Ціна війни

Автор: Кирило Данильченко (Ронін)
Ціна війни Ukrainian Military Pages

Через два роки війни пропаганда противника працює як годинник. Навіть діти в Україні знають, що Муженко завів армію в котли, в ЗСУ воюють голі босі солдати, для синів олігархів зробили спеціальний батальйон «Мажор», а проклятий Шоколад хоче поміняти Конституцію, щоб посадити Захарченка з «Моторолою» в Раду.

Взагалі-то, адекватні люди пам'ятають все: як після відключення одного півострова трапилися страшні аварії на АЕС, постраждала енергетична система України і китайці здали чудо-міст, який до весни вирішив всі проблеми Криму. Пам'ятають, як евакуювали громадян США з Маріуполя, а саме місто здали, після того як добровольчі батальйони вивели в другу лінію.

Пам'ятають, як після виборів амністували і провели у владу всіх сепарів «Л/ДНР» на чолі з Ходаковським. Ми не злопам'ятні - просто злі і пам'ять хороша. Правда, не все, що відбувається в нашій країні, маніпуляція і пропаганда противника або зацікавлених сил. Це варто визнати, щоб не перетворитися на котон, який шукає, як Обама паскудить у нього в під'їзді.

Проблем вагон і маленький візок, але парадокс, що більшість з них мають цілком звичайне пояснення, що не лежить в площині навіть некомпетентності, вже не кажучи про зраду.

Причому неозброєним оком видно, що сама їстівна пропаганда завжди виходить на стику реальності і фантазій. До речі, про їжу. Бачили пайок НАТО? Кекси, равіолі, тунець, молочний коктейль, соуси, тортильї, кілька видів цукерок.

Як можна видавати в XXI столітті українцям цей дешевий твердий сир, сумне мелене сало, штучний мед в стіках і прісні галети? Якраз в руку подружжя Гриценко зі своїми статтями про «совкову кухню» і як 40-мільйонна країна не може нагодувати свою армію без залучення мобілізованих кухарів.

А далі військові можуть вже до гикавки розповідати, що в АТО непогано годують, що є проблема доставки готових страв аутсортерами на «нуль», що зовсім недавно пайок виглядав як рис з волокнами м'яса, хліб «цеглина» і цукор вприкуску - картина в голові у середнього споживача інформаційної жуйки вже склалася.

І плювати, що Україну порівнюють з європейськими країнами, Ізраїлем або потужним регіональним гравцем на кшталт Туреччини - хлопцями, у яких 2,2% ВВП витрат на оборону (це 23 млрд доларів) або військова допомога США найбільше оборонного бюджету нашої країни.

І плювати, що в 2003-му в 169-му навчальному центрі «Десна» лупили січку з хробаками і заїдали квашеною капустою, що смерділа з їдальні на вулицю. Реформ немає, все погано, під час війни не можуть нагодувати хлопців, два рази розстріляти Верховну Раду, а на третій розстріляти через одного, ось це все.

Або ось багатостраждальні «котли», за два роки заїжджені до печії. Обивателю плювати, що при протяжності фронту в 340 + кілометрів з двома лініями блоків ці 40-60 тисяч бійців в змозі захищати тільки свої опорні пункти, між якими можуть бути дірки до 5-7 кілометрів?

Що вся війна на Сході - протистояння за лінії комунікацій, зручні для оборони висоти, агломерації, що прикривають "промку", два-три десятка населених пунктів. Що немає ніякого фронту від моря і Чернігова, а цей конфлікт неможливо завершити загальновійськовий операцією тому, що людські резерви, боєприпаси і амуніція сепаратистів не прив'язані ні до Донецька, ні до Луганська.

Бойовики так само без проблем можуть діяти і забезпечуватися в голому степу біля Ізвариного, як вони запросто робили влітку 2014 року при багаторазовій перевазі ЗСУ і, до речі, в оточенні, як і в районі Рубіжного або Маріуполя. Їм класти на всі плечі постачання, на бригадні склади і тил - 30-40 тисяч заявленого персоналу сепаратистів за всіма ознаками не в змозі забезпечити собі ротацію на широкому фронті, не кажучи вже про тилові частини. Але так як вони отримують постачання, підкріплення і іноді навіть БТГр в зборі прямо з матінки Росії, то нав'язують місце і час вогневого контакту, намагаються ізолювати блоки, різати кишені і виступи, просочуватися між розривами в лінії ВОП, ПТУР постачання і вести мінну війну.

Бажаєте виконувати вимоги статуту в активній обороні під час наступу противника і чинити тиск на сепаратистів на інших напрямках? Ласкаво просимо в Широкино, село в кілька вулиць, яке ми почали відбивати на піку активності противника в Дебальцевому рік тому, а зачистили вчора, зробивши селфі на тлі руїн і українського прапора? Є бажання отримати Горлівку в такому стані через місяці боїв? А можливості? А політична і військова доцільність?

І ось тут на сцену виходить мати всіх помилок - те, що Україна в змозі без проблем утримувати армію формату СРСР 1980 року, закривати фронт в 340+ кілометрів з двома лініями блоків, проводити одночасну реформу силових структур, відновлення боєздатності ВПС, ППО і флоту, а також змінювати норми речового та фінансового забезпечення.

Дуже багато, хто спілкується на військову тематику, включаючи реальних ветеранів, дивуються, чому 40-мільйонній країні не можна навести порядок з виплатами, вирішити питання з побутовими умовами на полігонах, з ППД на Сході, купити всім БТР-4 і «Оплотів» в маслі і почати наступати на Ростов. Відповідь є, але вона вам не сподобається. Вона не подобається нікому ось уже майже як два роки. Але про це варто говорити, щоб не скочуватися в глибини темряви і безвиході, де є тільки злодії, хабарники і ніякого світла в кінці тунелю.

Якби я сперечався з домогосподаркою, яка нещодавно взяла калькулятор і помножила збір з військового податку на кількість учасників АТО (акумулювавши суму в 15 тис. на людину в місяць), то стаття закінчилася б, не розпочавшись, - один взводний опорний пункт взимку обходиться в сотні тисяч гривень тільки по двох моментах. Двохсотлітрова бочка палива в два дня на розпал печей, прогрів техніки і генератори, плюс пару відстріляних «равликів» за два-три дні до автоматичного гранатомета для пристрілки, ведення турбуючого вогню по «зеленці», що зійшла, як швидка допомога проти снайперів і малих груп.

Так склалося, що ВОГ ми не виробляємо, а вже потихеньку веземо з сонячної Болгарії, і ціна їх сягає 1000-1200 гривень за одиницю - витрата цих боєприпасів вселяє навіть в штатному режимі. Це без витрачання їх сотнями штук під час повномасштабного вогневого бою, без одноразових і підствольних гранатометів, поїздок на пошту або перебирання двигуна, що застукав, води, палива і їжі, мін і запчастин, цільових патронів і акумуляторів - банальне життєзабезпечення взводного опорного пункту і одна номенклатура боєприпасів для важкого піхотної зброї.

До кінця місяця, помноживши кількість ВОП на суму за місяць без вихідних і свят, домогосподарка затрясла б гривою і зникла б з тим про ЗСУ назавжди. Але, на жаль, не останні в самих ЗСУ люди на "складних щах" часто доводять оточуючим, що закрити потреби армії не проблема, якщо не красти і почати вкладати гроші в розвиток ВПК.

Ну, що ж, спробуємо попрацювати з абаками. Витрати на ЗСУ в 2015 році - 44,6 млрд гривень. З кредитними гарантіями можна вважати, що у нас сума між 2,4-2,85 млрд доларів, оскільки коливання курсу протягом кварталів року були досить істотними.

З них на модернізацію і розвиток техніки порядку 450 млн, тому що сюди ж відноситься фінансування на її розробку. Все інше - харчування, речове та фінансове забезпечення, сфера ЖКГ та інші нудні для Наполеонів речі, але без яких чомусь військова машина їхати відмовляється.

Там, до речі, не все в порядку: і речове забезпечення закрито на рівні 60%, і гроші на зарплати народжуємо усім світом, але проблеми негрів шерифів традиційно не хвилюють. Якщо брати в цілому сектор оборони, то ми витрачаємо в районі 5% ВВП, просто хто нам винен, що він менше таких великих держав, як Румунія і Єгипет?

Але враховувати витрати на МВС на тлі запуску Патрульній поліції, інституту дільничних інспекторів, реформи і порізки штатів і регулярних відряджень колишнього «Сокола» і майбутнього «КОРДА» в зоні АТО - намагатися заплутати себе і читачів. А ось витрати на армію гранично ясні, як і наші можливості. Так ось на 450 млн доларів ми можемо придбати досить небагато озброєнь і військової техніки, особливо якщо врахувати їх ціну.

  • Припустимо, перспективний корвет шифру 58250, багатостраждальний «Володимир Великий» коштує 300 млн мертвих президентів в разі спуску на воду першого судна. Фінансів на його добудову немає і не передбачається, як і стратегії, як ми будемо досягати хоча б приблизного паритету з будь-яким умовним противником в чорноморському регіоні. Але корпус закладений, обладнання закуплено.
  • Катер «Гюрза-М» - до 3 млн доларів за штуку. Судячи з того, що на двох спущених на воду катерах до сих пір не отримали частину електроніки і проводять ходові випробування, ця сума цілком може мати тенденцію до зростання. На 2016 рік - плани в районі 4 штук, а всього нам потрібні десятки малих суден для контролю узбережжя, дельти Дунаю і пляжів Маріуполя - хоча б для боротьби з контрабандою, диверсантами і можливим десантом москітного флоту «бойовиків».
  • БТР-3 / 4 - близько мільйона доларів за одиницю, ми округляємо середню цифру між двома машинами, щоб не возитися з їх модифікаціями (командирська, БРЕМ, санітарний транспорт). Всього по три десятка бронетранспортерів в рік - це вже сьома частина нашого військового бюджету на закупівлі техніки. Нам їх потрібно сотні штук вже на вчора, сюди необхідно внести непрямі витрати, наприклад, на запуск лінії в Харкові під німецькі движки.
  • ББМ на будь-який смак - від «Варти», який обійдеться в 200 тис. Доларів до важких «КрАЗ» по 1 млн за штуку. Необхідність в них для армії величезна: і в якості заміни в «БРДМ», і в сегменті легкого броньованого транспорту, доставки ПТО озброєння, санітарної евакуації. Швидкість виробництва і поставки в ЗСУ поки пригнічують, але гроші в сектор виділяються і активно освоюються.
  • Автомобілі - навіть необов'язково броньовані. Бортові «МАЗ» і «КрАЗ», цистерни для води і ПММ, «лафети» для техніки, кунги для КШМ, тягачі. Потреба - тисячі одиниць на рік, у багатьох частинах штат по автомобілям закритий на 50-60%. Вартість стартує від 60 тис. Доларів і фінішує в районі 200 тис. Наприклад, 200 машин за звітний період - це вже зяюча діра в бюджеті.
  • Відновлення та виробництво техніки - від зняття з консервації десятків «Гіацинтів» і «Піонів» до виготовлення мінометів «Молот» і одиничних модернізованих примірників, наприклад, РСЗВ «Верба». Три сотні відремонтованих танків, модернізація БМП-1 У (в районі 100 тис. доларів), продовження ресурсу «Ос», акумулятори до ПЗРК, РЛС, БПЛА - сотні моментів, куди терміново потрібне фінансування.

Картина почала потихеньку виступати з туману війни?

І це ще ми не пройшлися по ремонту винищувачів за півмільйона мертвих президентів за штуку, по контрактах на відновлення реактивних двигунів і постановці на крило транспортних бортів, по ремонту бойових ушкоджень вертольотів, отриманих у 2014 році, вишукувань коштів на лопаті і редуктори.

Чи не порахували, скільки коштує середній доковий ремонт одного прикордонного судна або формування управління нового дивізіону катерів - по закупкам засобів зв'язку, серверів, комп'ютерів, автомобільної техніки, банальної меблів.

А якщо два десятка нових управлінь - від бригади гірської піхоти до інженерної, які живуть в гнилих казармах, і їм потрібно просто все? А ви знали, що ми повинні придбати рації більш ніж на 40 млн доларів (незважаючи на крайню доставку союзників на 21 млн) - план поставок - закриття потреб ЗСУ по зв'язку в районі 4-5 років.

В курсі, що переведення всього однієї бригади на нові ПТУР - близько 7 млн ​​доларів, плюс ракети, розвиток виробництва, пускові і тренажери в навчальні частини?

Знаєте, що всі вкладення в ОТРК «Грім» або засоби ППО - це мертвий вантаж на бюджет, оскільки внутрішній ринок навряд чи більше 50 одиниць, а світові ринки - річ, на яку важко розраховувати на 100%?

Знаєте ціну послуг КВПС і ПКУ для перевірки регламентних характеристик ракети 5В55 на заводі «Візар»? Але ж все це є у вільному доступі, в тендерах на сайтах, легко можна витратити день і самому назавжди зрозуміти, як у нас йдуть справи в сфері бюджетів на оборону. Самому. Раз і назавжди. Але це занадто складно, краще нити в коментарях і на кухнях.

А в реалі виходить, як в тому анекдоті, - булочку я люблю, але грошей вистачить тільки на горілку.

І тим святим людям з німбами, хто хоче заспівати революційну пісню: «так давайте подолаємо корупцію і станемо менше красти, щоб наростити процент жиров у маслі», хочеться сказати тільки одне.

А давайте. Навіщо ви купуєте лікарняні, виписуєте дивні рецепти, в яких фігурують ліки, яких не знають ніде в світі, крім СНД, і робите собі інвалідність, будучи здоровими?

Навіщо лікуєте дітей «Арбідолом», відправляєте онкохворих на операції, з яких вони гарантовано не повернутися, ставите цінники на послуги хірурга та анестезіолога? А потім спокійно сідайте в свої гарні машини і їсте купувати путівку в Єгипет?

Я не розумію, як можна під час війни брати 25% відкату за красиву і дуже потрібну тротуарну плитку в парку, ремонтувати дитячі садки по ціннику на третину вище, ніж по регіону, платити своїм будівельникам зарплату в конверті і замовляти корпоративи в самому класному ресторані міста?

Чому ви пишете в полях доходи тільки мінімальну зарплату і оформляєте субсидію, як же сльозинка бабусі в тролейбусі і голодні онуки? Навіщо ці №поляни" вихователям на випуск в дитячому садку, подарунки класному керівнику і збори на вікна, коли третій рік немає ні вікон, ні ремонту? Загалом, як поборете корупцію, контрабанду, крадіжку і соціальні виразки - приходьте в МО, нам стане в нагоді ваш безцінний досвід і палке гаряче серце.

А адекватним скажу так. Не вірте, що пропаганда зароджується сама по собі, як миші, згідно «відкриттів» середньовічної науки.

Тисячі голосів з РФ і України працюють над тим, щоб багнет - у землю, син Порошенко - в батальйон «Мажор», не воюй за алігаторів олігархів, твій ворог у Києві, а не в Донецьку, наскакалі на Майдані собі тарифи, круши банки і вішай злодюгу-чиновника.

Так розвалили царську армію, збройні сили УНР і навіщо, в принципі, змінювати стратегію, яка працює?

Тим більше, хто скаже, що чиновник не краде, нехай перший кине в постера камінь. Ще тисячі виключно місцевих персонажів розповідають про картонних «Саксонів», несмачних пайках, «совкових» реформах і забувають публікувати спростування, коли їх гарненько ізвалять в калюжі, - там нічого особистого, просто боротьба за владу або бюджети, можна побажати хлопцям успіхів на виборах, адже «Оппоблок» вміє чекати, а Юля не дрімає.

Люди ж, далекі від політики, повинні чітко розуміти одне - завтра в ролі Порошенка буде будь-який президент, а в ролі БПП - будь-яка правляча партія. Тому що улюблена затія наших еліт - жорстко критикувати, нічого не роблячи.

Так склалося історично, так сформувалися центри сили і ситуативні союзники - занадто багато впливових гравців, занадто мало сил, приблизно ті ж цілі і ресурси, відсутність жорсткої ідеології. Тому середній людині в плані інформаційної гігієни в контексті розмови повинно бути рівно, хто очолює України - Порошенко або Пастушенко, тому що всі шишки і бруд завжди будуть діставатися хлопцям біля керма. Щоб вони не робили. Це така українська традиція - як ірландський танець або російська горілка.

Головне на сьогодні для ЗСУ - результат і дотримання п'ятирічному плану, щоб на наступних виборах не міняти вектор на 180 градусів, як люблять у наших краях. А результат в МО на 15-16 рік такий, що 11 поставлених на крило літаків, 6 дивізіонів ППО, 5 десятків БТР, 5 десятків ББМ, 2 сотні вантажних машин, 2-4 катери, регламентні роботи по корвету згідно плану і поточний ремонт плюс зняття з консервації та закупівлі засобів зв'язку - практично пік наших можливостей. І зростання гривневої маси оборонного бюджету не означає його зростання в мертвих президентів. А це вкрай важливо, тому що з українського в «Варті» - не так вже й багато, зате - німецький двигун, фінська сталь, АКПП і трансмісія з США, польська рація. Ну, ви метикує, що з цим всім робить падіння гривні, ага?

Загалом, не давайте виносити собі мізки тим, що війна вигідна. Вигідно будувати дороги на кредити від МБРР, вкладати сотні мільйонів доларів в зернові термінали, зводити Канівську ГАЕС і залучати японських інвесторів до Львівської області.

А знімати з консервації гниль, жити в дірявих наметах, виплачувати компенсації пораненим, полеглим і мобілізованим і приймати вхідні по Авдіївському коксовому заводу - заняття досить дивне в плані розпилу. Хоча, я думаю, що відсотків 20-25 від сум все ж осідає на руках - від генералів в службі тилу до сержантів на роздачі ПММ. Але думати, що це самоціль - мати термальну шизофренію у гострій стадії. Це така ж самоціль, як мати перші місця по смертності, щоб пиляти на відкатах в медицині - так просто працює наша система. Шлях на сьогодні тільки один - еволюційний.

Як у Польщі, жителі якої, почавши з поїздок в СРСР для скупки посуду і речей, сьогодні милуються стоячими рачки, на їх полях, сусідами зі Сходу - виявляється реформи цілком реальні.

А Польща витрачає 8-9 млрд доларів на армію в мирний час (в 3,5 рази більше, ніж ми), можете почитати в «Білій книзі», що вони містять і який відсоток з цього - модернізована «совкова» техніка.

Варіантів у нас особливо небагато. Всі розповіді, як ви розстріляти корупціонерів і тупих жирних генералів, - сублімація і байки на користь бідних, поки не закінчена поліцейська і судова реформа.

Шлях доведеться йти крок за кроком - півтора десятка перехоплювачів в цьому році, кілька РЛС, ЗРК, вертольотів, чергові пускові від «Стугни», новий випуск інструкторів, яких готують в країнах Балтії.

Обов'язково буде купа шуму про черговий полігон зі скотськи умовами, про те, що підготовлених бійців маринують в ППД, про якість контрактників. Можливо, на полігон навіть привезуть відсів, палети, нові намети і генератори, а зампотилу оголосять неповну службову. Просто знайте, що це тому, що ЗМІ підняли шум - на все полігони, бригади, частини і дивізіони ресурсів не вистачить ще багато-багато років. Тому що це реальний світ, а не звичні соплі з цукром.

Бережіть мізки, пам'ятайте про ціну війни і посилайте за синій ліс аналітиків з кухні або з-за поребрика. Ціна війни, крім крові і життів наших товаришів, - мільярди доларів, які повинні були йти зовсім не так на сухі пайки і зняття з консервації ЗРК «БУК» - до речі, ще один рахунок до котоновому бруду з-під нігтів.

Завжди, коли вам будуть розповідати, як швидко можна вирішити проблеми ЗСУ, згадуйте ланцюжок засніжених опорних пунктів, бочку палива на два дні на кожному з них і розстріляні «равлики АГС» за 60 тис. Гривень. День за днем. Місяць за місяцем. Вже майже два роки.


Даний матеріал відноситься до авторських публікацій.
Думка редакції може не збігатися із точкою зору авторів матеріалів.


Використані джерела:
http://petrimazepa.com/