У Міноборони знов передумали щодо заміни УАЗів

Жодна з компаній так і не представила машину на заміну УАЗ

Міноборони змінило погляди на призначення автомобіля, який розробляється на заміну застарілому «уазику». Якщо раніше передбачалося, що він виконуватиме суто транспортну функцію, то відтепер новий позашляховик хочуть наділити бойовими властивостями.

Нині у Центральному науково-дослідному інституті озброєння та військової техніки ЗСУ відпрацьовують доповнення до раніше розробленого тактико-технічного завдання в рамках дослідно-конструкторської роботи (ДКР) «Сайгак». Вимоги до такого виду автотранспорту змінилися, з огляду на досвід, здобутий під час бойових дій на Донбасі, повідомляє АрміяInform.

Про це під час чергової наради, яка відбулася 13 жовтня за участю представників відомства та приватних підприємств-виконавців ДКР, поінформував тимчасовий виконувач обов’язків начальника відділу розробок і закупівлі автомобільного та бронетанкового озброєння та техніки Департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міноборони полковник Микола Євстратенко. Він також додав, що для повноцінного опрацювання змін до чинного ТТЗ знадобиться близько трьох місяців. Цей час необхідний для уточнення оперативно-тактичних вимог до виробу. За його словами, кардинально в армійському «джипі» нічого не зміниться, проте до таких автівок будуть нові вимоги щодо їхньої спеціалізації. Зокрема, передбачається, що до вдосконаленого ТТЗ увійдуть декілька варіантів виконання ДКР «Сайгак», який саме візьмуть за основу — обговорять під час наступної наради.

За словами Євстратенка, новий позашляховик має забезпечити виконання завдань незалежно від місцевості та кліматичних зон. Найбільш прийнятний за своїми характеристиками зразок автомобіля багатоцільового призначення буде обрано за результатами державних випробувань, які мали розпочатися 11 жовтня 2021 року. Проте через внесення змін до ТТЗ вони імовірно відбудуться наступного року. Після цього з переможцем буде укладений державний контракт на закупівлю доопрацьованого легкового автомобіля підвищеної прохідності.

Зазначимо, що раніше заступник міністра оборони України Олександр Носов писав у Facebook, що планується скасування конкурсу на заміну УАЗів (ДКР «Сайгак») через його корупційність, невідповідність вимог до машини до реальних потреб, а також через значне очікуване перевищення вартості такої машини у порівнянні з базовим серійним варіантом автомобілів, що пропонуються на ринку (від 30% і більше).

Крім того, за словами заступника міністра оборони України Олександра Носова, у Міноборони було розпочато службову перевірку щодо раніше визначеного для ДКР «Сайгак» тактико-технічного завдання, яке фактично було скопійоване з вимог до УАЗ-469 видання 1987 року. Результати цієї перевірки мають всі шанси бути переданими до органів досудового слідства.

Він також повідомив, що Міноборони вирішило купувати нові автівки, що замінятимуть УАЗи в армії, через відкриті тендери у системі ProZorro. У першій партії придбають 150 машин.

Проте наразі всі ці повідомлення з фейсбук-сторніки посадовця видалені.Нагадаємо, що на конкурс щодо розроблення нового багатоцільового автомобіля, оголошений Міноборони 1 березня, заявились п'ять приватних компаній і одна громадська організація:

  • ТОВ «Протект Інжиніринг» (фактично «Богдан Моторс» після ребрендингу);
  • ТОВ «Віді Юнікомерс»;
  • ТОВ «Українська бронетехніка»;
  • ТОВ «Конструкторсько-виробниче підприємство «Синергія»;
  • Відкрите акціонерне товариство «Укравтобуспром»;
  • Міжнародний аналітичний центр права «НГО МАЦП».

21 травня учасники конкурсу отримали тактико-технічні завдання, які були розроблені ЦНДІ ОВТ ЗСУ у рамках дослідно-конструкторської роботи (ДКР) «Сайгак».

Упродовж п'яти діб підприємства мали оцінити власні спроможності на здатність втілити в металі технічні вимоги замовника в термін до 1 вересня 2021 року та поінформувати оборонне відомство про готовність виконати цю роботу.

П'ять підприємств підтвердили свою участь, натоміть Міжнародний аналітичний центр права «НГО МАЦП», об'єктивно оцінивши свої можливості, відмовився від подальшої участі у проєкті.

Основними перевагами автомобіля «Сайгак» над УАЗ мали стати: використання дизельного двигуна, впровадження сучасного повного приводу, використання сучасних захищених колісних рушіїв, збільшений ресурс до капітального ремонту, значніші гарантійні зобов'язання.

До етапу представлення прототипів на державні випробування з шести учасників дійшли п'ять: ТОВ «Протект Інжиніринг», ТОВ «Віді Юнікомерс», ТОВ «Українська бронетехніка», ТОВ «КВП «Синергія» та ВАТ «Укравтобуспром».

Водночас на нараді 1 вересня з'ясувалось, що замовник хоче уточнити тактико-технічне завдання (ТТЗ), зокрема включити додаткові вимоги щодо вантажопідйомності, обладнання засобами зв’язку, транспортування тощо.

Підготувати та довести до виконавців доповнення до ТТЗ було доручено Центральному науково-дослідному інституту озброєння та військової техніки ЗС України (ЦНДІ ОВТ ЗСУ).

Втілити на практиці ці технічні побажання та провести заводські випробування підприємства мали встигнути до 11 жовтня 2021 року. Хто не вкладеться у визначений термін, той мав зійти з дистанції, повідомляли у військовому відомстві тоді.

Варто зауважити, що «Українська бронетехніка» вже оприлюднила на загал свою пропозицію – компанія пропонує замінити радянські УАЗ-469 та УАЗ-3151 на доопрацьовану Toyota Hilux.

Українська бронетехніка на заміну УАЗів пропонує Toyota Hilux