Територіальна оборона повинна постійно готуватися до оборони своєї місцевості – Хомчак

Територіальна оборона повинна постійно готуватися до оборони своєї території – Хомчак

Сьогодні, в Командуванні Сухопутних військ ЗС України відбулася науково-практична конференція «Проблемні питання територіальної оборони України та шляхи її розвитку».

Захід відбувся за участю Головнокомандувача Збройних Сил України генерал-полковника Руслана Хомчака, народних депутатів України, представників Офісу Президента України, Міністерства оборони та Збройних Сил України, Ради національної безпеки та оборони України, науково-дослідних установ, громадських організацій, повідомляє пресслужба Генштабу.

— Позиція Збройних Сил України – замість «війська територіальної оборони» ввести поняття «сили територіальної оборони». В сили тероборони входять різні суб’єкти, серед яких як складові сектору безпеки так і громадські організації. Основний принцип територіальної оборони – це розмежування Збройних Сил України і територіальної оборони. Територіальна оборона повинна діяти виключно в межах своєї визначеної місцевості і постійно готуватися до оборони своєї території. Підрозділи Збройних Сил України виконуватимуть завдання в районі бойових дій, в той час як територіальна оборона охоронятиме своє місто, село, вулицю, – наголосив головнокомандувач ЗСУ.

Територіальна оборона повинна постійно готуватися до оборони своєї території – Хомчак

Також Головнокомандувач ЗСУ додав, що територіальна оборона повинна мати чітку структуру та займатися підготовкою населення до оборони, військово-патріотичним вихованням молоді та допризовною підготовкою.

— Якщо ми будемо готувати населення на місцях, навчимо їх тактичній медицині, основам інженерної, вогневої, тактичної підготовки і ця система запрацює – можна буде підійматии питання щодо відмови від строкової служби взагалі, – зауважив Руслан Хомчак.На даний час триває розроблення проєкту Закону України «Про основи територіальної оборони України». За словами першого заступника Секретаря РНБО України генерал-полковника Михайла Коваля прийняття зазначеного законопроєкту дозволить законодавчо зафіксувати функції і завдання територіальної оборони на загальнодержавному, регіональному та місцевому рівнях, а також оптимізувати розподіл повноважень посадових осіб органів військового управління ЗС України й органів державної влади щодо керівництва теробороною.

Як зазначив Командувач Сухопутних військ генерал-полковник Олександр Сирський, в минулому році було проведено 52 заходи з підготовки підрозділів територіальної оборони, до яких залучалось близько 7000 військовослужбовців. В ході цих заходів було частково відмобілізовано 11 бригад територіальної оборони а також повністю – одну бригаду.Нагадаємо, що у Зеленського розкритикували проєкт Закону про тероборону №4504, що розроблений групою авторів та поданий депутатом Андрієм Шараськіним. Критиці було піддано положення, що стосуються зберігання зброї вдома, порядок підпорядкування і фінансування тероборони, зокрема було відмічено високі ризики сепаратизму закладені у проєкт.

Натомість за участю Міністерства оборони розробляється законопроєкт, який не передбачає радикальних змін у системі територіальній оборони, що існує зараз та грунтується на кадрованих бригадах мобілізаційного типу з терміном готовності до 30 діб.

Нагадаємо, що міністр оборони нещодавно відмітив, що «іноземний досвід свідчить, що утримання підрозділів територіальної оборони обходиться значно дешевше, ніж регулярних військ, в США – в 6 разів, Данії та ФРН – у 10. Функціонування сучасної територіальної оборони в Україні дозволить заощадити значні фінансові ресурси при одночасному підвищенні ефективності системи оборони в цілому».

За чинним на сьогодні законом, завданнями тероборони є: охорона та захист держкордону, охорона органів держвлади, військового управління, забезпечення стратегічного (оперативного) розгортання військ, охорона та оборона важливих об'єктів і комунікацій; боротьба з диверсійно-розвідувальними силами та підтримання режиму воєнного стану.