Взяття на військовий облік поліцейських, працівників ДБР, НАБУ та БЕБ заважатиме їхній діяльності, — Верховна Рада

ДБР

Головне науково-експертне управління Верховної Ради вважає недоцільним взяття на військовий облік осіб, які служать у поліції, судовій охороні, НАБУ, ДБР, БЕБ, цивільному захисті та кримінально-виконавчій службі України.

Про це йдеться у висновку управління на проєкт закону № 10449 оприлюднений на сайті ВРУ.

Перед тим, як перейти до цього висновку, варто зауважити, що хоча законопроєкт й передбачає взяття на облік правоохоронців та позбавлення їх відстрочки від мобілізації, водночас він же передбачає, що ці правоохоронці підлягають бронюванню від мобілізації. Зазначені норми відповідно не дозволять мобілізувати працівників цих органів, натомість взяття їх на облік і подальше бронювання лише відволікатимуть час і ресурси.

У своєму висновку Головне науково-експертне управління (ГНЕУ) Верховної Ради звертає увагу, що проєктом пропонується виключити абз. 3 п. 2 ч. 5 ст. 37 Закону, в якому встановлено, що особи, які прийняті на службу до Національної поліції України (НПУ), Служби судової охорони (ССО), Державного бюро розслідувань (ДБР), Бюро економічної безпеки України (БЕБ), органів і підрозділів цивільного захисту (ЦЗ), Державної кримінально-виконавчої служби України (ДКВС), знімаються з військового обліку військовозобов’язаних.

При цьому, в Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлюється, що таким особам не надається й відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, а оформлюється бронювання (див. ст.ст. 23, 25 цього Закону).

ГНЕУ зауважує, що перебування на обліку військовозобов’язаних покладає на громадянина ряд обов’язків, зокрема: прибувати за викликом ТЦК для оформлення військово-облікових документів (військових квитків), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори (абз. 2 ч. 10 ст. 1 Закону); дотримуватися порядку і правил військового обліку, проходити збори для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов’язків військової служби в особливий період. (ч. 8 ст. 2 Закону); призиватися на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори (ст. 29 Закону) тощо. Виконання таких обов’язків особами, які прийняті на службу до НПУ, ССО, ДБР, БЕБ, НАБУ, ДКВС може заважати їхній основній службовій діяльності.«Загалом, у подальшому це може негативно вплинути на весь процес роботи таких органів, оскільки їхня діяльність залежить від наявності працівників, зокрема, й на проведення досудового розслідування слідчими цих органів», — йдеться у висновку управління.

Тому, вважають у ГНЕУ, така пропозиція повинна бути більш детально проаналізована на предмет недоліків її практичної реалізації.

Крім того управління підкреслює, що внаслідок реформування системи МВС поліція позбулась мілітаризованих функцій, а тому, перебування поліцейських на військовому обліку та покладення на них обов’язків військовозобов’язаних осіб, на думку фахівців ГНЕУ, не узгоджуватиметься з їхнім статусом та повноваженнями. А взяття на військовий облік працівників ДБР, БЕБ, НАБУ орієнтованих на цивільний зміст повноважень, нівелює зміст реформ зі створення таких органів та наділення їх самостійним і незалежним статусом.

«Передбачене ж бронювання посадових осіб цих органів не розв'язуватиме проблему настання можливих негативних наслідків їхньої діяльності у разі визначення необхідності призову таких працівників на військову службу», — підсумовується у документі.