Рада прийняла доопрацьований законопроєкт про основи національного спротиву

ЗСУ

Верховна Рада прийняла президентський законопроєкт № 5557, що передбачає створення Сил територіальної оборони та руху опору, текст якого був доопрацьований до другого читання.

Законопроєкт підтримали 313 народних депутатів. Тепер його мають підписати Голова Верховної Ради та Президент. Закон набуває чинності з наступного дня після його опублікування та вводиться у дію з 1 січня 2022 року.

До тексту законопроєкту ухваленого у першому читанні було подано понад 250 правок.

Зокрема з визначення терміну національний спротив зникли слова «складова всеохоплюючої оборони України», як не передбачені чинним законодавством про оборону:

національний спротив – комплекс заходів, які організовуються та здійснюються з метою сприяння обороні України шляхом максимально широкого залучення громадян України до дій, спрямованих на забезпечення воєнної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності держави, стримування і відсіч агресії та завдання противнику неприйнятних втрат, з огляду на які він буде змушений припинити збройну агресію проти України;

Складовими національного спротиву є територіальна оборона, рух опору та підготовка громадян України до національного спротиву.

До завданнь тероборони і руху опору до другого читання додали по одному пункту.

Завдання територіальної оборони:

 1. своєчасне реагування та вжиття необхідних заходів щодо оборони території та захисту населення на визначеній місцевості до моменту розгортання в межах такої території угрупування військ (сил) або/чи угрупування об'єднаних сил, призначених для ведення воєнних (бойових) дій з відсічі збройній агресії проти України;
 2. участь у посиленні охорони та захисті державного кордону;
 3. участь у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків ведення воєнних (бойових) дій;
 4. участь у підготовці громадян України до національного спротиву;
 5. участь у забезпеченні умов для безпечного функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування та органів військового управління;
 6. участь в охороні та обороні важливих об'єктів і комунікацій, інших критично важливих об'єктів інфраструктури, визначених Кабінетом Міністрів України та об'єктів обласного, районного, сільського, селищного, міського значення, районного у містах рад, сільських, селищних, порушення функціонування та виведення з ладу яких становлять загрозу для життєдіяльності населення;
 7. забезпечення умов для стратегічного (оперативного) розгортання військ (сил) або їх перегрупування;
 8. участь у здійсненні заходів щодо тимчасової заборони або обмеження руху транспортних засобів і пішоходів поблизу та в межах зон/районів надзвичайних ситуацій та/або ведення воєнних (бойових) дій;
 9. участь у забезпеченні заходів громадської безпеки і порядку у населених пунктах;
 10. участь у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його введення на всій території України або в окремих її місцевостях;
 11. участь у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами, іншими збройними формуваннями агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями;
 12. участь в інформаційних заходах, спрямованих на підвищення рівня обороноздатності держави та на протидію інформаційним операціям агресора (противника).

Завдання руху опору:

 1. формування осередків руху опору та набуття ними відповідних спроможностей;
 2. перешкоджання діям військ (сил) агресора (противника);
 3. участь у проведенні спеціальних (розвідувальних, інформаційно-психологічних тощо) операцій.
 4. участь у підготовці громадян України до руху опору.

Фінансування та матеріально-технічне забезпечення національного спротиву планується здійснювати за рахунок і в межах коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів, а також з інших не заборонених законодавством України джерел.

тероборона Фото пресслужби 130-го батальйону територіальної оборони міста Києва

Сили ТрО складатимуться з командування, регіональних управлінь та бригад тероборони.

Бригади формуватимуться у кожній зоні територіальної оборони (області) та додатково у кожному місті з чисельністю населення понад 900 тисяч мешканців. Батальйони бригад – у кожному районі тероборони (адміністративному районі) та додатково в обласних центрах.

Також додали положення, що у зонах територіальної оборони, чисельність населення яких перевищує 2 400 000 мешканців, можуть утворюватися додаткові військові частини (підрозділи) Сил територіальної оборони ЗС України.

Етапи і порядок створення та розвитку Сил територіальної оборони ЗС України визначаються головнокомандувачем Збройних Сил України.

Комплектування Сил ТрО здійснюватиметься: у мирний час – військовослужбовцями за контрактом та за призовом особами офіцерського складу, в особливий період – додатково військовозобов'язаними та резервістами.

Порядок зберігання зброї має визначити Кабінет Міністрів України.

Добровольчі формування територіальних громад утворюються з урахуванням ресурсних та людських можливостей відповідних територіальних громад. Порядок їх формування визначається Кабміном.

Зазначимо, що до другого читання у визначення «добровольче формування» додали формулювання «воєнізований підрозділ»:

добровольче формування територіальної громади – воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони в межах території відповідної територіальної громади;Кабінет Міністрів України у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим законом має:

 • забезпечити прийняття нормативноправових актів, необхідних для його реалізації;
 • привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
 • забезпечити приведення у відповідність із цим Законом нормативно-правових актів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.