Топ ОПК – 2021: Щорічний рейтинг підприємств ОПК України

останнє оновлення 07.09.21 Щорічний рейтинг українських підприємств, які виробляють продукцію (надають послуги) військового та ...

неділя, 11 жовтня 2020 р.

Американський проєкт стратегічної далекобійної гармати

Strategic Long Range Cannon - SLRС

Дослідницька лабораторія армії США в межах програми з підвищення дальності стрільби розробляє проект стратегічної далекобійної гармати (Strategic Long Range Cannon – SLRC).

Єдине більш-менш достовірне зображення SLRC потрапило в соціальну мережу Linkedin з презентаційного плакату американо-британської конференції з озброєнь US-UK Modernization Demonstration Event, що проходила 20 лютого 2020 року на Абердинському полігоні (штат Меріленд), пише Science Technology.

За конструктивною схемою подібною до SLRC є американська 280-мм гармата М65 «Атомна Енні», що була створена у 1950-ті роки для стрільби ядерними снарядами на велику відстань. Загалом було виготовлено 20 серійних гармат М65, втім, стрімкий розвиток ракетних програм призвів до їх зняття із озброєння в 1963 році. SLRC, як і М65 розміщена на причепі, який тепер перевозиться «танковозним» тягачем Oshkosh M1070.

Відмінність SLRC від М65, що одразу впадає в очі, це новий ствол довжиною 12,7 м. Фактично, новітня гармата є пусковою установкою, яка забезпечує первинний розгін керованого активно-реактивного снаряду з двоступінчастим реактивним двигуном.

Strategic Long Range Cannon - SLRС

Перша ступінь – це твердопаливний прискорювач, друга – малогабаритний прямоточний двигун; на кінцевій ділянці траєкторії передбачається маневрування снаряду для наведення на ціль.

Надзвукова швидкість та інтенсивне маневрування снаряду надають йому можливість долати зони дїї ППО/ПРО, а використання великої кількості спрощених некерованих снарядів робить економічно доцільним перевантаження системи ППО/ПРО супротивника. Велика дальність ведення вогню захищає гармату від вогню у відповідь, який міг би вестися більшістю вогневих засобів.

Розрахунок гармати складає вісім осіб, батарея складається із: чотирьох САУ, командної машини та машин транспортування боєприпасів.

Припускають, що дальність ведення вогню складе 1800 км, а вартість пострілу в межах 500 тисяч доларів (вдвічі дешевше від крилатої ракети «Томагавк»).

Однак, керівник напрямку перспективних ракетно-артилерійських систем Дослідницької лабораторії армії США (Combat Capabilities Development Command Army Research Laboratory) бригадний генерал Джон Рафферті заявив, що в проекті SLRC передбачається застосування настільки сміливих і революційних технологій, що вартість кінцевого продукту може виявитися позамежною.

Тут варто згадати майже мільйонну вартість одного пострілу 155-мм артустановки Mk51 (AGS) найновіших американських есмінців типу «Зумвольт» (Zumwalt-class destroyer).

Боєкомплект гармати складається зі снарядів LRLAP – по суті, керованих ракет з інерційно-супутниковою системою наведення, дальністю стрільби 180 км і масою бойової частини 11 кг (маса усього снаряду становить 102 кг, а його довжина - 2,23 м).

Цей боєприпас створювався як дешевий зразок високоточної зброї – його вартість не мала перевищувати 35 тисяч доларів. Але зменшення кількості «Зумвольтів» з запланованих 32-х кораблів до лише трьох призвело до відповідного зменшення обсягу замовлень на снаряди і зростання вартості LRLAP в геометричній прогресії.