішно виконують обов’язки на керівних посадах. Є багато прикладів ефективної роботи таких молодших офіцерів.

Військові, які стали офіцерами через свій бойовий досвід, але не мають відповідної освіти, упродовж пів року після закінчення воєнного стану повинні пройти курс військової підготовки за своїм напрямом.

Чи зможуть жінки стати офіцерками?

Офіцерську службу нарівні із чоловіками несуть також жінки. Кількість офіцерок у ЗСУ збільшилася з тисячі шестисот у 2014 році до семи тисяч чотирьохсот у 2023. Це зростання в понад чотири рази. І ця цифра може ще збільшитися завдяки ухваленню нового закону, адже жінки без військової освіти теж зможуть отримувати офіцерські звання.

Чим це рішення корисне?

Ухвалений закон на часі, оскільки розв'язує гостру проблему офіцерського кадрового голоду під час війни. Це також і величезна інвестиція в майбутнє, оскільки офіцери підписують довгострокові контракти, які діятимуть і після нашої перемоги. Бойові офіцери формуватимуть кістяк нашої армії та матимуть можливість просуватися по службі.