61 єгерська бригада ЗСУ — це фейк, — заява Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

61 єгерська бригада ЗСУ — це фейк, — заява Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

У Збройних Силах України відсутня 61-а єгерська піхота бригада, натомість є 61 окрема піхотна бригада корпусу резерву, яка не робила жодних заяв щодо мігрантів.

Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, який було створено при Міністерстві культури та інформаційної політики України, як один з державних механізмів протидії дезінформації.

Раніше медіа поширили інформацію про намір ЗСУ «застосовувати зброю проти мігрантів, які прориватимуться з Білорусі» з посиланням повідомлення фейсбук-сторінки «61-ї окремої піхотної єгерської бригади», що з'явилося о 23:05 13 листопада 2021 року.


61 єгерська бригада ЗСУ це фейк, — Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Насправді оригінальний текст допису на цій сторінці дещо інший, зокрема йдеться не «про знищення мігрантів», а про «осіб, які можуть маскуватися під мігрантів»:

...повідомляємо вам, що на цей час, підрозділи 61 опєбр виконують свої завдання вздовж ділянки державного кордону з Республікою Білорусь і жодні інші особи, які можуть маскуватися під мігрантів, не потраплять на територію України. Вони просто будуть знищені нашими підрозділами.


61 єгерська бригада ЗСУ це фейк, — Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Також згодом там же було додатково уточнено, що зброю застосовуватимуть не проти самих мігрантів, а проти диверсійних груп, які можуть маскуватись під біженців.


61 єгерська бригада ЗСУ це фейк, — Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Водночас викривлена інформація поширена деякими українськими ЗМІ про «застосування зброї ЗСУ проти мігрантів» була відразу підхоплена російськими ЗМІ:


61 єгерська бригада ЗСУ це фейк, — Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Та згодом, близько третьої години 14 листопада, офіційна сторінка Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, повідомила, що ФБ-сторінка «61 опєбр», з якої все почалося, не має відношення до ЗС України. А такого підрозділу як «61-а окрема піхотна єгерська бригада» не існує в природі. Простіше кажучи, він є фейковим.


61 єгерська бригада ЗСУ — це фейк

Зазначимо, що за інформацією Ukrainian Military Pages у складі Корпусу резерву Сухопутних військ Збройних Сил України дійсно є 60 та 61-а окремі піхотні бригади, а також кілька механізованих, артилерійських і танкових бригад, що є кадрованими військовими частинами (утримуються з мінімальною кількістю особового складу).

Водночас нагадаємо, що у 2019 році фейсбук-сторінка «61 опєбр», яку Центр називає фейком, поширила заяву, що «відповідно до спільної Директиви МОУ та ГШ ЗСУ від 25.04.2019 року, 61 окрема піхотна бригада Корпусу резерву була переведена до бойового складу як 61 окрема піхотна єгерська бригада з головною метою посилення оборони України на північному кордоні».

Також на сторінці повідомлялось, що 25% складу єгерської бригади складають іноземці, а рік служби у частині буде зараховуватися за півтора та обіцяли щомісячну доплату 3,5 тис. грн.

Зауважимо, що за встановленим у ЗС Україні порядком створення офіційних сторінок військових частин має погоджуватись із Управлінням стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача ЗСУ та Головним оперативним управлінням Генерального штабу.

У разі отримання дозволу командиром військової частини видається наказ щодо створення офіційної сторінки (сайту) з визначенням відповідальних осіб за її ведення та супроводження, а також порядку наповнення інформацією (повідомленнями, фото та відео матеріалами). Копія наказу надсилається до Управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача ЗСУ та Головного оперативного управління ГШ ЗСУ.