Вірменія капітулювала, Росія і Туреччина вводять миротворців

Вірменія капітулювала, Росія і Туреччина вводять миротворців

Вірменія має звільнити більшу частину Нагорного Карабаху – оголошено тристоронню заяву лідерів Азербайджанської Республіки, Республіки Вірменія та Російської Федерації, у зону конфлікту вже прибувають російські миротворці.

Нагадаємо, що вірменська армія втратила контроль над містом Шуша і азербайджанська армія підійшла впритул до Степанакерта, столиці Нагорного Карабаха. Також ввечері 9 листопада азербайджанські військові випдаково збили російський гелікоптер Ми-24, який супроводжував автоколону постійного російського контингенту у Вірменії недалеко від кордону.

Близько опівночі прем'єр міністр Вірменії Нікол Пашинян повідомив у Facebook, що прийняв дуже важке рішення: «Дорогі співвітчизники, сестри і брати. Я особисто прийняв дуже важке рішення для себе і всіх нас... Це рішення я прийняв в результаті глибокого аналізу військової ситуації і вдячності людей, які найкраще володіють ситуацією. Це не перемога, але поразки немає, поки ти не визнаєш себе програвшим. Ми ніколи не визнаємо себе переможеними, і це має бути початком нашої ери національного об’єднання та відродження».

Водночас з'явилось відеозвернення президента РФ Владіміра Путіна, який повідомив, що Президентом Азербайджанської Республіки Алієвим, Прем'єр-міністром Республіки Вірменія Пашіняном і президентом Російської Федерації підписано заяву, в який оголошується про повне припинення вогню і всіх військових дій в зоні нагірно-карабаського конфлікту з 00 годин 00 хвилин за московським часом 10 листопада 2020 року.

«Азербайджанська Республіка і Республіка Вірменія зупиняються на зайнятих ними позиціях. Уздовж лінії зіткнення в Нагірному Карабасі і вздовж коридору, що з'єднує Нагорний Карабах з Республікою Вірменія, розгортається миротворчий контингент Російської Федерації», – заявив Путін.

До складу російського миротворчого контингенту увійде 1960 військовослужбовців, 90 бронетранспортерів і 380 одиниць автомобільної та спеціальної техніки. Причому інформація про підготовку 31-ї десантно-штурмової бригади ВДВ, що дислокується в Уляновську, до вибуття в напрямку Нагорного Карабаху в мережі з'явилася ще вдень 9 листопада.

Президент Азербайджану заявив, що миротворців також направить і Турецька Республіка.

Невдоволені вірмени почали штурм і захопили низку урядових будівель в Єревані.

Також у мережі з'явився текст тристоронньої заяви, що передбачає виведення вірменських військ з більшості окупованої частини Азербайджанської Республіки згідно з графіком. Причому столиця Нагорного Карабаху має залишитися за вірменами, а російські миротворці забезпечуватимуть охорону коридору шириною 5 км для сполучення цієї території з Вірменією.

Ми, Президент Азербайджанської Республіки І.Г.Аліев, Прем'єр-міністр Республіки Вірменія Н.В.Пашінян і Президент Російської Федерації В. В. Путін, заявили про наступне:
 1. Оголошується про повне припинення вогню і всіх військових дій в зоні нагірно-карабахського конфлікту з 00 годин 00 хвилин за московським часом 10 листопада 2020 року. Азербайджанська республіка і Республіка Вірменія, далі іменовані Сторонами, зупиняються на займаних ними позиціях.
 2. Агдамський район і території, утримувані Вірменської Стороною в Газахському районі* повертається Азербайджанській Республіці до 20 листопада 2020 року.
 3. Уздовж лінії зіткнення в Нагірному Карабасі і вздовж Лачинського коридору розгортається миротворчий контингент Російської Федерації в кількості 1960 військовослужбовців зі стрілецькою зброєю, 90 бронетранспортерів, 380 одиниць автомобільної та спеціальної техніки.
 4. Миротворчий контингент Російської Федерації розгортається паралельно з виведенням вірменських збройних сил. Термін перебування миротворчого контингенту Російської Федерації – 5 років з автоматичним продовженням на чергові 5-річні періоди, якщо жодна із Сторін не заявить за 6 місяців до закінчення терміну про свій намір припинити застосування даного положення.
 5. З метою підвищення ефективності контролю за виконанням Сторонами конфлікту домовленостей, розгортається миротворчий центр по контролю за припиненням вогню.
 6. Республіка Вірменія до 15 листопада 2020 року повертає Азербайджанській Республіці Кельбаджарський район, а до 1 грудня 2020 року – Лачинський район. Лачинський коридор (шириною 5 км), який буде забезпечувати зв'язок Нагірного Карабаху з Вірменією і при цьому не буде зачіпати г.Шушу, залишається під контролем миротворчого контингенту Російської Федерації..

  За згодою Сторін в найближчі три роки буде визначено план будівництва нового маршруту руху по Лачинському коридору, що забезпечує зв'язок між Степанакертом і Вірменією, з подальшою передислокацією російського миротворчого контингенту для охорони цього маршруту.

  Азербайджанська Республіка гарантує безпеку руху по Лачинському коридору громадян, транспортних засобів і вантажів в обох напрямках.

 7. Внутрішньо переміщені особи і біженці повертаються на територію Нагірного Карабаху і прилеглі райони під контролем Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців.
 8. Проводиться обмін військовополоненими і іншими утримуваними особами і тілами загиблих.
 9. Будуть розблоковані всі економічні та транспортні зв'язки в регіоні. Республіка Вірменія забезпечує транспортне сполучення між західними районами Азербайджанської Республіки і Нахічеванською Автономною Республікою з метою організації безперешкодного руху громадян, транспортних засобів і вантажів в обох напрямках. Контроль за транспортним сполученням здійснюють органи Прикордонної служби ФСБ Росії.

За згодою Сторін буде забезпечено будівництво нових транспортних комунікацій, що зв'язують Нахічеванську Автономну Республіку з західними районами Азербайджану

За інформацією Міністерства оборони РФ, російські миротворці почали розгортання в районі конфлікту з 6.00 за московським часом 10 листопада (о 5.00 за Києвом). Повідомляється, що основу контингенту складуть підрозділи 15-ї окремої мотострілецької бригади (миротворчої) Центрального військового округу.

* Вдень, 10 листопада на сайті пррезидента РФ оприлюднили офіційни текст тристоронньої заяви, який відрізняється від того, що з'явився у ЗМІ вночі.